Προς το περιεχόμενο

Τι προενίσχυση με Marsall EL34-100/100 Tube Power Amp για Doom/Experimental;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Κανω μία έρευνα για ένα φίλο ο οποίος έχει αυτο το τελικό Marsall EL34-100/100 και το cabinet stack 1960 και φυσικα θέλει εναν αξιόλογο προενισχυτή.

 

Σίγουρα απευθύνομαι σε καποιον ο όποίος έχει δόκιμάσει οποιονδήποτε προενισχυτή με αυτο το τελικό όπως και οποιαδήποτε μουσική άσχετα με το επιθυμητό αποτέλεσμα που θέλει να πετύχει ο φίλος .

Oμως σίγουρα όσοι ασχολουνται με Metal ακούσματα θα βοηθησουν για την επιλογη των εξαιρετικα υψηλων high gain καταστασεων που θέλει να πετύχει.

 

¨Επίσης εάν υπάρχει ηχητικό ντοκουμέντο θα βοηθήσει πάαρααα μα πάρα πολύ διότι στο διαδύκτιο δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα ικανοποιητικό και αξιολογήσιμο.

 

Σας ευχαριστώ όλους και ότι επιθυμείτε , στίς ρακιέρες σας ,πεταλιέρες σας και θήκες οργάνων σας. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Εχω δοκιμάσει ότι υπάρχει απο τελικούς και προενισχυτές

Το θέμα είναι τι χρήματα διαθέτεις.

Εδώ είναι η ρακιέρα μου.

Εχω Bogner Fish, Soldano X99, & 2 Custom audio electronics CAE3+SE.

Και οι 3 προενισχυτές είναι κορυφαίοι αλλά στα γούστα μου ταιριάζει ο CAE3+SE.

Εχει τον καλύτερο καθαρό ήχο απο τα υπόλοιπα και το δεύτερο κανάλι είναι πουσαρισμένος  Vox Ac-30, το τρίτο κανάλι είναι high gain Marshall Plexi.

Επίσης είχα Triaxis Jmp-1 και πολλά άλλα.

 

 

Rack_1.thumb.JPG.fc1295b64c7fb9c234d65593f01da5c3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ffmakis ευχαριστώ παρα πολύ κατ'αρχάς για την απάντηση!

 

Είναι σαν να είσαι ο μοναδικ'ος που έχει πειραματιστεί τόσο πολύ. Σίγουρα η τελική χρηματοδότηση θα έχει και το απαιτούμενο και καταλληλότερο αποτέλεσμα.

 

Σίγουρα για τα καθαρά μου έχεις απαντήσει και με το παραπάνω. Σε high gain καταστάσεις (ρωτάω διότι έχεις βάλει και το TRiaxis επάνω ,το οποίο είμαι σίγουρος θα σκοτώνει.) ποιο είναι ή ήταν το ποιο γκαζατο ή καλύτερα το πιο ''βάρβαρο'';

 

Αν υπαρχει καποιο ντοκουμεντο βιντεο η ήχος ειναι δεκτο.

 

επίσης αν υπάρχει δυνατότητα , και δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα ffmakis, να το ακούσουμε απο κοντά θα ηταν εξαιρετική περίπτωση. Π.χ εαν υπαρχει σε καποιο studio η αν υπαρχει η ανεση χρονου κτλ ,δεν θελουμε να γινουμε τσιμπουρι σε κανεναν. Ακόμα, υπάρχει χωρος με τον εξοπλισμο του φίλου όπου εαν εχει οποιοσδηποτε ορεξη να φερει τον/τους προενισχυτη/τες του για ακροαση ειμαστε διαθεσιμοι.

 

 

και παλι ευχαριστω ffmakis :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τον high gain ήχο είναι πολύ προσωπικό, αυτό που γουστάρω εγώ μπορεί να μην σου αρέσει.

Για να πάρεις μια μικρή γεύση ρίξε μια ματιά εδώ και πες μου ποιός σου άρεσε.

 

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=965182&content=music&songcount=37&offset=0&currentPage=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλο το site!!!

 

ευχαριστω!!    Σίγουρα θα πάρει λίγο χρόνο για να αποφασίσω και θα μπριζωθώ κι'ολας, μιας και εγω δεν είμαι στο ψαξιμο.

Ασε που σιγουρα αν δεν εχεις κεφαλή δεν εχεις και τον ιδιο ήχο αλλα τον προσεγγιζεις.

 

Πάνω σε αυτο  να σε ρωτησω πως και εχεις καταληξει με αυτο το τελικο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις παίζουν καθοριστικό ρόλο,στο τι τελικά θ'αγοράσεις,επιλογές υπάρχουν πολλές.

 

Όλες οι προενισχύσεις που αναφέρει ο ffmakis, πιο πάνω είναι σαφώς κορυφαίες και η μια καλύτερη απ'την άλλη,με μια ιδιαίτερη προτίμηση για τα  δικά μου γούστα  στην CAE3+SE,την οποία και έχω κρατήσει.

Τα υπόλοιπα αντικαταστάθηκαν εδώ και πολλά χρόνια με Soldano SLO & VHT Ultra Lead  heads.

 

Επίσης η EGNATER IE4 (Pre Rocktron) ήταν πολύ καλό μηχάνημα,αλλά για πιο metal καταστάσεις θα σου έλεγα να κοιτάξεις ENGL Midi tube preamp, ENGL Special Edition,MESA BOOGIE Triaxis,RANDALL MTS4 με το οποίο έχω φάει κόλλημα τώρα τελευταία και μαζεύω όλα τα modules.

 

Τα ENGL τα αντικατέστησα με το κεφάλι Special Edition της ίδιας εταιρείας,το Triaxis το είχα δώσει για να πάρω το AXe-Fx,το οποίο αν και modelling,θα σου πρότεινα να το έχεις υπ'όψη σου.

 

Όλες τις προενισχύσεις που αναφέρω, τις έχω παίξει κυρίως με τελικούς Peavy Classic 60/60,και VHT 2/90/2 σε ανοιχτά κυρίως live,με καμπίνες Peavy 5150 4x12,Egnater 1x12(x2),VHT Fat Bottom 2x12(x2), και φυσικά Marshall 4x12.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ευχαριστω! ;D

 

Πολυ επεξηγηματικος και σαφης.

Σιγουρα το χρημα θα εχει και τον τελευταιο λογο αυτο ειναι αυτονοητο.

 

Εχουμε ηδη μια γκαμα εργαλειων και τους συνδιασμους τους για να κινηθουμε.

 

Το πως θα τα ακουσουμε δεν ξερω. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου