Προς το περιεχόμενο

Open Τuning Songs


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φτιάξουμε μια λιστα με τα τραγούδια που παίζουμε σε "ανοιχτά" κουρδίσματα? :)

 

Εγώ βασικά χρησιμοποιώ μονο Open G ( DGDGBD )γιατι εχω μια παντα κουρδισμένη εκει,(βαριέμαι να αλλάζω κουρδίσματα σε μια κιθάρα) ;D

 

εκτος από κάποια blues που προσπαθώ (οχι συγκεκριμένα κομματια) παιζω μερικά Stones αλλά δεν ξέρω άλλα........α... και το Jesus just left chicago.

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι, ενδιαφέρον ακούγεται!

Εμένα το λιθαράκι μου είναι το (κλασικό) she talks to angels των black crows που παίζεται σε EBEG#BE (open E? μια δόλια κλασική μόνο τολμάω να κουρδίζω έτσι, φοβάμαι κάπως την αυξημένη τάση) και είναι και το πρώτο και μοναδικό open tuning κομμάτι που γνωρίζω, πέρα από κανέναν ανάξιο λόγου  προσωπικό πειραματισμό ;D

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να δηλώσω κι εγώ παρών εδώ  ;D...

Παίζω πολλά μπλουζ σε ανοιχτα G & D, αυτό που θέλω όμως να καταθέσω γιατί το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον είναι η "εξηλεκτρισμένη" εκδοχή του Death Letter (Son House), κι αυτό γιατί παίζεται (δηλαδή εγώ το παίζω έτσι  ;)) με κούρδισμα D αλλά εκτελείς σε Α. Cool  8)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εξηλεκτρισμένη" εκδοχή του Death Letter (Son House), κι αυτό γιατί παίζεται (δηλαδή εγώ το παίζω έτσι  ;)) με κούρδισμα D αλλά εκτελείς σε Α. Cool  8)...

Ευχαριστούμε για την γνώση γέροντα!  8)

Δεν βρήκα δική σας εκτέλεση στο net, ετούτοι δω κάνουν κάτι παρόμοιο όμως αν κατάλαβα καλά;

 

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω Blues σε ανοικτό Ρε και σε Σολ με καπο στο 2 δηλαδή σε Λα. Έναν καιρό πάλευα το White Summer απο Jimmy Page (σε Ρε Λα Ρε Σολ Λα Ρε) αλλά μου έβγαλε την πίστη και το παράτησα στη μέση κάπου.  >:(

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστούμε για την γνώση γέροντα!  8)

Δεν βρήκα δική σας εκτέλεση στο net, ετούτοι δω κάνουν κάτι παρόμοιο όμως αν κατάλαβα καλά;

 

 

Κάπως έτσι  ;D...ή πιό κοντά σε γεροντίστικο στυλ  ;)...έτσι:

 

 

Με τη διαφορά πως όλοι παίζουν σε ανοιχτό Σολ (ή Λα), ενώ ο γράφων γέρων τεμπέλης επινόησε έναν νέο τρόπο προκειμένου να μην αλλάζει κουρδίσματα-κιθάρες, ο οποίος είναι ενδιαφέρων όμως, καθότι αλλάζει άρδην τον τρόπο που κινείσαι στην ταστιέρα  8). Θα κοιτάξω μπας και βρω κάτι οπτικοποιημένο κι αν ναι, επανέρχομαι...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, δώσε νέο κουρδισμα στον λαο...... "το τεμπέλικο" ;D

 

και καμια συμβουλη μπας και ξεστραβωθούμε λίγο ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου