Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς grorig:

 

Παρατήρησες κάποιο από τα bugs (crashes, διάφορα κολλήματα) που έχουν αναφερθεί από κάποιους;

 

Επίσης, απ'όσο λένε το firmware ακόμα είναι σε ψιλο-beta version (δηλ. λείπουν ακόμα πράγματα), είναι αλήθεια ή ήδη διορθώνεται;

 

Να πούμε εδώ βέβαια ότι το KPA είναι... νεογνό, λογικό να υπάρχουν παιδικές ασθένειες, αφού μιλάμε και για ένα προϊόν που βασίζεται στο software. Μην ξεχνάμε ότι το Axe πέρασε από διάφορα στάδια "beta" εδώ και 5 χρόνια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να πω και εγω την απορια μου! Αυτο δεν ειναι λιγο εως αρκετα καταστροφικο για τους αρκιβους ενισχυτες? Ποιος ο λογος π.χ να αγορασεις τον MESA BOOGIE ROADSTER 212 ή τον FENDER EC TWINOLUX ενω με αρκετα λιγοτερα χρηματα αγοραζεις ενα μηχανημα που τους περιλαμβανει και τους 2 (και αν οχι ακομα σε λιγο καιρο παω στοιχημα θα ανεβαινουν σαν τρελα τα σαμπλες)... Νταξει χωρις να παρουμε υποψιν μας την εξωτερικη εμφανιση και ολα τα αισθητικα κριτηρια... Αφου μπορεις να εχεις τον ιδιο ηχο (μπορει ακομα και το ιδιο "feel") με π.χ 1000Ε λιγοτερα μαλλον θα καταληξεις στον KPA!

 

Αρα παιζει να πεσουν και οι τιμες καποιων ακριβων ενισχυτων???

 

Αρκει τα σαμπλες να μν χρειαζεται να τα αγορασεις!!!

 

Εδιτ: μαλακια ειπα οταν "ενας τουλαχιστον συνφορουμιτης" (:P) αγορασει σαμπλ θα το ανεβασει για ολους μας οποτε μαι κομεντ ιζ ινβαλιντ

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την απορια μου! Αυτο δεν ειναι λιγο εως αρκετα καταστροφικο για τους αρκιβους ενισχυτες? Ποιος ο λογος π.χ να αγορασεις τον MESA BOOGIE ROADSTER 212 ή τον FENDER EC TWINOLUX ενω με αρκετα λιγοτερα χρηματα αγοραζεις ενα μηχανημα που τους περιλαμβανει και τους 2 (και αν οχι ακομα σε λιγο καιρο παω στοιχημα θα ανεβαινουν σαν τρελα τα σαμπλες)... Νταξει χωρις να παρουμε υποψιν μας την εξωτερικη εμφανιση και ολα τα αισθητικα κριτηρια... Αφου μπορεις να εχεις τον ιδιο ηχο (μπορει ακομα και το ιδιο "feel") με π.χ 1000Ε λιγοτερα μαλλον θα καταληξεις στον KPA!

 

Αρα παιζει να πεσουν και οι τιμες καποιων ακριβων ενισχυτων???

 

Αρκει τα σαμπλες να μν χρειαζεται να τα αγορασεις!!!

 

Εδιτ: μαλακια ειπα οταν "ενας τουλαχιστον συνφορουμιτης" (:P) αγορασει σαμπλ θα το ανεβασει για ολους μας οποτε μαι κομεντ ιζ ινβαλιντ

 

Έχει αποδειχτεί πως οι μοντελοποιήσεις, αντί να βλάψουν, στην ουσία διαφήμισαν τα παραδοσιακά μηχανήματα.  ;)

 

Να πω ένα προσωπικό παράδειγμα: μέχρι να το ακούσω μοντελοποιημένο δεν είχα ιδέα πως μπορεί να ακούγεται ένας Bogner Extacy. Με το χέρι στην καρδιά, θα μπορούσα να περάσω όλη τη ζωή μου μ'αυτό τον ενισχυτή, 1-2 διαφορετικές καμπίνες και 1-2 εξειδικευμένα πεταλάκια OD/Dist. Μόνο που κοστίζει όσο 3 Kemper.  :-\

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι αγοράζουν τους ακριβούς μουράτους ενισχυτές ενδιαφέρονται ΚΑΙ για το όνομα και τη βιτρίνα της υπόθεσης, τα οποία ο ΚΡΑ ποτέ δεν θα πλησιάσει. Εξάλλου οι "μεγάλοι παίκτες" πάντα θα μπορούν να χαμογελούν συγκαταβατικά και να λένε "Well, it's not bad, but we all know it's not the real thing..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα! Δεν το χα σκεφτει ετσι! Σωστο!

 

Κοίτα, εγώ είμαι από τους... αιρετικούς που υποστηρίζουν ότι πρέπει να απεξαρτηθούμε κάποια στιγμή από την τεχνολογία της δεκαετία του 1930.

 

(Παρένθεση: Καλά, κοντός ψαλμός αλληλούια, ήδη οι λυχνίες που παράγονται σήμερα αφορούν μόνο κολλημένους χαϊφιντελίστες και gear κιθάρας. Οι περισσότερες είναι του πρωκτού (σε σχέση με τις παλιές). Σε μερικά χρόνια με βλέπω να πουλάω τις NOS λάμπες που έχω και να αγοράζω τριάρι.  :P)

 

Ο KPA στην παραπάνω λογική, ΔΕΝ βοηθάει, καθώς ανακυκλώνει τον ήχο των γνωστών ενισχυτών. Αν και, να πούμε του στραβού το δίκιο, επεκτείνει κιόλας τα πράγματα (π.χ. με το tone/gain stack που έχει) και μπορεί στο μέλλον να προσθέσει και άλλες δυνατότητες. 

 

Όμως πρακτικά αν το δούμε είναι σούπερ. Για κάποιο στούντιο είναι παραπάνω από σούπερ. Για όποιον έχει 2-3 πραγματικούς vintage ενισχυτές είναι σωτηρία. Για τους υπόλοιπους είναι απλά ένα εργαλείο στην πρωτοπορία της ανάλογης τεχνολογίας σήμερα. Και για όλους είναι θέμα έμπνευσης αν θα κάνουν καλή μουσική μ'αυτό, ή με ο,τιδήποτε άλλο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)επειδη εγω να βρω ενισχυτες να κανω profiling ειναι δυσκολο,απο αυτους που εχει ηδη μεσα γινεται δουλεια?

 

Φυσικα και γινεται δουλεια. Το οτι δεν ταιριαξαν σ'εμενα, δεν σημαινει οτι δεν θα κανουν για 'σενα.

 

Ειναι καθαρα θεμα γουστου.

 

Μην ανησυχεις για το που θα βρεις ενισχυτες να κλωνοποιησεις γιατι οπως ηδη σου ειπα και σου 

 

επισημανθηκε πιο πριν, μπορεις να κατεβασεις profiles ενισχυτων άλλων χρηστων απ'ολο το κοσμο.

 

Απλα δεν θα εχεις τη δυνατοτητα να κλωνοποιησεις καποιον ενισχυτη συμφωνα με τα

 

δικα σου κριτηρια, και αρκεισαι στα κριτηρια αλλων, που και αυτο δεν απαραιτητα

 

μειονεκτημα, αφου ηδη υπαρχουν  profiles στη διαθεσή σου απο αλλους χρηστες, καποια

 

απ΄τα τα οποια ειναι αξιολογα και με υψηλα standards.

 

Προστεθηκαν σημερα ακομη 3 ενισχυτες:

 

SPLAWN

 

TINY TERROR

 

VOX ACTV4

 

Σχετικα με την αισθηση στα χερια, που ξεχασα να σου απαντησω χθες, και στα δυο μηχανηματα ειναι πολυ καλη, σαν να παιζεις με ενισχυτη (σχεδον  :)).

 

 

 

Παρατήρησες κάποιο από τα bugs (crashes, διάφορα κολλήματα) που έχουν αναφερθεί από κάποιους;

 

Επίσης, απ'όσο λένε το firmware ακόμα είναι σε ψιλο-beta version (δηλ. λείπουν ακόμα πράγματα), είναι αλήθεια ή ήδη διορθώνεται;

 

 

Δεν ειχα κανενα crush η άλλο κολλημα,προφανως αυτα τα προβληματα αφορουν προηγουμενα FW.

 

Ειναι αληθεια οτι λειπουν καποια πραγματα, οπως πχ η λειτουργία "PERFORMANCE" η οποια ειναι εντελως ανενεργη προς το παρον.

 

Επισης υπαρχουν καποια bugs οπως

 

- αν συνδεσεις τη κιθαρα στο aux in ( πισω μερος} , σβησεις και ξανανοιξεις το μηχανημα  δεν βγαινει ηχος! Αν συνδεσεις μπροστα ακουγεται κανονικα.

 

-Τα εφφε Phaser 2 και Flanger2, δεν λειτουργουν

 

- εχουν αναφερθει καποια προβληματακια με το midi,τα οποια εγω δεν εχω, λειτουργουν κανονικα PC,CC, Midi Vol.

 

- εχει αναφερθει latency στο γρηγορο παιξιμο, που παλι δεν εχω κατι τετοιο

 

- οταν κανεις import  τα νεα profile χρειαζεται reboot, κατι για το οποιο απαντησε ο ιδιος ο Kemper

 

Παραθετω εδω την απαντηση του απ'το private forum:

 

we have longterm plans to get rid of the reboot. though, there are more exciting things to do first.

best, gs

 

Ενα - ενα διορθωνονται σε καθημερινη σχεδον βαση, με νεα FW.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστούμε Γρηγόρη, να είσαι καλά για την ενημέρωση!!

 

Κάτι που δεν θυμάμαι αν έχει γραφεί, είναι πως το KPA δεν έχει περιορισμό μόνο σε profiling ενισχυτών. Μπορεί να κάνει profiling και σε προενισχυτές, ακόμα και modeling μηχανήματα!

 

Οπότε πολλοί που έχουν και το Axe, για παράδειγμα, έχουν κάνει profiles από τα presets του τελευταίου. Και από άλλα μηχανήματα βέβαια. Κανείς δε γλυτώνει.  :P

 

Σχετική και η χιουμοριστική παρέμβαση σε ξένο φόρουμ:

 

borg-3.gif

 

;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το τελευταίο κομμάτι δείχνει όχι πόσο καλός είναι ο Kemper (που είναι) αλλά πόσο σε ένα blind test πολλοί δεν θα καταλάβουν τίποτα έτσι κι αλλιώς...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου