Προς το περιεχόμενο

Kemper Profiling Amplifier: το μέλλον στο amp modeling?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 234
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως το τελευταίο κομμάτι δείχνει όχι πόσο καλός είναι ο Kemper (που είναι) αλλά πόσο σε ένα blind test πολλοί δεν θα καταλάβουν τίποτα έτσι κι αλλιώς...

 

Εγώ πάλι γιατί είδα το αντίθετο; Σχεδόν όλες τις φορές βρήκε ποιό ήταν ποιό. Αλλά συμφωνώ πως η πλοιοψηφία δε θα μπορεί να καταλάβει τη διαφορά. Πάντως μιλάμε για ότι πιο hot κυκλοφορεί έτσι; Kαι η τιμή του για τις δυνατότητες του πιστεύω είναι καλή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιλάμε για ότι πιο hot κυκλοφορεί έτσι; Kαι η τιμή του για τις δυνατότητες του πιστεύω είναι καλή :)

 

Συμφωνω παρα πολυ! Πιστευω πως θα ανοιξει καινουργιους οριζοντες στο modelling (και τωρα πια και profiling)! Το βλεπω σαν ενα μεγαλο βημα στην εξελιξη της τεχνολογιας στην μουσικη! Ασχετα αμα και εγω προτιμαω τα λιγο πιο κλασσικ και vintage πραγματα :P Και τετοια τιμη με το που βγηκε μου φαινεται απιστευτο! Μπραβο στα παιδια που το φτιαξαν! Μεγαλα μυαλα!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιλάμε για ότι πιο hot κυκλοφορεί έτσι;

 

Νταξ μωρέ... όλα καλά είναι.  8) ;D ;D

 

Δείτε, ουσιαστικά είναι στα σπάργανα το μηχάνημα ακόμα... Οι τύποι δεν είναι τυχαίοι, θα το υποστηρίξουν και θα το αναβαθμίζουν. Αλλά πιστεύω ότι πέτυχε "στόχο" με τη φιλοσοφία του, δηλαδή, μεγάλη απλότητα, εγγυημένη "πιστότητα" εξομοιώσεων (το βλέπεις κυριολεκτικά δίπλα-δίπλα) και λογική τιμή. Επίσης οι περισσότεροι χρήστες (συντριπτική πλειοψηφία θα έλεγα) τελικά δεν χρειάζονται τις άπειρες ρυθμίσεις ούτε τα άπειρα εφφέ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα ένα βήμα μπροστά που έπρεπε να γίνει.

 

ΟΜΩΣ : Δεν έχω δει κανένα βίντεο που να δείχνει την παραμετροποιησιμότητα του (εκτός του σετάπ των προφίλ) ,ώστε ένας κατά 1468 ευρώ φτωχότερος (πλην τιμιότερος) που έχει φάει τα μούτρα του στο να πασπατεύει με ακρίβεια 1% τα settings ενός pod  μπορεί να φέρει τα profiles στα μέτρα του.

 

Τι θέλω να πω;

 

ΟΚ θα βρω profile από τον αγαπημένο μου ενισχυτή.Θα έχει γίνει το profiling με τα settings που θέλω;

 

Αν πειράξω τα amp EQ controls του μηχανήματος,πόσο θα απέχει το αποτέλεσμα σε πιστότητα συγκριτικά με το αν είχα profiling με τα ακριβή settings που ήθελα εξαρχής;

 

Τι παραμετροποιησιμότητα έχει ως προς τα EQ (πόσα bands,παραμετροποίηση συχνοτήτων,hipass-lowpass κτλ) ,τη σειρά των εφφέ κτλ;Θα μπορώ να έχω την ευελιξία που έχουν τα pod πχ ώστε να φέρω τον ήχο στα μέτρα μου (ακόμα και κάνοντας περίεργα πράγματα) ,δίχως να με κρεμάσει το "modelling" τμήμα του kemper?

 

(όταν λέω modelling εννοώ τα εφφέ , και τα amp knobs που καλούνται να δώσουν ρύθμιση στην οποία δεν έχει γίνει profiling)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πειράξω τα amp EQ controls του μηχανήματος,πόσο θα απέχει το αποτέλεσμα σε πιστότητα συγκριτικά με το αν είχα profiling με τα ακριβή settings που ήθελα εξαρχής;

 

1ον, αν ήθελες τα ακριβή settings που σου αρέσουν θα είχες κάνει το profiling με αυτά και όχι με όλα στο 5 (12 o'clock) το οποίο είναι το σύνηθες*.

 

2ον, υποτίθεται πως εφόσον ο ήχος που κάνεις profile είναι ο ίδιος ας πούμε με τον ήχο του ενισχύτη στις ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια του profiling τότε η λογική λέει πώς και στις υπόλοιπες θα είναι ο ίδιο, εκτός ίσως από τις ακραίες. Φαντάζομαι το εύρος στο EQ του Kemper λογικά θα είναι αρκετά μεγάλο.

 

3ον, συμφωνώ πως δεν έχει φτιαχτεί ένα βιντεάκι που να δείχνει την παραμετροποιησιμότητα του, λογικά θα γίνει σύντομα, μάλλον έχουν πλακωθεί όλοι στο profiling :P

 

*Eίναι άραγε το σύνηθες με τα knob του ενισχυτή στο 5, στη μέση δηλαδή; Ποιά είναι τα κριτήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, αν ήθελες τα ακριβή settings που σου αρέσουν θα είχες κάνει το profiling με αυτά και όχι με όλα στο 5 (12 o'clock) το οποίο είναι το σύνηθες*.

 

*Eίναι άραγε το σύνηθες με τα knob του ενισχυτή στο 5, στη μέση δηλαδή; Ποιά είναι τα κριτήρια;

 

 

Δεν εννοώ με τα knobs του ενισχυτή στη μέση..Εν γένει θα έχεις κάνει profiling ή θα έχεις τσιμπήσει profiles από το φόρουμ τους σε ρυθμίσεις διαφορετικές του "5 όλα".

 

Η απορία μου έγκειται στο αν υπάρχουν στον kemper amp controls στυλ bass ,mid ,treble κτλ  (εκτός από γραφικά EQ κτλ) , και αν ναι,πώς αυτά επιδρούν ως προς την πιστότητα σε σχέση με το real thing ,από τη στιγμή που θεωρητικά δεν υπάρχει αλγόριθμος μοντελισμού συγκεκριμένου ενισχυτή ως προς το profile που έχεις τσιμπήσει από το ίντερνετ.

 

 

 

2ον, υποτίθεται πως εφόσον ο ήχος που κάνεις profile είναι ο ίδιος ας πούμε με τον ήχο του ενισχύτη στις ρυθμίσεις κατά τη διάρκεια του profiling τότε η λογική λέει πώς και στις υπόλοιπες θα είναι ο ίδιο, εκτός ίσως από τις ακραίες. Φαντάζομαι το εύρος στο EQ του Kemper λογικά θα είναι αρκετά μεγάλο.

 

 

Δεν το έπιασα αυτό τι εννοείς..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε η λογική λέει πώς και στις υπόλοιπες θα είναι ο ίδιο, εκτός ίσως από τις ακραίες.

 

Αυτό είναι μάλλον άλμα λογικής και όχι λογική  ;)

 

Ή αν προτιμάς είναι ευσεβής πόθος.

 

Τόσο το EQ όσο και το gain έχουν τις δικές τους ιδιαιτερότητες από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μάλλον άλμα λογικής και όχι λογική  ;)

 

Ή αν προτιμάς είναι ευσεβής πόθος.

 

Τόσο το EQ όσο και το gain έχουν τις δικές τους ιδιαιτερότητες από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

 

 

Ουσιαστικά αυτό ήθελα να πω και εγώ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου