Προς το περιεχόμενο

new metal clip (οσοι πιστοι του ειδους δεκτοι προς σχολιασμον


dean v

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτη ειναι μια παραγωγη σε μια μεταλ μπαντα που επιχειρησα προσφατα...δεκτα ολα τα σχολια περι παραγωγης να τονιστουν αν υπαρχουν καποια προφανη λαθη..

 

ευχαριστω προκαταβολικα..

 

stay metal!!!!

stone_in_my_chest.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι κανενας γκουρου στην παραγωγη αλλα θεορω οτι το βαθος στη φωνη ειναι υπερβολικο σε καποια σημεια.Κατα τ'αλλα μου αρεσε πολυ και το κοματι και η παραγωγη.

Swedish death FTW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μιξη μαρεσει γιατι υπαρχει ισοροπια.

 

Θα συμφωνησω στο σχολιο για τη φωνη και το βαθος.

 

Τα τυμπανα μου ακουγονται αρκετα ''πλαστικα''. Ειδικα η κασα και το ταμπουρο.

 

Και η κιθαρες δεν εχουν τον απαιτουμενο ογκο για το ειδος.Ακουγονται σαν amp simulator με οχι τοσο καλο impulse.

 

Η ακουστικη ομως μαρεσει παρα μα παρα πολυ.Μα παρα πολυ ομως.

 

Μπορεις να δωσεις λιγες πληροφοριες σκετικα με την ηχογραφηση?

 

Ενυσχητες η plugins?

 

Μικροφωνα η impulses?

 

Ποσες κιθαρες ειναι στη μιξη?

 

Τα ντραμς προφανως ειναι plugin. Ποια ειναι?

 

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα οι ακουστικες μου  αρεσουν πιο πολυ απο ολα..

 

ειναι ηχογραφημενες ως εξης

 

ακουστικη - rode nt1a - tubepre -emu studiophile

εχουν πιο πολυ ογκο απο τις ηλεκτρικες

ελεος

 

ηλεκτρικες με tube pre - amplitube 3

 

φωνητικα με rode nt1a -tubepre

απλα εχω πολυ ηχο δωματιου στα φωνητικα οταν γραφω με αυτο το μικροφωνο

 

μπασο tube pre-amplitube

(α ξεχασα 4 κιθαρες βρωμικα και drums superior drummer, the metal foundry)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλα εχω πολυ ηχο δωματιου στα φωνητικα οταν γραφω με αυτο το μικροφωνο

 

 

 

Αυτο ακουγεται αρκετα οταν μπαινει το ρεφραιν/καθαρα φωνητικα, που θα ελεγα να εβαζες να εβαζες ενα track ακομα, να δειξει λιγο πιο χωρωδια (κατι σαν soilwork ρεφραιν)

 

Αφου χρησημοποιεις plugins, θα σου προτεινα να χρησημοποιησεις τα σημα των κιθαρων που ηχογραφησες και να κανεις δοκιμες και με αλλα amp simulator και αλλες impulses μεχρι να πετυχεις αυτο που θες.

 

Το τραγουδι μαρεσει παντως

 

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε

Gear Acquisition Syndrome τελειωσα με τα vst στις κιθαρες ..

ειμαι περηφανος κατοχος ενος bugera 333xl head 120 watt (beast) οποτε ο ηχος στις κιθαρες σε δοκιμαστικο που εφτιαξα track ειναι απλα πολυ ανωτερος..

 

μου αρεσουν οι soilwork και καταλαβα την τεχνικη του κολυμπαμε στα tracks vocals, απλα δν εχω καταφερει να απομονωσω τις ανακλασεις με αποτελεσμα να μν μπορω να τοποθετησω τα φωνητικα σωστα on the top of the mix..

 

μια ερωτηση ..

μου φαινεται οτι συχνοτικα ακουγονται πραγματα

σε επιπεδο δυναμικων μετα απο μια βδομαδα που ακουω το κομματι νομιζω πως δν εχω αφησει καθολου δυναμικη κινηση και μου ακουγεται νεκρο...

ισως υπερβολικη χρηση του compressor στο master bus... :-\?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά φίλε, έχω τις εξής παρατηρήσεις:

- Κατάλαβες και ο ίδιος ότι έχεις "σιδερώσει" το κομμάτι τελείως. Είναι δείγμα όντως του πως φτιάχνεται η συγκεκριμένη μουσική αλλά αν προσπαθήσεις να το κάνεις να αναπνέει θα μπορείς να το ακούς και ευχάριστα. Τα vst τύμπανα είναι ήδη κομπρεσαρισμένα του θανατά (και ειδικά τα Metal samples) μία λύση είναι (αν θέλεις σώνει και καλά να βάλεις master comp) να τρέξεις όλα τα υπόλοιπα κανάλια σε ένα group όπου θα βάλεις τα κομπρεσόρια σου και τα τύμπανα άστα να αναπνεύσουν λίγο. Έτσι μετά στο master μπορείς να βάλεις πολύ λιγότερο compressor για να δώσεις την απαραίτητη "κόλλα" στο όλο πράγμα.

 

- Οι ακουστικές είναι όντως καλές, απλώς πριν τον compressor τους αφαίρεσε λίγα μπάσα 1-2 db στις χαμηλές ώστε να σταματήσει να αναπνέει άσχημα ο compressor.

 

- Οι ηλεκτρικές δεν κολλάνε ηχοχρωματικά με τα τύμπανα, ακούγονται λες και είναι από άλλο κομμάτι, ακούγονται πιο μεγάλες και στεγνές, ενώ τα τύμπανα ακούγονται μικρά και με βάθος. Εξισορρόπησε λίγο την κατάσταση εκεί.

 

- Οι ρυθμικές δεν είναι πολύ καλά παιγμένες και "κουνάνε" λίγο σε σχέση με τα τύμπανα νομίζω ότι θέλουν ξανά ηχογράφηση.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ καλο κομματι και πολυ καλη παραγωγη στα φωνητικα εχει και καλη φωνη σουηδιλα καργα,μου φαινεται λιγο ξερες οι κιθαρες και πολυ ψηλα η μποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ετυχε κ εκανα 2 κομματια στην προηγουμενη μπαντα που επαιζα κ τα εγραψα σχεδον με τον ιδιο τροπο που εχεις γραψει κ εσυ,θα πω οτι ειναι μια χαρα η παραγωγη κ κολλαει πολυ κ ο ''πλαστικος''ηχος στα τυμπανα λογω στυλ μουσικης. Ισως οι κιθαρες θα ηθελαν λιγο ογκο παραπανω η το μπασσο πιο μπροστα,δεν μπορω να καταλαβω τωρα γιατι ακουω απο σκατοηχεια στην δουλεια! Παντως πολυ καλη δουλεια,ευγε!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συγχαρητήρια στα παιδιά, πολύ καλή μουσική! Πες μας ποιοί είναι κιόλας να τους τσεκάρουμε!

 

Εγώ το άκουσα ευχάριστα πάντως το κομμάτι σαν μίξη, το βάθος στα φωνητικά πιστεύω ότι είναι και θέμα άποψης, αν και αν ήταν λιγότερο δεν θα με χάλαγε. Σίγουρα θέλουν λίγο δουλίτσα οι κιθάρες, περισσότερο όγκο και presence κυρίως και τα τύμπανα λίγο να αναπνεύσουν. Τέλος πιστεύω πως οι ακουστικές θέλουν λιγότερα μπάσα. Πολύ καλή προσπάθεια πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου