Προς το περιεχόμενο

ΠΕΙΡΑΜΑ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ


rider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλό θα ήταν εξαρχής να ορίζεις επίπεδο αναφοράς.

Μιλάς για ποιοτικά τραγούδια,για beatles και κριτικές επιτροπές,για τη eurovision και τον κόσμο.Σόρι αλλά έχεις μπλέξει τη βούρτσα με την ...

 

 

Φωνάζω δεν φωνάζω να διαβάζετε προσεκτικά τα μηνύματα, εξακολουθούν ορισμένοι οι οποίοι μόνο και μόνο για να γράψουν κάτι, θα πετάξουν την πα**ρια τους όπως ο blue. Κριτικές επιτροπές υπάρχουν παντού. Δυστυχώς. Σε όλους τους διαγωνισμούς. Είτε σε αυτούς τους διαγωνισμούς είναι υποψήφιοι οι Beatles είτε η Παπαρίζου στο διαγωνισμό Eurovision είτε ο Μπάμπης από τον Πειραιά σε διαγωνισμό ΙΕΚ. Όλοι είναι διαγωνισμοί, ο καθένας με διαφορετικό μουσικό ύφος και κύρος. Εμείς πειραματιστήκαμε και πειραματιζόμαστε πάνω σε όλους τους διαγωνισμούς, ανεξαρτήτως του φορέα διοργάνωσης.

Το θέμα μας είναι η πάντα λανθασμένη κρίση των κριτικών επιτροπών, μιας και "κλείνουν" το δρόμο στους πρωταγωνιστές του αύριο και επιβραβεύουν τους αποτυχημένους του αύριο. Δεν είναι λίγοι οι καλλιτέχνες που έχουν 30αρήσει, έχουν βραβευτεί επανειλλημένως και μάλιστα με πολλά βραβεία, ωστόσο, δεν έχουν καταφέρει απολύτως τίποτα το σημαντικό στην Ελληνική και Ξένη δισκογραφία. ( Το "κλείνουν" το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί όλοι, μα, όλοι οι πρωταγωνιστές και αστέρες του αύριο βρίσκουν το δρόμο τους έστω και λιιιίγο καθυστερημένα ).

 

 

βρε τι τράβηξαν τα παιδιά για να βγάλουν την ελλάδα μπροστά , μιλάμε για μεγάλη μάχη που έδωσαν οι μανατζερ από τις δισκογραφικές, οι παράγοντες της ερτ και η κριτική επιτροπή και φυσικά ο κόσμος

αχ! ρε μας δουλεύτε πείτε τα σε καμιά super katerina ή στους διοργανωτές του ΑΡΙΩΝ ή στις εταιρείες με τα sms περί κόσμου

 

 

είναι πολλά τα λεφτά $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

 

 

Ένα άλλο θέμα που άνοιξε ο φίλος ΒRAIN και το οποίο είναι παρεμφερές με το θέμα που συζητάμε, είναι η κοροιδία που υφίστανται από τις εκάστοτε κριτικές επιτροπές οι τηλεθεατές και οι αναγνώστες που υποτίθεται ότι ψηφίζουν, ενώ στην ουσία είναι το μοναδικά κορόιδα. Το ίδιο έγινε και φέτος και πέρσι με τη Eurovision και με τα Αρίων και και και, μεγάλο φιάσκο η όλη διαδικασία επιλογής και βράβευσης των τραγουδιών. Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rider, επειδή εγώ διαβάζω με προσοχή, δώσε λίγη βάση στα παρακάτω:

 

Κατ' αρχήν το πείραμά σας είναι μία λακαμία και μισή, ήτοι η "επιστημονική μέθοδος" που ακολουθήσατε απλά δεν αποδεικνύει τίποτε διότι τα τραγούδια στους διάφορους διαγωνισμούς ΔΕΝ ήταν τα ίδια. ¶ρα δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση (και γιατί εμείς πρέπει να καταλήξουμε σε συμπεράσματα) επειδή το δικό σας τραγούδι δεν αξιολογήθηκε με τον ίδιο τρόπο από τις επιμέρους επιτροπές.

 

Πολύ απλά, μπορεί το δικό σας τραγούδι να ήταν καλύτερο από τα άλλα (στον ένα διαγωνισμό) και χειρότερο από τα άλλα (στον άλλο διαγωνισμό). Τι σόϊ "επιστήμονες" είσαστε αν δεν αντιλαμβάνεστε ότι με το να αλλάζετε ταυτόχρονα δύο μεταβλητές στην εξίσωση δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα; Η μία μεταβλητή είναι το εκάστοτε σύνολο των τραγουδιών και η άλλη το εκάστοτε σύνολο των κριτών. Πρέπει να κρατήσεις τη μία σταθερή αν θέλεις να κρίνεις την άλλη.

 

Αυτό που έγραψε ο blue σχετικά με την βούρτσα, είναι (προς το παρόν) και η δική μου εντύπωση. Οι όροι που χρησιμοποιείς είναι απίστευτα αόριστοι: "πρωταγωνιστές του αύριο", "τίποτε το σημαντικό στην δισκογραφία" κλπ. Δηλαδή πρέπει να αφαιρέσουμε την ευθύνη για τον καθορισμό των πρωταγωνιστών του αύριο από τις (ποιες άραγε) κριτικές επιτροπές και να την αναθέσουμε σε εσένα; Όταν έχουμε πει από την αρχή (και όλοι συμφώνησαν) ότι αυτό θα το αποφασίσει το κοινό;

 

Επίσης, νομίζω ότι δεν πρόσεξες κάτι άλλο : ότι οι περισσότεροι εδώ απορρίπτουν την ίδια την ιδέα του διαγωνισμού και της κριτικής επιτροπής και (αν μιλήσω για εμένα) δεν κατανοούν τα κίνητρα για να πάει ένας να υποστεί αυτήν την ταλαιπωρία - στην περίπτωσή σου συζητάμε επειδή είπες ότι έγινε στα πλαίσια πειράματος...

 

Αλλά δεν είπες την αλήθεια, έτσι δεν είναι; Το πείραμα, προϋποθέτει την ψυχολογική απόσπαση αυτού που το κάνει από τα αποτελέσματα του πειράματος. Εσύ όμως μιλάς σαν θιγμένος και ίσως αδικημένος. ¶ρα δεν ήταν κανένα πείραμα : εσύ και οι συνεργάτες σου επιλέξατε το γήπεδό σας (τους διαγωνισμούς και τις κριτικές επιτροπές), την ομάδα σας (εσάς) και αποτύχατε, οπότε (αφού αποτύχατε) το βαφτίσατε πείραμα.

 

Γιατί κάτι μου λέει ότι αν είχατε επιτύχει, τώρα θα μας τα έλεγες αλλιώς τα πράγματα; Τότε (μάλλον) θα είχες άλλες απορίες, όπως "μα γιατί δεν μας δέχεται το κοινό, αφού είμαστε αποδεδειγμένα οι καλύτεροι;". ¶ρα, όπως βλέπεις φίλε μου, αστεία-αστεία έχεις ενδώσει στη νοοτροπία που καταδικάζεις: με τον τρόπο σου και εσύ αρνείσαι την αρμοδιότητα του κοινού να είναι ο τελικός κριτής σου, γι' αυτό άσχολείσαι με τις επιτροπές.

 

Τα λέω καλά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνάζω δεν φωνάζω να διαβάζετε προσεκτικά τα μηνύματα' date=' εξακολουθούν ορισμένοι [/quote']

 

:?: :?: :?: :?:

 

και επιβραβεύουν τους αποτυχημένους του αύριο

 

νομιζα οτι ειπες οτι σε καποιον απο τους διαγωνισμους πηρατε βραβειο.

 

Το ίδιο έγινε και φέτος και πέρσι με τη Eurovision

 

βρε μανια με την γιουροβιζιον , μα καλα πιστευεις οτι χρειαζοταν πειραμα για να καταληξεις σε τετοια συμπερασματα?

 

φιλε rider δε ξερω τι περιμενες να ακουσεις για το θεμα που παραθετεις εδω μεσα αλλα γενικα κατι που μου αρεσει στο νοιζ ειναι οτι τα παιδια δε συνηθιζουν να χρυσωνουν το χαπι και να συμφωνουν με τα παντα χαριν ευγενειας και να παρηγορουν οποιον νιωθει αδικημενος. νομιζω οτι παρολο που περιμενες κατι διαφορετικο δε πρεπει να εκνευριστεις με την εξελιξη του πρωτου σου ποστ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rider, επειδή εγώ διαβάζω με προσοχή, δώσε λίγη βάση στα παρακάτω:

 

Δεν πιστεύω ότι διαβάζεις με προσοχή και θα σου το αποδείξω αντιπαραθέτοντας ένα δικό μου pοst με ένα δικό σου:

 

 

Δικό μου ποστ:

Το τραγούδι που έπαιρνε την 1η ( !!! ) ή και 2η ( !!! ) θέση σε έναν διαγωνισμό, πχ. ενός ΙΕΚ, δεν περνούσε ούτε καν στην Τελική φάση ( !!! ) κάποιου άλλου ΙΕΚ την ίδια περίοδο!

 

Δικό σου ποστ:

Εσύ όμως μιλάς σαν θιγμένος και ίσως αδικημένος. ¶ρα δεν ήταν κανένα πείραμα : εσύ και οι συνεργάτες σου επιλέξατε το γήπεδό σας (τους διαγωνισμούς και τις κριτικές επιτροπές), την ομάδα σας (εσάς) και αποτύχατε, οπότε (αφού αποτύχατε) το βαφτίσατε πείραμα.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τώρα γιατί δεν πρέπει να είμαστε βιαστικοί στην ανάγνωση μηνυμάτων!

Εδώ παίρνει την απάντηση του και ο boody.

 

 

Επίσης, νομίζω ότι δεν πρόσεξες κάτι άλλο : ότι οι περισσότεροι εδώ απορρίπτουν την ίδια την ιδέα του διαγωνισμού και της κριτικής επιτροπής και (αν μιλήσω για εμένα) δεν κατανοούν τα κίνητρα για να πάει ένας να υποστεί αυτήν την ταλαιπωρία - στην περίπτωσή σου συζητάμε επειδή είπες ότι έγινε στα πλαίσια πειράματος...

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω.

 

Τα λέω καλά;

 

Όπως θα έχεις ήδη καταλάβει, άλλα τα λες καλά, άλλα όχι! :)

 

Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι πράγματα που θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε να σκεφτεί, όπως το ότι τα τραγούδια δεν ήταν ίδια που αναφέρεις κάπου κλπ κλπ, ωστόσο, για όλα, μα, για όλα, υπάρχουν λύσεις! :wink:

 

Τέλος, να προσθέσω κάτι για τον φίλο boody, ο οποίος έγραψε:

 

φιλε rider δε ξερω τι περιμενες να ακουσεις για το θεμα που παραθετεις εδω μεσα αλλα γενικα κατι που μου αρεσει στο νοιζ ειναι οτι τα παιδια δε συνηθιζουν να χρυσωνουν το χαπι και να συμφωνουν με τα παντα χαριν ευγενειας και να παρηγορουν οποιον νιωθει αδικημενος. νομιζω οτι παρολο που περιμενες κατι διαφορετικο δε πρεπει να εκνευριστεις με την εξελιξη του πρωτου σου ποστ .

 

Η εξέλιξη του post είναι αυτή ακριβώς που περίμενα και χαίρομαι ιδιαιτέρως γι αυτό. Χαίρομαι που το noiz.gr απαρτίζεται από μέλη που δεν σκύβουν το κεφάλι χάριν ευγενείας, κάτι που συμβαίνει σε άλλα μουσικά sites, στα οποία και τρόμαξα, όταν τα επισκέφτηκα. Έβλεπα χρήστες με κατεβασμένο το κεφάλι να συμφωνούν και να γλύφουν τους moderators, ακόμα κι αν οι moderators έλεγαν στους users ότι ο γάιδαρος πετάει!!! Αηδιαστική κατάσταση πράγματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου