Προς το περιεχόμενο

Περι μεγαφωνων...μια αποψη και απο εσας


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα...ηθελα πολυ καιρο να γραψω για ενα θεμα που με απασχολουσε και που βλεπω οτι δεν αγγιζει τουλαχιστον οπως εμενα τον καθενα...οι περισσοτεροι επικεντρωνονται σε πεταλακια,μαγνητες,κιθαρες και ξεχνανε το θεμα μεγαφωνο...

 

ετσι λοιπον μετα απο αρκετους πειραματισμους και εξοδα ηθελα να γραψω 2-3 πραγματακια με βαση τα δικα μου μηχανηματα και ας φανω ''ιεροσυλος''

 

εχω καποια μηχανηματα και ειναι τα εξης...

 

marshall plexi 100watt

marshall jtm 45

vox ac30 handwired

marshall jcm 800

mesa boogie transatlantic 15

 

επισης ειχα κανει δοκιμες με

koch studiotone

twin reverb

mesa boogie triaxis

 

Καταρχην να πω οτι μετα απο δοκιμες εχω καταληξει μονο στις κλειστες καμπινες 1χ12 για το σπιτι...παιζω με attenuator σε οχι ιδιαιτερα ηψηλες εντασεις...το λεω γιατι οι γνωστες μπορουν να πουν αν παιζει τοσο ρολο

 

με δοκιμες μεγαφωνων

 

celestion v30

evm 12

alnico blue

 

παρατηρησα λοιπον οτι σε ολα μα σε ολα τα μηχανηματα τα v30 ηταν αυτα που στο τελος μου εκαναν το μεγαλυτερο κλικ

 

ειχα ακουσει τρομερα και φοβερα πραγματα για τα electrovoice...ετσι τα σκασα και τα δοκιμασα...πραγματικα μου φανηκαν ανοστα...τα καθαρα καπως λιγοτερο επιθετικα και ανεκτα στ αυτια μου..ομως τα βρωμικα ειχαν αλλαξει εντελως...ειχαν μια πιο μινιμαλιστικη χροια...που εμενα με χαλασε

 

τα alnico blue...οπου κι αν τα φορεσα συμπεριλαμβανομενων και του vox ειχα παλι το ιδιο αποτελεσμα με τα electrovoice..καλα καθαρα και χαλια σχετικα  βρωμικα σε σχεση παντα με τα v30

 

σαν συμπερασμα κατεληξα μετα απο πολλες δοκιμες οτι τα v30 ειναι σουπερ για βρωμικα δεν εχω βρει κατι καλυτερο και εχει ταιριαξει με ολους τους ενισχυτες μου

επισης ειναι για μενα και στα καθαρα πιο ζωντανα...πιο δυναμικα θα ελεγα ενω τα alnico ,electrovoice μου φανηκαν αναιμικα μπροστα τους,...με τα v30 ενιωθα το σκασιμο εντονοτερο και τα μπασα να χτυπανε πανεμορφα...

 

ολα τα παραπανω τα γραφω γιατι θα ηθελα και καποιες αποψεις απο εσας

 

θεωρω ιεροσυλια να εχω alnico blue και να παιζω τον vox με v30 οποτε

 

τι γνωμη εχετε?εχω θεοποιησει τα v30?

 

μηπως το οτι παιζω χαμηλα με κανει να μην ''ακουω'' τα αλλα μεγαφωνα και τα v30 αντιδρουν καλυτερα αφου δινουν treble και bass?

 

αλλιως δεν μπορω να εξηγησω την πλυση εγκεφαλου για alnico και electrovoice που εχουμε υποστει ουκ ολιγες φορες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Tα γούστα είναι υποκειμενικά κατ' αρχάς ότι κι αν γράφετε στα fora.

 

Τα περισσότερα μεγάφωνα όπως τα: Alnico Blue/Gold, Celestion Greenback/G12 H/G12 ακούγονται όντως καλύτερα σε καμπίνες 4x12 ή 2x12. Aυτό συμβαίνει γιατί μια μεγαλύτερη καμπίνα έχει πολύ περισσότερα μπάσα και αρκετά λιγότερα μεσαία.

 

Το ΕVL είναι ένα κλασικό 1x12 μεγάφωνο αλλά όχι τόσο για british ενισχυτές. Περισσότερο "δένει" με Fender/Boogie και Dumbloείδεις καταστάσεις. Στους Marshall μπαίνει συνήθως από μέταλλάδες που θέλουν τόνους μπασώδους high gain με drop κουρδίσματα κ.λ.π που να αναπαράγονται με ακρίβεια (και να μην ανατινάζουν το μεγάφωνο).

 

Το V30 δεν κάνει τίποτα παραπάνω απ' το να "κόβει" πρίμα και να τονίζει μια πολύ μικρή περιοχή στα πριμομεσαία. Αν η καμπίνα σου δεν έχει αρκετά μπάσα ή ακούγεται boxy είναι λογικό να ακούγεται καλύτερα από άλλα μεγάφωνα.

 

Γενικά από μόνο του το μεγάφωνο δε λέει κάτι. Το θέμα τι ακούγεται καλύτερα στο δικό σου rig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα ολα αυτα αλλα ξερεις τι γινεται ακους συνεχεια οτι ας πουμε ο vox θελει οπωσδηποτε alnico blue=365 euro για να παιξει σαν βοξ και το παιρνεις και το δοκιμαζεις και βλεπεις οτι και πριν ακουγοταν σαμ βοξ και μαλιστα καλυτερα και πιο δυναμικα στα δικα σου τ αυτια τοτε αρχιζεις ν αναρωτιεσαι για το τι γραφει ο καθενας και τι ακουει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειδικά το συγκεκριμένο μεγάφωνο (έχω δοκιμάσει και είχα διάφορα AlNiCo μεταξύ άλλων και το Gold) θέλει open back 2x12 ή Closed Back 4x12.

 

Κάποια άλλα AlNiCo, όπως το Eminence Red Fang και το Fane Axiom κολλάνε καλύτερα με 1x12 αλλά και πάλι η πολύ γρήγορη αττάκα και τα πρίμα τους θέλουν και κάποια μπάσα από την καμπίνα για έρθουν στα ίσα.

 

Από 'κει και πέρα ο Vox με το χαρακτηριστικό του tone stack θα είναι vox ότι και να του βάλεις. Και ο ΑC50 που είναι κλάση ΑΒ με EL34 μια χαρά Vox χροιά έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερη παντως εξαιρεση στον κανονα ειναι ο mesa boogie transatlantic...με το alnico blue εχει μεταμορφωθει πολυ προς το πολυ καλυτερο και στα καθαρα και στα βρωμικα..

 

μου κανει εντυπωση τρομερη...παλι εχουμε κυκλωμα ΑΒ αρα θα επρεπε να εχει ιδια αποκριση με τον vox ac30 και ομως ενω οι ηχοι τους ειναι σχεδον ιδιοι (ο boogie βγαζει απιστευτη βοξιλλα στο πρωτο καναλι ) βλεπω πως δεν κολλαει το ιδιο μεγαφωνο και στους 2

 

επισης στον jtm45 που ειναι πανομοιοτυπος με φεντερ(bassman) το alnico του δινει μια γλυκια χροια για καθαρα ενω το v30 κατεβαινει ο hendrix και σου κανει παρεα...

 

γενικα το προβλημα ειναι οτι οπως και να χει σε πολλες περιπτωσεις ακουγονται πολυ ωραια και τα 2 αναλογα τι θες και εκει ειναι το θεμα..πως να αποφασισεις τι σου αρεσει περισσοτερο να κρατησεις αν και τα 2 ειναι σουπερ?

 

παντως μετα απο μια ωρα τεσταρισμα ξανα ειμαι 100% οτι τα V30 ειναι τα ΜΟΝΑ για βρωμα...στα καθαρα ακομα παιζει αναλογα το μηχανημα και το τι ζητας την προκειμενη στιγμη...

 

 

το χειροτερο βεβαια μ αυτα και μ αυτα ειναι οτι χανεις την χαρα του παιξιματος και ασχολεισαι με πειραματισμους...ανοιγεις βεβαια καινουριους οριζοντες γνωσης αλλα μενεις σταστιμος στην τεχνικη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι να έχεις 2 καμπίνες μια κλειστή και μια ανοιχτή για να δοκιμάσεις τα μεγάφωνα σου και να αποφασίσεις τι θέλεις.

Εχω το EV σε boogie καμπίνα και μου δίνει υπέροχο καθαρό ήχο.

Για τα βρώμικα έχω μια Bogner 1/12 είναι η καλύτερη καμπίνα που έχω δοκιμάσει.

Εαν δεν έχεις πρόβλημα ήχου χτύπα  μια μεταχειρισμένη 2/12 VHT για τα Βρώμικα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μακη οπως ειπες κι εσυ για ΚΑΘΑΡΑ το ev τα σπαει(πραγμα που στο ειχα πει οτι το c90 στον sattellite ειναι μαπα και δοκιμασε ενα ev και με σνομπαρες...να  μας ακους κι εμας τους νεους καμια φορα)

 

για βρωμικα ομως...το ιδιο προβλημα ειχα με το triaxis...εφτιαχνα απιστευτα καθαρα με το ev και οταν εβαζα βρωμα στ αυτια μου τουλαχιστον ηταν μαπα σε σχεση με το v30...

 

οσο για κλειστη ανοιχτη οσες φορες κι αν εχω δοκιμασει προτιμω κλειστη...νιωθω πιο πολυ punch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα ολα αυτα αλλα ξερεις τι γινεται ακους συνεχεια οτι ας πουμε ο vox θελει οπωσδηποτε alnico blue=365 euro για να παιξει σαν βοξ και το παιρνεις και το δοκιμαζεις και βλεπεις οτι και πριν ακουγοταν σαμ βοξ και μαλιστα καλυτερα και πιο δυναμικα στα δικα σου τ αυτια τοτε αρχιζεις ν αναρωτιεσαι για το τι γραφει ο καθενας και τι ακουει

 

O AC 30 HTV τα έχει στοκ αυτά τα μεγάφωνα. Εάν δεν σου έρεσε εξ'αρχής... γιατί τον πήρες... ??? ??? ???

 

 

 

επισης στον jtm45 που ειναι πανομοιοτυπος με φεντερ(bassman) το alnico του δινει μια γλυκια χροια για καθαρα ενω το v30 κατεβαινει ο hendrix και σου κανει παρεα...

 

 

 

έχεις τον JTM 45 σε 1x12 ? ϊσως με green ή gold μεγάφωνο να ακουστεί ακόμα καλλίτερα  ;) το Gold είναι και 50 watt οπότε μάλλον τον αντέχει

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εχω το κεφαλι της βοξ και οχι τον κομπο

2.παιζω χαμηλα οποτε ειτε ειναι 15 ειτε 50 ειτε 100 δεν θα σπασει το μεγαφωνο...(attenuator)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.εχω το κεφαλι της βοξ και οχι τον κομπο

 

νομίζω πως την μεγάλη διαφορά στον VOX θα σου την κάνει μια 2x12 τότε. και ένα blue ακόμα....  ::)

 

πως σου ακούγεται ο JTM45 με το EVM?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου