Προς το περιεχόμενο

Kουφά και περίεργα που μας έχουν συμβεί στη σκηνή


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δ)επισης εχω παιξει Live με 5 ατομα απο κατω..

 

 

 

Έχω παίξει Live με ....0 άτομα απο κάτω :P (true story)

 

Το κολπο σε αυτην τη περιπτωση ειναι δενεις ενα σχοινακι γυρω απο την κασσα...και το κανεις κυκλο κατω απο σκαμνι σου.Η κασσα αγκιστρωνει πανω στο σκαμνι δηλαδη.

 

 

Καλή ιδέα αυτή. Εγώ με το hi-hat έχω συνήθως πρόβλημα (αν δεν έχει χαλάκι απο κάτω) που γλιστράει αρκετά. Το πετάλι της κάσσας, έχει λάστιχο απο κάτω, με αποτέλεσμα να τραβάει και την κάσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ενα live αρκετα χρονια πριν στο λυκειο βασικα ενα φθηνο πολυεφφε που ειχα τα επαιξε λιγο πριν αρχισουμε και το τραγικο ηταν οτι ο ενισχυτης δεν ειχε footswitch distortion-clean kai ετσι επαιξα και τα καθαρα μερη με παραμορφωση πραγματικα ωραιες εποχες οτι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1996 .... 16 χρονών ... Αγία Βαρβάρα ... stage set up : χορηγία  Βασίλης ΠαΪτέρης  ;D

αλλάζουμε όργανα με το μπασίστα για να παίξουμε all along the wathtower και παθαίνουμε ηλεκτροσόκ επι σκηνής απο έλλειψη γείωσης ....

 

1998 παίζω πλήκτρα με μια μπάντα (ο θεός να την κάνει) ... δεν καταφέραμε να τελειώσουμε ούτε ένα κομμάτι σωστά  :-\ :-\ ήταν όλοι χώμα απ'τα ναρκωτικά εκτός απο μένα ...... απλά απαράδεκτο  :'(

 

Τελευταία έγινα εγώ κόκκαλο απο 2 μόλις ουίσκι μπόμπες που σέρβιρε το μαγαζί ... κι αυτό απαράδεκτο  :-\

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάμποσα τζιν τόνικ..ανεβαίνουμε για λάιβ. Όλα τα τραγούδια τα τελείωνα πιο γρήγορα από τους άλλους.

 

Κρίμα που δεν ήταν φιουζιον τζαζ λάιβ, ήταν τζαζ στανταρτς.

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο μου live !!!

Εχω κανει λιστα 2 μερες πριν τι πρεπει να παρω , κουβαλαω τα παντα απο τυμπανα,πιατα, πεταλια κλπ κλπ και μολις ξεκιναει soundcheck συνειδητοποιω οτι δεν εχω ...μπακετες  :D :D :D :D :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σύνηθες με τα τύμπανα ήταν να φεύγουν βόλτα ,αν θυμάμαι καλά -στο Πήγασο πρέπει να ήταν-μπροστά από τη κάσα είχαν καρφωμένα στο πάτωμα τακάκια για να κρατάνε κόντρα ,καλή λύση

Λάιβ στο δημοτικό θέτρο Λαμίας παραμονή χριστοτγέννων 84-85? μας πάνε για φαί ,κατεβαίνω στη τουαλέτα και επιστρέφοντας το εστιατόριο άδειο ,βγαίνω έξω και βλέπω το ντράμερ μας να έχει στημένο έναν πα΄νω στο τοίχο και να τον τουλουμιάζει. Είχε προηγηθεί τσαμπουκάς μεταξύ του περίεργου και του τραγουδιστή μας . Στη συναυλία παίξαμε υπό τη προστασία κάτι σωματαράδων  ;D φίλων της Γενιάς του Χάους λόγο των απειλών για εκδίκηση από τους τοπικούς ήρωες.

Σε κάποια συναυλία είχα τη φαεινή ιδέα να περάσω το καλώδιο του βίσματος της κιθάρας μέσα από το χερούλι του ενισχυτή για να το ασφαλίσω ,μη τυχόν και το τραβήξω και βγει. Τα έφερα όλα κάτω ,ενισχυτή,ηχεία ,φωτιστικά

Αν κλαμπ τελευταία συναυλία πριν 20 χρόνια ,όλα καλά στο σάουντ τσεκ το απόγευμα και επιστρέφουμε το βράδυ για το λάιβ . Ο μπασίστας και τραγουδιστής άφαντος. Πάνω που λέμε δε θα παίξουμε και ενώ τελείωνε και το πρώτο γκρούπ εμφανίζεται. ΈΤρεχε το πατέρα του στα νοσοκομεία με κολικό νεφρού και πρόλαβε στο τσακ. Κοπανάει στο φτερό 5-6 σφηνάκια και ανεβαίνουμε. Κατάπαίτησήν του ξεκινάει ένα μονόλογο που δε κατάλαβε κανείς τι έλεγε και ξεκινάμε .....................δε ξαναπαίξαμε ποτέ  ;D

Εμφανίσεις με ελάχιστο έως μηδενικό ακροατήριο ,οι περισσότερες φορές που είχαμε παίξει στο Σκιάχτρο στο Πειραιά ,εμείς και ο Κακουράτος  ;D, κάποιο φεγγάρι μάλιστα αν θυμάμαι καλά κάναμε καιι πρόβες στο Σκιάχτρο

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα προσφατο.

Χριστουγγενα 2010 - Εξτραδακια στο Ηρακλειο Κρητης με γνωστη αοιδο.

Απογευματακι τρωμε ολη η "μπαντα" και στο τελος ερχεται ο γνωστος πωλητης με ολα τα αχρηστα κινεζικα και τα αφηνει στο τραπεζι.

Ο ντραμερ (καμμενος κλασσικα) διαλεγει μερικα σκατολοίδια (μεσα σε ολα και ενα φακο), και μετα του κανουμε τη σχετικη καζουρα.

Τελος αυτο, φευγω και παω να γνωρισω απο κοντα τον Θοδωρη (Eangle).

Πινουμε τα ποτα μας τα λεμε ομορφα και ωραια και παμε το βραδυ ο καθενας στη δουλεια του.

Ξεκιναω κανονικα, ολα καλα, εχουμε φτιαξει και καλο ηχο, εχω και αναλογιο στο πλαι γιατι ειναι και φρεσκο το προγραμμα και δεν το θυμαμαι απ'εξω.

Μετα απο κανενα τεταρτο αρχιζει και κανει διακοπες το φωτακι του αναλογιου και μου σπαει τα νευρα.

Του χωνω μια φαπα και στρωνει.

Μετα απο λιγο ξανα τα ιδια. Παλι φαπα, στρωνει.

Στην τριτη φαπα, μπαμ το λαμπακι, θρυψαλα και μαζι πεφτει και το ρελε απο το πινακα.  :P

Μενει χωρις ρευμα η δεξια πτερυγα της ορχηστρας.

Στην αιθουσα ακουγεται μονο φωνη, τυμπανα και μπουζουκι.  8)

Και αυτοι χωρις να ακουνε τι παιζουνε αφου τα aviom τους παιρνουν ρευμα απο την ιδια φαση με μας.

 

Κανω νοημα στο παταρι ηχοληπτη-ηλεκτρολογου αλλα....

Σκεφτομαι "καλα μεχρι να ερθει καποιος θα εχει τελειωσει το προγραμμα".

Αφηνω κιθαρα και παω σε ενα πινακα που ειχα προσεξει στην κουιντα οπως ανεβαινα στην σκηνη.

Βλεπω ενα ρελε κατεβασμενο τον ανεβαζω και "σωνω την παρασταση".

Ελα ομως που φωτακι για το αναλογιο δεν "παιζει" και εχω μεινει στα σκοταδια.

Γυριζω λιγο το αναλογιο μπροστα να παιρνει φως απο την αιθουσα αλλα λιγα πραγματα.

Μονο τιτλους διακρινω και κατι ψιλα.

Αρχιζω τις Γαλλιες.

Τοτε ειναι που ανοιγει το σακο του ο ντραμερ και βγαζει το φακο με υφος "παρτο και αντε γ@μησου".  ;D

Τον στηριζω στο σκαμπο και "ειδομεν το φως το αληθινον".

Με εβγαλε ολο το πρωτο προγραμμα ανετα.

Μετα τον εκλεισα να μη του αδειασω και την μπαταρια  ;D

 

Πηγα και πηρα πλεον ενα τετοιο και το εχω στη θηκη για ωρα αναγκης  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Live"(ο θεός να το κάνει) στο γυμνάσιο βγαίναμε με ένα γκρουπάκι που είχαμε κάνει με τους συμμαθητές μου μετά τη σχολική χορωδία...  Παίζαμε κλασικά Led zeppelin, uriah heep, Queen, Kiss κτλ κτλ. Έλα μου όμως που ξέχασα τις ταμπλατούρες μου κάτω από τη σκήνηjavascript:void(0); Κάνω νοήματα στο κοινό, χέρια πόδια τίποτα, δεν με καταλάβαιναν τα παίρνω τότε και αρχίζω να κατεβάζω καντήλια, χριστοπαναγίες, γ@μ# το χριστό μου, την π@ν@γία σου μέσα τα χαρτιά μου δώσε ρε μ@μ@κ!σμένο!!!! Χωρίς να γνωρίζω πως ο καθηστερημένος ο διευθηντής μας είχε ανοίξει ΟΛΑ τα μικρόφωνα... (δεν χρειάζεται να αναφέρω πως ακολούθησε 2ωρο κύρηγμα από θεολόγο και διευθηντή και 1 μέρα αποβολή)

this is the end of the world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λιγες μερες.Jam night στο lazy.Παιζουμε απο λα τελειωνει το τζαμαρισμα και σηκώνω

ψηλα την κιθαρα για να με δει ο ντραμμερ να κανουμε κλισιμο.Με βλεπει και βαραω λα πεμπτη για να τελειωσουμε....αντι για το μι στη ρε χοδρη ομως πατησα καταλαθως το φα.

Μιλαμε και πολυ Progressive κλισιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου