Προς το περιεχόμενο

Γνώση σε κλίμακες και θεωρία αρκούν για να παίξω blues?


blueslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή πρέπει να καταστραφώ για να παίξω blues,δεν νομίζω.Οk είμαι άνεργος έξι μήνες και έχω τα blues μου,αλλά οτι έχω χρόνο και παίζω όλη την μέρα βοηθάει πολύ περισσότερο.Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι εντάξει πρέπει να το νιώθεις αλλά αν δεν ξέρεις πως να το εξωτερικεύσεις τότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θέλω να ακούω αηδίες... Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί κάποιος ηθοποιός να υποδυθεί έναν μεθύστακα όντας νηφάλιος, έναν άστεγο ενώ δεν υπήρξε ποτέ του... ή ένας συγγραφέας να μπει στον ψυχισμό μιας γυναίκας όντας αρσενικός

 

μπορεί και κάποιος να παίξει μπλουζ όντας ευτυχής. Είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης το να μπορεί να μιμείται, να αντιγράφει, να εικάζει και να υποδύεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μπλουζ ειναι σαν το ζειμπεκικο. Ολοι ξερουν τα βηματα αλλα λιγοι ξερουν να το χορευουν οπως πρεπει

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να ακούω αηδίες... Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί κάποιος ηθοποιός να υποδυθεί έναν μεθύστακα όντας νηφάλιος, έναν άστεγο ενώ δεν υπήρξε ποτέ του... ή ένας συγγραφέας να μπει στον ψυχισμό μιας γυναίκας όντας αρσενικός

 

μπορεί και κάποιος να παίξει μπλουζ όντας ευτυχής. Είναι ίδιον της ανθρώπινης φύσης το να μπορεί να μιμείται, να αντιγράφει, να εικάζει και να υποδύεται.

 

 

-1000.... αν πας να αντιγραψεις, το εχασες το παιχνιδι

 

για ποιο λογο να υποδυθεις να παιξεις blues?

 

δεν εχει να κανει με το αν εισαι κατεστραμενος ψυχικά(τώρα πια).....εχει να κάνει με το αν εισαι συναισθηματικά και ψυχικά "ετοιμος" για να παιξεις blues.

 

οποιος θελει να γινει ηθοποιος υπάρχει και η δραματική σχολή

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σιγουρα δεν χρειαζεται να καταστραφεις για να παιξεις μπλουζ,ουτε να σου τυχει κατι κακο αλλα πολυ ευκολα βλεπω ισοπεδωνετε το παθος για κατι,ή την αναπτυξη ικανοτητων,αναλογα με τα βιωματα.

Πιστευω πως οποιαδηποτε συναισθηματικη φορτιση,αρνητικη ή θετικη οδηγει σε τροπους εκφρασης.Σε αλλους λειτουργει,σε αλλους οχι βεβαια.

Αλλοι μεγαλουργουν και αλλοι εκμηδενιζονται...Συμβαλλει παντως.

Δηλαδης εσεις δεν εχετε μερες που πιανετε την κιθαρα και λετε ''τι μακακιες παιζω θε μου?'' ή απ την αλλη,μερες που λετε ''τι παιζω ο λουστης!''

Ολα αυτα συμβαλλουν,στιγμιαια,διαχρονικα ή σπανια..αλλα συμβαλουν,λιγο ή πολυ...

Ειναι υποθεση τα κινητρα για εναν ανθρωπο σε Ο,ΤΙ κανει..

Γνωμη μου...

 

@blueslover...Εσυ στη ζεστουλα σου,με φαγακι,καφεδακι και μια χαρα μπλουζ θα παιξεις!

Παιζε πολυ!Καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα και σε αυτήν την περίπτωση μιλάμε για ένα ''μαγαζάκι'' και κάποιους πολύ καλούς ''πελάτες'' όπως σε όλα τα προϊόντα ...

  Όχι ακριβώς.Απλά,αυτή τη στιγμή,που δεν υφίστανται οι πρωτογενείς συνθήκες που γέννησαν αυτή τη μουσική,πρέπει να βρεθούν καινούργια ερεθίσματα,όχι,όμως,ντε και καλά του στυλ κυνηγημένος από τη ζωή.

  Δε νομίζω,δηλαδή,ο B.B.King,o Clapon,o Buddy Guy ή ο οποιοσδήποτε εν ζωή bluesman να πεινάει και τα λοιπά.Πιστεύω,όμως,πως βολεύει να ταυτίζουμε τη μαυρίλα και τη μιζέρια της καθημερινότητας μας με τα blues.

Είναι,για μένα,τύπου urban legend κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όχι ακριβώς.Απλά,αυτή τη στιγμή,που δεν υφίστανται οι πρωτογενείς συνθήκες που γέννησαν αυτή τη μουσική,πρέπει να βρεθούν καινούργια ερεθίσματα,όχι,όμως,ντε και καλά του στυλ κυνηγημένος από τη ζωή.

  Δε νομίζω,δηλαδή,ο B.B.King,o Clapon,o Buddy Guy ή ο οποιοσδήποτε εν ζωή bluesman να πεινάει και τα λοιπά.Πιστεύω,όμως,πως βολεύει να ταυτίζουμε τη μαυρίλα και τη μιζέρια της καθημερινότητας μας με τα blues.

Είναι,για μένα,τύπου urban legend κατάσταση.

 

 

μια και ανέφερες τον Clapτon, να πώ πως για πολλούς θεωρείται ώς η ''κατάντια'' του blues ακριβώς για αυτό το λόγο. Επειδή σταμάτησε τις καταχρήσεις και ''χάρηκε'' το χρήμα και τη ''μεγάλη ζωή''.

 

Στον αντίποδα, ο Gallagher ο οποίος btw είναι απο τους αγαπημένους μου μουσικούς πιστεύω πως έχει κατα κάποιον τρόπο θεοποιηθεί λόγο της αυτοκαταστροφικής του τάσης.

 

Συμφωνώ πάντως πως η μουσική, είτε μιλάμε για blues, είτε για σκυλάδικα είναι μέσο έκφρασης και πρέπει να το νιώθεις για να το κάνεις.

 

 

στο 0.23

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα πουλήσω τη BMW μου και θα προκαλέσω τη γυναίκα μου να με χωρίσει (γιατί αν τη στείλω εγώ δεν πιάνει, έτσι?).

Τρέμε Ζάικο, δηλ τι Ζάικο, τρέμε B.B.King.

 

;D Το παλεύω πάντως, απο τη λίστα με τα troubles του αληθινού μπλουζίστα νομίζω μόνο η φυλακή μου λείπει πλέον  8)...μμμ...εκτός αν μετράει το πάλαι ποτέ κρατητήριο  ;D!

 

On topic

Στα όσα λέχθηκαν να προσθέσω λόγια κάποιων άλλων, τα ασπάζομαι:

Jimmy Thackery:

Blues is the easiest music to play poorly, and the hardest to play good...

 

Eric Clapton, απαντώντας σε φαρμακερό σχόλιο του Φιλ Κόλλινς για τα μπλουζ του Κλάπτον φορώντας Αρμάνι:

But my buddy Phil, knows that blues is a state of mind...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eric Clapton, απαντώντας σε φαρμακερό σχόλιο του Φιλ Κόλλινς για τα μπλουζ του Κλάπτον φορώντας Αρμάνι:

But my buddy Phil, knows that blues is a state of mind...

 

That settles it (at least for me)...

 

THE END

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου