Προς το περιεχόμενο

Μελέτη - ασκήσεις ντραμς


lampofgod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να καταλάβουμε παιδιά και εμείς, η swivel τεχνική δημιουργεί πρόβλημα στα πόδια;

Εάν ναι γιατί την εφαρμόζουν και δεν κάθονται να παίξουν διπέταλο σαν άνθρωποι;

Πρόβλημα δημιουργεί και το παίξιμο άνευ σωστού ζεστάματος και δεν είναι λίγοι αυτοί που κάνουν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το δεύτερο  βίντεο επεξηγεί την πιο χαλαρή και αβλαβή μορφή όπου ουσιαστικά είναι ankle motion αλλά με ένα είδος swing ώστε να είναι συνεχώς ξεκούραστο μυιικά το πόδι. Το πρώτο είναι απλά επικίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το συμπαθειο ρε βαγγελη αλλα η φραση 200 εως 250 δεν λεγεται κι ετσι απλα , ασε να αγγιξουμε το 210, να κανουμε ενα παρτυ και μετα βλεπουμε ρε man  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Eιπα αυτος πρεπει να ειναι ο στοχος..

Δεν ειπα οτι      α.ειναι ευκολο..β.μου πηρε μια βδομαδα..γ.θα γινει αβιαστα και χωρις κοστος.

Μονα διπλα Paradidle,slide μου πηραν γυρω στα 3 χρονια καθημερινης εξασκησης για να βγουν ωραια και καθαρα στο 210 +.

Μην τρελαινεσε λοιπον..

Επισης..να σε ενημερωσω οτι ειμαι χμμ....36 και παιζω απο τα ..14 και ακομα μελεταω.. ;D ;D ;D

Σχετικα με το swivel υπαρχει ενα μυθος οτι δημιουργει προβλημα στα γονατα..

Δεν νομιζω οτι ισχυει αρκει να μην οδηγουμαστε σε εξαρσεις .

Ως γνωστον..Η Ρωμη δεν χτιστηκε σε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουιθ ολ ντιου ρισπεκτ σε ολους τους συμμετεχοντες...να ξεκαθαρισω εναν μυθο...?

σουιβελ "τεχνικη" δεν υφισταται...

το κανω κι εγω σε μεγαλες ταχυτητες/γκρουπς 16ων....δεν το εχω μελετησει ποτε!

οταν γνωρισα τον γιωργο κολλια και βρεθηκαμε και παιξαμε ειδα την "τεχνικη"του και του ζητησα να μου δειξει πως την μελεταει...μου ειπε οτι δεν καθισε ποτε να κανει σουιβελ απο αργα προς γρηγορα κλπ κλπ...απλως το σουιβελ του ηρθε φυσιολογικα οταν επαιζε σε πολυ γρηγορες ταχυτητες και απλως εμαθε να το κοντρολαρει...

ψαχτηκα και μονος μου να δω τι γινεται...αυτο στο οποιο κατεληξα ειναι το εξης...οταν αρχιζεις και πιανεις καποιες υψηλες ταχυτητες ερχεται ενα σημειο που το ποδι αισθανεται εγκλωβισμενο...δεν εχει πια χωρο να κινηθει γιατι παιζει τοσο γρηγορα που η καθετη κινηση(πανω-κατω) ειναι πια τοσο μικρη που δεν παραγει ηχο...το μονο χωρο που μπορει να βρει πια το ποδι ειναι οριζοντια(δεξια-αριστερα)...αυτο προκαλει αυτο το στριψιμο,το σουιβελ...ειναι απλως μια απορροια της ταχυτητας στην οποια το ποδι παιζει...κι ειναι παρα πολυ μικρη κινηση για να προκαλεσει ζημια στο γονατο...ασε που το γονατο ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ στην κινηση σε τετοιες ταχυτητες....

 

το να παρεις απο αργα και να αρχιζεις να στριβεις τα ποδια σου δεξια-αριστερα....ΜΑΛΛΟΝ θα μπορουσε να προκαλεσει ζορια...ΜΑΛΛΟΝ...

 

παντως ενας αθλιατρος προσφατα μου εξηγουσε πως οι ντραμερς,ακριβως ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΙΖΟΥΝ ΝΤΡΑΜΣ δεν κινδυνευουν τα γονατα τους...δεν θυμαμαι τα λογια του πως και τι και που βασιζεται αλλα αυτο μου ειπε...εννοειται οταν εισαι σωστα στρετσαρισμενος και ζεσταμενος,ε?

 

κι εδω που τα λεμε τοσα χρονια δεν εχω ακουσει ντραμερ ναχει προβλημα με τα ποδια...μεση,πλατη(που στηριζουν ολο το σωμα το οποιο ειναι εν κινησει),αυχενες,τενοντιτιδες,καρπιαια τουνελ,επικοντυλιτιδες,σφυριγματα στα αυτια,κωφωσεις,μονιμες αποβλακωσεις ;D εχω ακουσει(δυστυχως)πολλα τετοια...ποδια....δεν μπορω να θυμηθω,πραγματικα!!!

 

αυτο δεν σημαινει πως δεν προσεχουμε,ετσι...? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λογος που το αναφερω σαν 2 διαφορετικες τεχνικες [αν και δεν ειναι.το swivel ειναι η fast version toy slide}..ειναι γιατι προσωπικα ποτε δεν τον χρειαστηκα σε παιξιματα με ενα ποδι το swivel. Το slide και λιγη πατροπαραδοτη πουδρα μου εκαναν την δουλεια.

Ξεκινησα να κοιταω το swivel απο την ωρα που αρχισα να κοιταω το διπλοπεταλο..και τη βρηκα την πιο καλη τεχνικη για μενα για να αρχισει να τρεχει λιγο το πραγμα.

Η αληθεια ομως ειναι οτι και στο slide..αν δεν στριψεις ..απο μονο του δεν στριβει ακομα και σε fast sambas.

Ισως για αυτο και στο ιντερνετ την περνανε σαν διαφορετικη τεχνικη.

Αυτη ειναι και η αποψη μου κα ετσι το δουλεψα και το παλευω ακομα ..Ειδικα στο διπλοπεταλο πρεπει να δουλευτει αργα σαν μια νεα τεχνικη..μιας και θελουν πολυ μεγαλο συγχρονισμο οι φτερνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα τελευταία 3 χρόνια δεν μελετάω ιδιαίτερα - δυστυχώς  :( - αλλά αυτό που με βοήθησε εμένα ήταν να ξεκινάω την κάθε άσκηση αργά (ας πούμε στο 50 bpm) μέχρι να νιώσω άνετα, και να ανεβάζω ταχύτητα προοδευτικά μέχρι το σημείο που το παίξιμο αρχίζει και "χάνει" λίγο. Τότε κάνω ένα κλικ πίσω και μένω εκεί για κάποιο διάστημα (π.χ. 10-15'). Μετά πάω στην επόμενη άσκηση και κάνω το ίδιο. Είναι αρκετά χρονοβόρο και θέλει πολλή υπομονή, αλλά αξίζει τον κόπο. Σημειωτέον, τα πόδια ίσως χρειαστεί να τα πας λίγο πιο αργά στην αρχή (π.χ. 40 bpm) μιας και είναι πιο δύσκολα για τον περισσότερο κόσμο.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω μελετήσει αρκετά διπέταλο σε τέτοιες ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λογος που το αναφερω σαν 2 διαφορετικες τεχνικες [αν και δεν ειναι.το swivel ειναι η fast version toy slide}.

 

Mήπως slide=heel toe??

Μήπως τελικα ο καλυτερος τρόπος είναι να μελετάς κάτι συγκεντρωμενος, και στο τέλος να βλεπεις τι κάνει το πόδι σου??(ή τι πάει να κάνει??).

Ή Ρώμη σιγουρα δν χτίστηκε σε μια μέρα.

Μηπως στο τέλος ακολουθούμε τυφλά τεχνικές και χάνουμε στα υπόλοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic, με τη σειρά που ρώτησες:

 

- Όχι. Είναι διαφορετικές τεχνικές:

 

 

- Είναι και αυτός ένας τρόπος, αλλά καλό είναι να ξέρεις ότι υπάρχουν οι διάφορες τεχνικές και να τις αξιοποιήσεις, στην περίπτωση που χτυπήσεις limit-up.

 

- Γεγονός.

 

- Όχι αν δεν θέλουμε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου