Προς το περιεχόμενο

Η σπουδαιότητα του Μετρονόμου για το σύγχρονο drummer


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι εξέφρασα υπεροψία ή ειρωνία. Και δεν τα είπα ή τα εννόησα όλα αυτά που ανέφερες, εσύ τα λες αυτά.

 

Φιλε αυτα ειναι copie paste,δικα σου λεγαμενα.

 

"Παιδιά, συγχωρέστε με, αλλά μήπως όταν εσείς μιλάτε για μουσική έχετε στο μυαλό σας τη Eurovision και το X-Factor; Γιατί έτσι μου φαίνεται."

 

 

Και evilney, σε παρακαλώ, μην πιάνεσαι τώρα από ένα πράγμα, και κοίτα να δεις πόση δουλειά ρίχνω για να σας κάνω να καταλάβετε 5-10 πράγματα

 

Το βίντεο του Αναστασιάδη το έχω ξαναδεί - δεν βλέπω πού είναι το δύσκολο ή το ακατόρθωτο

 

τωρα αν εσυ ισχυριζεσε οτι αλλα λες και αλλα εννωεις ......... ???(καπου εχεις καψει φλανζα)

 

 

 

 

 

 

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το όλο ύφος του κομματιού

 

Το κομματι ειναι κλασσικη αμερικανικη AOR σουπα (το πρωτο) αλλα ο ΚΕΝΝΥ το καρφωνει με χαρακτηριστικη ανεση και απλοτητα ,το δευτερο νομιζω ασκηση πανω στο "Always on the run"του  Lenny Kravitz  ειναι και ο ΚΕΝΝΥ απλα θεριζει....

 

"Είναι δυνατά; Πωπω, γκρουβάρει τέλεια."

 

μπα,μαλλον ισχυει το "Παιζει ο ΚΕΝΝΥ αποκλειεται να ΜΗΝ γκρουβαρει ΤΕΛΕΙΑ"

 

κανε ενα google για να καταλαβεις για τι ντραμμερ μιλαμε ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν χρειάζεται να αναλωνόμαστε στα ίδια και στα ίδια.

 

Η γνώμη του Παρείσακτου όσον αφορά το τι φαίνεται και τι ακούγεται από ένα κλιπ οποιουδήποτε drummer (είτε αυτός λέγεται Aρόνοφ είτε Διονύσης Σαμπαζιώτης) είναι αποδεκτή από εμένα. Πράγματι, η μίξη και το φινιάρισμα είναι εμφανή. Μέχρι εκεί. Εννοείται ότι είναι σπουδαίος drummer, εννοείται ότι σκίζει τα πάντα δίπλα του. Μην λέμε τα ίδια πράγματα εκατό φορές.

 

Ο μετρονόμος δεν έχει μόνο τη χρήση που όλοι μας φανταζομαστε. όπως πολύ ωραία πρόσθεσε ο κ. Ζάικος,

Η αίσθηση του ρυθμού είναι λίγο ή πολύ κάτι έμφυτο, κάποιοι το έχουν εντονώτερα, κάποιοι όχι. Κάποιοι γίνονται καλύτεροι με την εξάσκηση, άλλοι είναι ανεπίδεκτοι. Αυτό δεν σημαίνει πως οι μεν μπορούν να παίξουν μουσική και οι άλλοι όχι.

 

Ο Παρείσακτος αναφέρει κάποια πράγματα (ίσως με προκλητικό σε κάποιους βαθμό) τα οποία βοηθούν. Με όλη την αντικειμενικότητα η οποία με εκφράζει σαν άνθρωπο, μπορώ να πω ότι όντως τα βίντεο αυτά που ποστάρει αναδεικνύουν μια διαφορετική αντίληψη περί μετρονόμου/ρυθμού/μουσικής/ομορφιάς/γούστου κ.λπ. κ.λπ. Σε όποιον αρέσει, αρέσει. Σε όποιον δεν, έληξε. Μέχρι εκεί.

 

Οιαδήποτε άλλη επεξήγηση των λεγομένων μου, είναι προϊον του εκάστοτε μυαλού. Εννοώ αυτά που έγραψα. τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το θέμα εδώ και μέρες αλλά ακόμη δεν έχω πειστεί από κανέναν σας.

Θυμάμαι προ 35ετίας περίπου το μετρονόμο πάνω από το πιάνο μου.... μονίμως αδιάβαστος ήμουν και ποτέ δεν τα πήγα καλά μαζί του, αργότερα όταν με στρίμωξαν και για φωνητικά μετρούσα με το πόδι.... ερχόταν λοιπόν ο πατέρας μου και μου το πατούσε αποσυντονιζωντάς με και προτρέποντάς με να μετράω από μέσα έκοψα τον.... μετρονόμο μου.

Θέλω να πω εν ολίγοις οτι μετρονόμο δεν χρειάζονται οι αδίαβαστοι, οι απροπόνητοι και οι τεμπέληδες, όταν παίζω δεν θέλω ούτε να σκεφτώ ότι μπορεί ο ντράμερ να τον χρειαστεί, αν δεν τον έχει μέσα του, τότε ψάχνουμε για άλλον.

 

Α, και κάτι ακόμη, μια μπάντα είναι καλή όσο ο μπασίστας της και κυρίως ο ντράμερ της, αν αυτοί είναι μέτριοι τότε είναι μέτρια (συνήθως) και η μπάντα.

 

Και μιά απορία ειλικρινά....

Αυτοί οι ZZTop τρία άτομα παίζουν.... πως ακούγονται έτσι ??? είναι κουρδισμένα μπάσο και τύμπανα μαζί και τί άλλο ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ακουστά τον Αρόνοφ - τον θυμάμαι από το διαφημιστικό περιοδικό που ακούει στο όνομα Modern Drummer (αυτό το τελευταίο ήταν όντως ειρωνία). Γενικά, αν κατάλαβες, δεν αγοράζω εύκολα, και συγκεκριμένα προϊόντα από την Αμερική. Είμαι δύσκολος. Προτιμώ την Αφρικάνικη αμερική, την Ευρώπη, την Αφρική, και την Αρχαία Ελλάδα (η Νέα μάς τα χαλάει λίγο, αλλά θα τη φτιάξουμε, πού θα πάει). Όχι ότι έχω κάτι εναντίον της Ασίας.

 

Στο γκουγκλ δηλαδή αν ψάξω, θα μου επιστρέψει πως πρόκειται για τον "παγκόσμια αναγνωρισμένο τυμπανιστή που γκρουβάρει όσο κανείς άλλος; Γιατί αν δεν το κάνει το γκούγκλ, τότε μάλλον ψέμματα λες.. (Πλάκα σου κάνω!)

 

Γρικντραμς, πάντως κι ο πολυμήχανος Οδυσσεύς ήταν ολίγον είρωνας, αλλά γράφτηκε γι'αυτόν ολόκληρο έπος. Να ξέρεις ότι σας δίνω όλους μεγάλο σεβασμό που μιλάτε ακόμη (!) στην ελληνική και όχι με greeklish.

 

---

 

Πάντως, για να εξοικειωθεί κανείς με τις κόντρες στον παλμό, κάτι που ενισχύει και το χρονικό ρολόι, μια βασική άσκηση έχει ως εξής:

 

- Στα τύμπανα, παίζεις εναλλάξ στο μπάσο τύμπανο και στον υψίπηλο (εννοώ το hi-hat), στα τέταρτα

- Καθώς το κάνεις αυτό, παίζεις με τα χέρια σε δέκατα έκτα:

 

1...2...3...4...
αΙ ΙαΙ ΙαΙ ΙαΙ Ι

 

όπου α είναι το ασθενές χέρι χαμηλόφωνα, και Ι είναι το ισχυρό χέρι πιο έντονα από όλα τα υπόλοιπα μέρη. Το πρόβλημα είναι πως το ισχυρό πόδι 'συγκρούεται' με το ασθενές χέρι την ίδια χρονική στιγμή, και ότι το ισχυρό χέρι παίζει πιο δυνατά αλλά στις άρσεις.

 

Νομίζω αυτή η άσκηση μετράει για 10 πόντους, εντάξει φιλαράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο το εχετε βαλει στο μετρονομο? θα γελασει ο καθε πικραμενος...παρολα αυτα ο John ηταν , ειναι και θα ειναι ο μεγαλυτερος ΡΟΚ ντραμμερ ολων των εποχων...απλα ο μετρονομος βοηθαει στην εποχη μας για σωστο editing...και πριν τον μετρονομο οι drummer παλι θεριζανε...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι ZZTop τρία άτομα παίζουν.... πως ακούγονται έτσι Huh? είναι κουρδισμένα μπάσο και τύμπανα μαζί και τί άλλο ?

 

αυτο λεγεται ΠΑΡΑΓΩΓΗ (με Π κεφαλαιο σαν την ΑΚΡΟΠΟΛΗ )....κοινως...βραστα και αστα..... ;)

 

εκτος των αλλων εχουν ΤΟΝ μετρονομο για ντραμμερ.... ;D

 

και συγκεκριμένα προϊόντα από την Αμερική.

 

εγω παλι την λατρευω Αμερικη (ειμαι βλεπεις Αμερικανοθρεμενος) ...αρα ειμαστε απο 2 πολυ διαφορετικους κοσμους...

 

Προτιμώ την Αφρικάνικη αμερική,

 

αυτη τι ειναι?νεα χωρα? ;D

 

(πλακα σου κανω αν ειχες ζησει στην Αμερικη θα ηξερες οτι απλα και η μαυρη κουλτουρα της ειναι ενα αναποσπαστο μερος της αμερικανικης κουλτουρας το μεγαλειο της οποιας ειναι ακριβως αυτο το diversity,α,μιλαω για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Αμερικη οχι αυτη της...Παπαρηγα.... ;D η του καθε τελειωμενου Ελληνα θαμωνα καφετεριας.... ;D)

 

 

Στο γκουγκλ δηλαδή αν ψάξω, θα μου επιστρέψει πως πρόκειται για τον "παγκόσμια αναγνωρισμένο τυμπανιστή που γκρουβάρει όσο κανείς άλλος;

 

οχι  θα σου επιστρεψει οτι προκειται απλα για εναν πολυ μεγαλο ντραμμερ...(που βεβαια εχει το.... τεραστιο για εσενα μειονεκτημα να ειναι λευκος Αμερικανος.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Παρεισακτε..

σορρυ φιλε..σε εχω χασει γενικοτερα

Για μενα εισαι off topic απο την αρχη οποτε σταματαω να ασχολουμαι.

Καλα να περνας και καλες μουσικες αναζητησεις .

Αν δω καμια αγγελια για drumachinokroystes στην Ακτη Ελεφαντοστου..θα σου στειλω μυνημα ;D

Cheers mate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε απο μενα 2 βιντεακια απο 2 ευκολα-δυσκολα grooves ..

Σορρυ οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τιποτα απο performing των OUMPA LOUMPA .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω ακουστά τον Αρόνοφ - τον θυμάμαι από το διαφημιστικό περιοδικό που ακούει στο όνομα Modern Drummer (αυτό το τελευταίο ήταν όντως ειρωνία). Γενικά, αν κατάλαβες, δεν αγοράζω εύκολα, και συγκεκριμένα προϊόντα από την Αμερική. Είμαι δύσκολος. Προτιμώ την Αφρικάνικη αμερική, την Ευρώπη, την Αφρική, και την Αρχαία Ελλάδα (η Νέα μάς τα χαλάει λίγο, αλλά θα τη φτιάξουμε, πού θα πάει). Όχι ότι έχω κάτι εναντίον της Ασίας.

 

Στο γκουγκλ δηλαδή αν ψάξω, θα μου επιστρέψει πως πρόκειται για τον "παγκόσμια αναγνωρισμένο τυμπανιστή που γκρουβάρει όσο κανείς άλλος; Γιατί αν δεν το κάνει το γκούγκλ, τότε μάλλον ψέμματα λες.. (Πλάκα σου κάνω!)

 

Γρικντραμς, πάντως κι ο πολυμήχανος Οδυσσεύς ήταν ολίγον είρωνας, αλλά γράφτηκε γι'αυτόν ολόκληρο έπος. Να ξέρεις ότι σας δίνω όλους μεγάλο σεβασμό που μιλάτε ακόμη (!) στην ελληνική και όχι με greeklish.

Δεν μ' αρέσει καθόλου να γίνομαι εριστικός, αλλά πέφτεις σε όλες (μα όλες) τις αντιφάσεις που πέφτουν όλοι όσοι νομίζουν ότι είναι περισσότερο έξυπνοι από όσο είναι. Η γραμμή μεταξύ ενός έξυπνου ανθρώπου και ενός εξυπνάκια είναι λεπτή (αλλά διακριτή), και εσύ δυσκολεύεσαι πάρα πολύ να ισορροπήσεις.

 

Μπάσο τύμπανο; υψίπηλο; Αφρικάνικη Αμερική, Ευρώπη, Αφρική, Αρχαία Ελλάδα;

Έχεις υπόψη σου ότι μιλάμε για ένα αμιγώς αμερικάνικο μουσικό όργανο, για μετρονόμους και για ντράμερς;

 

Η παρέμβασή σου στο θέμα – το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον και θα μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο σοβαρής και εποικοδομητικής κουβέντας – ήταν εντελώς αποπροσανατολιστική. Επιχειρηματολογείς με σοφιστείες, οδηγώντας τη συζήτηση αλλού ντ' αλλού. Δεν είναι κρίμα να πάει  χαμένο το θρεντ;

 

Α, και σε ευχαριστούμε όλοι που μας σέβεσαι επειδή δεν γράφουμε greeklish. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εθνικά υπερήφανους μας κάνεις...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου