Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η απορία μου έγκειται στο αν υπάρχουν στον kemper amp controls στυλ bass ,mid ,treble κτλ  (εκτός από γραφικά EQ κτλ) , και αν ναι,πώς αυτά επιδρούν ως προς την πιστότητα σε σχέση με το real thing ,από τη στιγμή που θεωρητικά δεν υπάρχει αλγόριθμος μοντελισμού συγκεκριμένου ενισχυτή ως προς το profile που έχεις τσιμπήσει από το ίντερνετ.

 

Αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τo thread από την αρχή και να δεις μερικά βιντεάκια, θα σου λυθούν οι απορίες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό είναι μάλλον άλμα λογικής και όχι λογική  ;)

 

Ή αν προτιμάς είναι ευσεβής πόθος.

 

Τόσο το EQ όσο και το gain έχουν τις δικές τους ιδιαιτερότητες από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

Άρα με λίγα λόγια το μηχάνημα είναι άχρηστο, εφόσον μόνο ο profiling ήχος θα μοιάζει με τον ήχο του ενισχυτή, σωστά; Διότι αν πειράξεις το ΕQ, το gain και δεν ξέρω εγώ τι άλλο πάπαλα ο αρχικός σου ήχος που έιναι ίδιος με τον ενισχυτή...και άρα ο Kemper δεν κοπιάρει το ηχόχρωμα αλλά ένα snapshot ήχου του ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με λίγα λόγια το μηχάνημα είναι άχρηστο

 

αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα, όχι το δικό μου

 

προσωπικα θα έκανα τόσα profiles όσα είναι και τα σεταρίσματα που με ενδιαφέρουν για τον Χ συγκεκριμένο ενισχυτή και θα έκλεινε το θέμα, θα ήταν λίγο αβαρία αλλά και πάλι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα με λίγα λόγια το μηχάνημα είναι άχρηστο, εφόσον μόνο ο profiling ήχος θα μοιάζει με τον ήχο του ενισχυτή, σωστά; Διότι αν πειράξεις το ΕQ, το gain και δεν ξέρω εγώ τι άλλο πάπαλα ο αρχικός σου ήχος που έιναι ίδιος με τον ενισχυτή...και άρα ο Kemper δεν κοπιάρει το ηχόχρωμα αλλά ένα snapshot ήχου του ενισχυτή...

 

Όχι.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο.επαναστατικο(αν και ως modelling το μπαμ το εκανε η line 6 πριν πολλα χρονια), και με εξαιρετικη πιστοτητα αντιγραφης(οπως ακουγεται).......αναμενουμε νεοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι το δικό σου συμπέρασμα, όχι το δικό μου

 

προσωπικα θα έκανα τόσα profiles όσα είναι και τα σεταρίσματα που με ενδιαφέρουν για τον Χ συγκεκριμένο ενισχυτή και θα έκλεινε το θέμα, θα ήταν λίγο αβαρία αλλά και πάλι μια χαρά

 

Που σημαίνει, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, πως δεν θα πείραζες καν το EQ, το gain κλπ στον Kemper στη συνέχεια, σωστά; Εκτός αν είναι κι αυτό δικό μου συμπέρασμα...οπότε ποιό είναι το νόημα όταν οι μισές λειτουργίες του Kemper βγαίνουν off, αυτό δεν καταλαβαίνω...υποτίθεται πως τα knobs υπάρχουν για κάποιο λόγο στον Kemper...δηλαδή από τη μια κοπιάρει καλά έναν ήχο ενός ενισχυτή και από την άλλη αν πειράξεις κάτι χάνεις την ταυτότητα του ήχου του αρχικού ενισχυτή, εφόσον είπες κι εσύ πως το EQ, το gain κλπ έχουν τις δικές τους ιδιαιτερότητες από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

TGL, φαντάζομαι το όχι το είπες επειδή είπα χαρακτήρισα το μηχάνημα ως άχρηστο. Δεν το στήριξες κάπου όμως...δεν έχεις να πεις κάτι για τα υπόλοιπα που είπα; Απλά κι εγώ να βγάλω μια άκρη θέλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού σε ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πια η γνώμη μου:

 

δεν θα εμπιστευόμουν τον Kemper  να μου αποδώσει σωστά το τσιτωμένο gain ή τον εντελώς scooped χαρακτήρα ενός ενισχυτή, θα προτιμούσα να κρατήσω 2-3-5-10 profiles αντί για ένα

 

εντάξει; έγινα σαφής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού σε ενδιαφέρει ΤΟΣΟ πια η γνώμη μου:

 

δεν θα εμπιστευόμουν τον Kemper  να μου αποδώσει σωστά το τσιτωμένο gain ή τον εντελώς scooped χαρακτήρα ενός ενισχυτή, θα προτιμούσα να κρατήσω 2-3-5-10 profiles αντί για ένα

 

εντάξει; έγινα σαφής;

 

 

Όπως είπα και πιο πάνω προσπαθώ να βγάλω μια άκρη για το μηχάνημα από αυτά που έχετε καταλάβει κι εσείς μέχρι τώρα, οπότε ναι, μ'ενδιαφέρει και η γνώμη σου και η γνώμη όσων συζητάμε εδώ ώστε να έχω μια κάπως πιο ολοκληρωμένη αρχική εικόνα για το μηχάνημα. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός και σε χαλάνε αυτά που γράφω :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Mike ποιες γνώμες; Μόνο ο Grorig έχει παίξει με το μηχάνημα. Οι υπόλοιποι αέρα κουβέντα κάνουμε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μαικ αυτό που (έχω καταλάβει εγώ ότι) κάνει το μηχάνημα, είναι ότι παίρνει ένα instance του ενισχυτή που του βάζεις με τις ρυθμίσεις που έχει. Δεν μοντελοποιεί τη διαδραστικότητα του EQ & gain controls του ενισχυτή (γιατί είναι πρακτικά πολύ δύσκολο έως αδύνατον, βλ. ποστ του odis13 αν θυμάμαι καλά), αλλά σου παρέχει δικά του EQ & gain ώστε να κάνεις εσύ extra shaping, εαν το θες, στη βάση του ήχου που σου παρέχει το profile.

 

Αυτό σημαίνει οτι τα knobs του Kemper κάνουν δουλειά, απλά δεν είναι σαν να πείραζες το ίδιο το tone/gain stack του αρχικού ενισχυτή (που δεν είναι και το ζητούμενο εδώ). Σίγουρα μπορείς να πετύχεις ενδιαφέροντες και usable extra ήχους με αυτόν τον τρόπο.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου