Προς το περιεχόμενο

DIY edrums


spewfy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω και εγω την ερωτηση μου!  :) μπορει καποιος να μου πει με τι καλωδια συνδεουμε τα piezzos με το module ; προκειται να παρω αυτο για αρχη: http://www.roland.com/products/en/TD-3/ Νομιζω προκειται για jack... ! αρα στα piezzos  συνδεουμε ενα female jack... σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω κάνει και εγω ένα σετάκι. ακουστικό απο τομαν (απλό σετ) το οποιο συνδέεται με το γνωστό trigger io. μαζί με βάση κρασ, υλικά, σετ κτλ 400€ + πολύ πατέντα. Τελικό αποτέλεσμα:snare 1 zone (αν και το εχω κανει 2-zone, δεν), hihat 1-zone, κλειστό ανοιχτό (πολύ απλό τελικά για να γίνει, γιατί το είχα μεγάλο αγχος), crash και ride με τσοκ (με ένα πιεζοηλεκρικό, απο βίντεο youtube,) tom και μποτα και βαθύ 1-zone. ξεχασα να πω, το crash ειναι το μισό hihat. Οι κώνοι απο σφουγάρι σε σχήμα κύβου, αλλά υπάρχει αστοχία, μετά απο πολύ χτύπημα μετακινούνται. Σημείωση, δεν τρυπηθηκε τίποτα, δεν αχρηστευτηκε τίποτα απο ξύλο κτλ.

Το πρόβλημα όμως που έχω και έχω ξενερώσει απίστευτα είναι οτι με οποιο πρόγραμμα το δουλέψω έχει καθυστέρηση (θα γίνω πατέρας?  :P). Σε αυτό το 2μηνο άλλαξα και υπολογιστή (για άλλον λόγο) αλλά τίποτα. Το έχω δουλέψει με BFT lite, με open source/nuedo+addictive αλλά τίποτα.

 

Μήπως καμιά ιδέα, να μειώσουμε την καθηστέρηση?

 

Επίσης, οποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα κατασκευαστικό ας επικοινωνήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως καμιά ιδέα, να μειώσουμε την καθηστέρηση?

 

κάρτα ήχου θες φίλε μου με zero latency drivers πχ m audio fast track pro

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι dual-zone millenium που πήρες, είναι με 2 πιεζο; Έχεις ήχο στην περίμετρο και στην καμπάνα στο κέντρο με δυναμικές;

Στο hi-hat υπάρχει δυνατότητα χρησιμοποίησης dual-zone;

 

Νομιζω ότι έχουνε 2 πιέζος και ένα switch για choke. Όμως μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο 2 από αυτά κάθε φορά (τουλαχιστον με το alesis trigger i/o, δηλ ειτε ενα ηχο και choke είτε δυο ήχους.. με δυναμικές millenium. Παρόλα αυτά ο εγκέφαλος της millenium mps400 υποστήριζε ταυτόχρονα περιμετρο, καμπανα και choke στο ride)

Στο hihat μαλλον δεν υπαρχει η δυνατοτητα χρησιμοποίησης dual-zone (δεν καταφερα να το σεταρω και νομιζω ότι δεν υποστηρίζεται από το alesis trigger i/o)

 

 

Εχω κάνει και εγω ένα σετάκι.

 

Ε ανεβασε καμια φωτογραφία  8)

 

 

οσοι κανατε τις κατασκευες σας βαλατε piezo για rimshot σε ολα τα τυμπανα? δεν ειναι απαραιτητο ε? περα απο το snare βεβαια...

 

Απαραίτητο μάλλον δεν είναι αλλά έβαλα δυο πιέζος παντού.. αν σηκωσω και ενα δευτερο vst εκτός απο το XLN Addictive ή BFD μπορώ να έχω από κεραυνούς και βογγητά μέχρι λούπες κρουστών και συγχορδιες εγχορδων στα στεφάνια των τομ πχ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα όμως που έχω και έχω ξενερώσει απίστευτα είναι οτι με οποιο πρόγραμμα το δουλέψω έχει καθυστέρηση (θα γίνω πατέρας?  :P). Σε αυτό το 2μηνο άλλαξα και υπολογιστή (για άλλον λόγο) αλλά τίποτα. Το έχω δουλέψει με BFT lite, με open source/nuedo+addictive αλλά τίποτα.

 

Μήπως καμιά ιδέα, να μειώσουμε την καθηστέρηση?

 

Επίσης, οποιος αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα κατασκευαστικό ας επικοινωνήσει.

 

ισως αυτο να σε βοηθησει Latency and edrums

 

 

 

ακομα κατι που θελω να ρωτησω... για την συνδεση καθε τυμπανου με το module χρησιμποποιουμε stereo η mono jack?? πχ. http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_sk361-6.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα κατι που θελω να ρωτησω... για την συνδεση καθε τυμπανου με το module χρησιμποποιουμε stereo η mono jack?? πχ. http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_sk361-6.htm

 

Αν έχεις δυο πιέζος (head και rim) θες stereo.. και το mono θα παίξει αλλά θα παράγει μονο έναν ήχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου