Προς το περιεχόμενο

Kουφά και περίεργα που μας έχουν συμβεί στη σκηνή


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'ενα λαιβ προπερσι με κλαιν μπαντα που παιζαμε ελληνικο ροκ εχουμε κλεισει σ'ενα μαγαζι σ'αλλη πολη και λεμε τι θελουμε: ενα καλο combo κιθαρας, ενα μπασου, σετ τυμπανα, 2 μικροφωνα, 2 μονιτορς κλπ.

 

Ο θεος ομως δεν ψηθηκε να μου φερει ενισχυτη μπασου, μονο ενα DI μ'αποτελεσμα να ακουω τι παιζω μονο οταν ειμαι μπροστα στα μονιτορς. Ελα που στα περισσοτερα κομματια ειχα μπροστα μου τον δευτερο τραγουδιστη λογω ελλειψης χωρου  :-X

 

Στο ιδιο λαιβ, υπηρχε ενα σημειο μετα το διαλλειμμα που παιζαμε μ'αλλο τραγουδιστη 4-5 ξενα. Μετα ξανανεβαινε ο αλλος, καμια 10αρια ελληνικα και τελος. Ομως το τελευταιο απ'τα ξενα ηταν σε drop D. Οποτε εμεινα εκει. Και ξεκιναμε να παιξουμε ασημενια σφηκα, οποτε και θυμαμαι οτι ειμαι σε λαθος κουρδισμα. Ευτυχως το θυμηθηκα και επαιξα στη μι 2 ταστα πιο κατω. Μου ειπαν οι αλλοι οτι δεν καταλαβαν τιποτα  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λαιβ στη Βέροια πριν από τρία χρόνια. Πάμε δύο ώρες νωρίτερα να στήσουμε. Ο κιθαρίστας κάνει ήχο. Μόλις είχε αγοράσει line 6 pod. Είχε φτιάξει και τους ήχους του, πανέτοιμος. Βάζει την κιθάρα του στον πανάθλιο ενισχυτή.

 

Ηχολήπτης: 50άρης, καμμένος, από ηχοληψία δεν είχε ιδέα. Πάει να ρυθμίσει τον ήχο του κιθαρίστα στην κονσόλα. Παίζει τα καθαρά. Όλα οκ. Βάζει παραμόρφωση από το pod. Κοιτιέται ο ηχολήπτης. Του ζητάει να ξαναβάλει τα καθαρά. Όλα οκ. Του ξαναζητάει τα βρώμικα. Πάλι προβληματίστηκε.

 

Έρχεται επιτόπου μροστά στον ενισχυτή να δει πιο είναι το πρόβλημα. Κοιτάει. Δεν βλέπει τίποτα λάθος. Ξαφνικά βλέπει την πεταλιέρα κάτω (και ίσως για πρώτη φορα στη ζωή του.

Τέρμα πριζωμένος λεεί στον κιθαρίστα:

- Τι είναι αυτό.

-Πεταλιέρα.

- Τι το θες;

- Για να αλλάζω τον ήχο.

- ΒΓΑΛΤΟ!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου