Προς το περιεχόμενο

DIY edrums


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρα πολύ ωραία δουλειά! Μπράβο (Αν και αργοπορημένα  ;D )

 

Μετά την πρόσφατη αγορά μου Yamaha stage custom birtch, μου έμεινε το παλιό drumset το οποίο ψήνομαι να ασχοληθώ και γω να κάνω κάτι τέτοιο. Μήπως γνωρίζει κάποιος κανένα site στο οποίο μπορώ να βρω οδηγίες πως γίνεται η δουλειά; Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν έχω καταλάβει τίποτα από αυτά που λέτε πιο πάνω...  :(

1 σετ mesh

1. σετ triggers με τα καλωδια τους

1 brain και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ:

http://www.toontrack.com/edrum_for_free.asp

 

Το πιο δύσκολο ειναι να βρεις τους κώνους γιατι απο οσο γνωρίζω η roland σταμάτησε πλεον να τους πουλάει σαν ανταλλακτικά (ας με διορθώσει καποιος αν κανω λάθος).. δοκίμασε να ψάξεις για "cone foam" στο ebay..

 

δες και αυτό..

http://www.hopedrums.com/How%20It%27s%20Made.htm

 

Υπάρχει βέβαια και η λύση που προτείνει ο vagelism, να τα αγοράσεις δηλ έτοιμα αντί να τα φτιάξεις μονος σου.. σε οποιαδήποτε περίπτωση τσέκαρε www.drum-tec.de

 

Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορεις να φτιάξεις και ενα αξιοπρεπέστατο Trigger MIDI Converter (κατι σαν Alesis Trigger I/O εγκέφαλο χωρίς ήχους)..

http://www.edrum.info/ και

http://www.megadrum.info/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως γνωρίζεις και κόστος γι αυτά;

Θα εξαρτηθει απο το τι brain θα βαλεις.

δεν νομιζω οτι αν βαλεις ενα σετ mesh , 1 set triggers π.χ ddrum, http://www.thomann.de/gr/ddrum_triggerset.htm 

1 Alesis dm5 θα ξεπερασεις τα 700 -800 ευρω.

Μετα θα χρειαστεις και 4-5 αισθητηρες για πιατα σαν και αυτους και ουτε τρυπεσ ουτε τιποτα.

http://www.thomann.de/gr/yamaha_dt20.htm

με ενα προχειρο υπολογισμο με dm5 brain..μου εβγαλε ενα κοστοσ 573 ευρω χωρις καλωδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ξεκίνησα το διάβασμα και μάλλον πάω για την λύση με τους κώνους και τα "piezos". Κάτι βρήκα στο ebay με περίπου 40 eur. Το πρόβλημα είναι τα hi-hat απ' ότι κατάλαβα...

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι τα hi-hat απ' ότι κατάλαβα...

 

Ναι και γι αυτό θα σε συμβούλευα να λύσεις το θέμα του hihat πριν πιασεις κολητήρι (εκτος και αν εχεις σκοπό να το κάνεις και αυτό μόνος σου). Γενικότερα θεωρώ ότι ο σχεδιασμός μιας τέτοιας προσπάθειας πρέπει να ξεκινά από το hihat το οποίο καθορίζει τον εγκέφαλο και συνεπώς και τις κολήσεις στα υπόλοιπα τύμπανα...

 

Αν ολοκληρωθεί περιμένουμε φωτογραφίες (εσωτερικο και εξωτερικό).. Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ  ;)

 

Μένει να μαζέψω κάποια χρήματα να συμπληρώσω, και λογικά σε 1-2 μήνες ελπίζω να ανεβάσω φωτό!

Πάντως χαίρομαι πολύ τώρα ;D. Απόγευμα θα παίζω, και βράδυ θα φτιάχνω. Και όταν τελειώσει, απόγευμα θα παίζω και βράδυ θα παίζω πάλι!  ;D

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και επανέρχομαι  ;D

Μετά την μελέτη, έχω κάποιες απορίες στις οποίες δεν βρίσκω απαντήσεις, και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...

 

Αφου βάζουμε piezos στο snare και στο rim, όταν θα χτυπάμε snare, υπάρχει περίπτωση να "παίξουν" και τα δύο triggers; Και όταν χτυπάω foot pedal και κουνιούνται τα toms, υπάρχει θέμα στο να ακούγονται και αυτά μαζι;

 

Το φάσμα δυναμικών που θα ακούγονται τα τύμπανα, εξαρτάται από τον εγκέφαλο;

Επίσης, σε ένα γρήγορο γέμισμα ή σε ένα double stroke roll, είναι τόσο ξεκάθαρες οι δονήσεις των piezos για να στέλνει σήμα σε κάθε χτύπημα;

 

 

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου βάζουμε piezos στο snare και στο rim, όταν θα χτυπάμε snare, υπάρχει περίπτωση να "παίξουν" και τα δύο triggers;

 

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση.. λέγεται crosstalk και συνήθως υπάρχει σχετική ρύθμιση στον εγκέφαλο (για το alesis trigger i/o υπαρχει και βιντεάκι στο youtube). Για να το αποφύγεις δοκίμασε να απομονώσεις οσο μπορεις το πιεζο στο κέντρο (πχ με λαστιχα ή άλλα υλικό που να αποροφά κραδασμούς).. Επίσης το μέταλο ειναι πολύ καλός αγωγός κραδασμών και γι αυτό ειναι προτιμότερο το ταμπούρο να είναι ξύλινο (θα παίξουν και τα δυο αλλά στην περίπτωση του ξύλου θα χρειαστεί λιγότερος πειραματισμός με τις ρυθμίσεις του εγκεφάλου).

 

Και όταν χτυπάω foot pedal και κουνιούνται τα toms, υπάρχει θέμα στο να ακούγονται και αυτά μαζι;

 

Στη δικιά μου περίπτωση αγόρασα προαιρετικά ενα μεταχειρισμένο rack και ευτυχώς δεν εχω τέτοια θέματα.

 

Το φάσμα δυναμικών που θα ακούγονται τα τύμπανα, εξαρτάται από τον εγκέφαλο;

 

Εξαρτάται απο όλη την αλυσίδα μεγεθος πιεζο, εγκέφαλος, vst.. θα πρέπει να παρεις ΟΛΕΣ τις δυναμικες που μπορεί να σου προσφέρει το vst ή sound module.

 

Επίσης, σε ένα γρήγορο γέμισμα ή σε ένα double stroke roll, είναι τόσο ξεκάθαρες οι δονήσεις των piezos για να στέλνει σήμα σε κάθε χτύπημα;

 

Ναι και μάλιστα ίσως να χρειαστεί να μειώσεις την ευαισθησία του εγκεφάλου. Νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο..  8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα, αφου τελικά προέκυψαν κι άλλες απορίεεεςςςςςςςς...  ;D

Είμαι σε φάση ολοκλήρωσης της παραγγελίας, τα βρήκα όλα, και μου μένουν οι δίσκοι.

Διάβασα πολλά για το trigger io, αλλά δεν κατάλαβα ποιοι δίσκοι είναι συμβατοί.

Οι dual-zone millenium που πήρες, είναι με 2 πιεζο; Έχεις ήχο στην περίμετρο και στην καμπάνα στο κέντρο με δυναμικές;

Στο hi-hat υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης dual-zone;

 

Ευχαριστώ  8)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου