Προς το περιεχόμενο

Νέα κόλπα από την TC Electronic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όσοι είστε fans της TC στο facebook θα έχετε λάβει ήδη το σχετικό email, που σας προτρέπει να γνωρίσετε τα καινούργια τους δημιουργήματα, αύριο, μια μέρα πριν ξεκινήσει επίσημα το Winter NAMM 2011.

 

Εδώ ένα μικρό teaser:

 

 

Τι έχουν κάνει τα άτομα? Αναλογικά πετάλια που... προγραμματίζονται από υπολογιστή? Afto ine?  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το πήρε το μάτι μου σε ξένο φόρουμ... η TC κυνηγούσε όσα σάιτ δημοσίευαν λεπτομέρειες γιατί τα αποκαλυπτήρια θέλει να τα κάνει μόνο η ίδια στην χειμερινή NAMM που εξελίσσεται αυτές τις μέρες. Διάβασα αρκετά για αυτά και φαίνονται ενδιαφέροντα. Είναι γύρω στα 7-8 και διαθέτουν όλα σχεδόν τα μέινστριμ εφφέ. Το μέγεθός τους και η τιμή τους θα είναι πολύ κοντά στο Polytune. Στο σχεδιασμό μερικών free downloadable presets (που αν δεν απατώμαι θα αλλάζουν και την τονική συμπεριφορά όλων των διακοπτών), εκτός από τους Αldritch, Bumblefoot κλπ. έχει συμμετάσχει και ο μαϊντανός Οριάνθη, η οποία όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα έχει εις τον αιώνα τον άπαντα απολύτως καμία δουλειά με τους ήχους της πεταλιέρας μου ή μιας ίσως μελλοντικής μου PRS.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού και το (κρυφό, αν μπείτε από το site της TC) link με την παρουσίαση των πεταλιών:

 

http://www.tcelectronic.com/toneprint-the-concept.asp

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια! Μιας και μαλλον θεωρω τον εαυτο μου "φιλο" της εταιριας (με Nova Drive,Nova Repeater και Polytune ηδη κολλημενα στο pedalboard μου), και μιας και ψηνομουν ηδη και για το Nova Reverb, καλοβλεπω πλεον το Hall of Fame   ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογικά πετάλια που... προγραμματίζονται από υπολογιστή

μχ......

δεν ξερω.....

εμενα προσωπικα δεν με κερδιζει κατι τετοιο....

 

 

ακουσα απο το site(ειδα το video δηλαδη) το Vibrato.

εχει μια ωραια επιλογη αλλα απο ηχο δεν τρελαθηκα.....

ελπιζω μονο να μην εχουν το μικρο switch οπως το Polytune

 

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή μπορείς να έχεις περισσότερους ήχους σε κάθε πετάλι π.χ. περισσότερα delay sounds στο αντίστοιχο delay pedal ή απλά έχεις ένα κάθε φορά και όταν το βαρεθείς κατεβάζεις άλλο toneprint?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δηλαδή μπορείς να έχεις περισσότερους ήχους σε κάθε πετάλι π.χ. περισσότερα delay sounds στο αντίστοιχο delay pedal ή απλά έχεις ένα κάθε φορά και όταν το βαρεθείς κατεβάζεις άλλο toneprint?

 

Tα πετάλια τα οποία έχουν την επιλογή του Toneprint, δηλαδή όλα πλην των δυο βρωμοπέταλων, έχουν έναν επιλογέα (περιστροφικό ή διακοπτάκι) ο οποίος έχει και μια θέση για την ενεργοποίηση του εκάστοτε Toneprint που έχει αποθηκευτεί στο πετάλι, το οποίο από ότι καταλαβαίνω θα είναι μόνο ένα και αν το βαρεθείς βάζεις κάποιο άλλο.

 

Αυτά τα Τοneprint πετάλια είναι - πάλι guesstimate - φουλ ψηφιακά, μόνο με analog dry σήμα όπως και αναφέρεται στο σάιτ (αν ήταν αναλογικά με ψηφιακό μυαλουδάκι μάλλον θα περηφανεύονταν για αυτό σε τριακόσια εξηνταεφτά σημεία στο κείμενο). Τα δυο βρωμοπέταλα λογικά θα είναι αναλογικά σαν το εξαιρετικό TC Nova Drive, το οποίο παρεπιπτόντως προσφέρεται ξανά σε εξευτελιστική τιμή (χαμηλότερα και από μεταχειρισμένο) από ένα μεγάλο ιντερνετομάγαζο - δεν αναφέρω ποιο γιατί δεν μου αρέσει το σπαμ - και λυπούμαι πολύ που για δεύτερη συνεχή φορά δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία.

 

Δεύτερο παρεπιπτόντως η απουσία από το σάιτ του πιο αγαπημένου μου stompbox κομπρέσσορα ever, του TC Nova Dynamics, ο οποίος μυστηριωδώς φαίνεται ότι αποσύρεται.

 

Το Repeater είναι ενα ωραίο και αρκετά απλό delay, όμως με πολλές χρήσιμες επιλογές.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plus μία ερώτηση. Κάποιος ανέφερε ότι έχει το Nova Repeater. Είναι καλό delay πετάλι;

 

Ειναι,ειδικα για την τιμη του.

Ευχρηστο και ευηχο με αρκετουτσικες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σαν το εξαιρετικό TC Nova Drive, το οποίο παρεπιπτόντως προσφέρεται ξανά σε εξευτελιστική τιμή (χαμηλότερα και από μεταχειρισμένο) από ένα μεγάλο ιντερνετομάγαζο - δεν αναφέρω ποιο γιατί δεν μου αρέσει το σπαμ -

 

Θα ηταν ενα απο τα πιο χρησιμα spam που εχω δει!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου