Προς το περιεχόμενο

Soundgarden - Black Hole Sun (by Haryy)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

DSICLAIMER: Μου αρέσει πάρα πολύ όπως το έχεις κάνει και μου αρέσει πολύ και η φωνή σου (ξέρεις φυσικά ότι αν είναι να πέσει σύγκριση με τον Cornell θα μιλάμε μέρες) αλλά μιας και θες να το ψειρίσουμε,

 

Αν άκουσα σωστά το ρεφρεν το τραγουδάς από σολ (κ το κανονικό εκεί δεν είναι; ). Εκεί επαναλαμβάνει δυο φορές το black hole sun won't you come (and wash away the rain), black hole sun won't you come,  won't you come

 

Την πρώτη φορά κανονικά θα έπρεπε να τραγουδήσεις

 

G      A     Bb   C  

black hole sun won't you come

 

ενώ εσύ το λες όπως το λέει και τη δεύτερη φορά δηλαδή G A Bb G. Δε ξέρω αν έχει τόσο μεγάλη σημασία, αλλά εμένα αυτή η διαφορά μου δίνει μια ιδιαίτερη ένταση.

Η προφορά δε με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Μόνο στην αρχή όπου η πρώτη σκέψη είναι, α δεν είναι ο Cornell ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνή είναι μια χαρά στον τόνο, ειδικα στο 2ο take πολυ βελτιωμενη (instrumentally το κομμάτι είναι spot on!). Απλως εαν θες να το ψειρισεις παραπανω, θα κοιτούσα λίγο την προφορά που ίσως θελει λίγο δουλειά, για να μην ακούγεσαι 'ξένος'! Ωραίο κομμάτι, και εξαιρετικός τραγουδιστής ο Cornell (αν και τελευταία έχει λίγο 'κουραστεί').

Όπως και να χει, μπραβο και καλή συνέχεια!

 

Ευχαριστώ φίλε μου, η προφορά μου βγαίνει πολύ φυσικά όπως και όλα τα υπόλοιπα όργανα, οπότε αν προσποιηθώ νομίζω ότι θα βγεί μια σκέτη Μ@κία ;D. Δυστηχώς η φωνή δεν μπορεί να "μανιπιουλαριστεί" πολύ, θα ήθελα να είχα καλύτερη! :)

Thanks again!

 

Black Hole Sun, όχι Black Hole Shun...  :)

 

Έτσι όπως το'γραψες στην αρχή νόμιζα ότι έκανα ορθογραφικό, μετά κατάλαβα τι εννοείς.. :) Δυστηχώς όταν είσαι λίγο ψευδός δεν διορθώνεται. Τόσο πολύ χτυπάει γαμώτω? (βοήθησαν αρνητικά και τα εφέ)

 

DSICLAIMER: Μου αρέσει πάρα πολύ όπως το έχεις κάνει και μου αρέσει πολύ και η φωνή σου (ξέρεις φυσικά ότι αν είναι να πέσει σύγκριση με τον Cornell θα μιλάμε μέρες) αλλά μιας και θες να το ψειρίσουμε,

 

Αν άκουσα σωστά το ρεφρεν το τραγουδάς από σολ (κ το κανονικό εκεί δεν είναι; ). Εκεί επαναλαμβάνει δυο φορές το black hole sun won't you come (and wash away the rain), black hole sun won't you come,  won't you come

 

Την πρώτη φορά κανονικά θα έπρεπε να τραγουδήσεις

 

G      A     Bb   C  

black hole sun won't you come

 

ενώ εσύ το λες όπως το λέει και τη δεύτερη φορά δηλαδή G A Bb G. Δε ξέρω αν έχει τόσο μεγάλη σημασία, αλλά εμένα αυτή η διαφορά μου δίνει μια ιδιαίτερη ένταση.

Η προφορά δε με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Μόνο στην αρχή όπου η πρώτη σκέψη είναι, α δεν είναι ο Cornell ;D

 

Πολύ σωστά Εύη, πέτυχες διάνα όντως δίνει άλλη διάσταση στο ρεφρέν. Στην αρχή νόμιζα ότι το κάνει μόνο στο δεύτερο και είπα "wtf, ένα ρεφρέν είναι" αλλά είναι παντού και παίζει ρόλο αυτή η νότα στην σωστή απόδοση.

Καλό το ..ψείρισμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν μιλάμε για ένα από τα ωραιότερα "ροκ" κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ.

 

Αγαπητέ harry, προσωπικά σε βρίσκω άψογο μουσικά. Όπως είπαν και άλλοι, στα φωνητικά εντοπίζονται οι όποιες αδυναμίες (με αυστηρά κριτήρια βέβαια αφού εσύ ο ίδιος έχεις θέσει τον πήχυ ψηλά). Κατά την άποψή μου, αφού η χροιά και η προφορά δε διορθώνονται εύκολα, η φωνή, σε αυτό το κομμάτι, χρειάζεται περισσότερο θυμό. Στο κάτω κάτω τραγουδάς μια επίκληση σε έναν μαύρο ήλιο που πρόκειται να έρθει και να καθαρίσει (μάλλον όχι με ευγενικό τρόπο) τη βρώμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν μιλάμε για ένα από τα ωραιότερα "ροκ" κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ.

 

Αγαπητέ harry, προσωπικά σε βρίσκω άψογο μουσικά. Όπως είπαν και άλλοι, στα φωνητικά εντοπίζονται οι όποιες αδυναμίες (με αυστηρά κριτήρια βέβαια αφού εσύ ο ίδιος έχεις θέσει τον πήχυ ψηλά). Κατά την άποψή μου, αφού η χροιά και η προφορά δε διορθώνονται εύκολα, η φωνή, σε αυτό το κομμάτι, χρειάζεται περισσότερο θυμό. Στο κάτω κάτω τραγουδάς μια επίκληση σε έναν μαύρο ήλιο που πρόκειται να έρθει και να καθαρίσει (μάλλον όχι με ευγενικό τρόπο) τη βρώμα.

 

Πολύ λογική η πρότασή σου και θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή αφού διαβάσω καλύτερα και τους στίχους. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούω το κομμάτι, κατ'αρχάς πολύ ωραία παιγμένο και μπράβο! Αν έχω μια ένσταση είναι η εξής.. Η φωνή σου εμένα μου αρέσει, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δώσει ωραία πράγματα, έτσι όπως είναι δοσμένο το κομμάτι όμως μοιραία "κοντράρεσαι" στο αυτί του ακροατή στα ίσια με τον Cornell.

Μια ιδέα θα ήταν να πήγαινες το κομμάτι σε άλλες, εντελώς δικές σου κατευθύνσεις! Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλό!

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούω το κομμάτι, κατ'αρχάς πολύ ωραία παιγμένο και μπράβο! Αν έχω μια ένσταση είναι η εξής.. Η φωνή σου εμένα μου αρέσει, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δώσει ωραία πράγματα, έτσι όπως είναι δοσμένο το κομμάτι όμως μοιραία "κοντράρεσαι" στο αυτί του ακροατή στα ίσια με τον Cornell.

Μια ιδέα θα ήταν να πήγαινες το κομμάτι σε άλλες, εντελώς δικές σου κατευθύνσεις! Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλό!

 

Ευχαριστώ φίλε JohnyOh, κατανοώ την ιδέα σου, απλώς ο σκοπός μου πάντα είναι να αποτυπώνω όσο μπορώ την ατμόσφαιρα της αρχικής εκτέλεσης και όσο-όταν μπορώ, να κάνω μικρές αλλαγές που να δίνουν μια διαφορά όχι όμως εις βάρος του original.

Δυστυχώς δεν μπορώ να μεταμορφώνω πολύ την χροιά μου ώστε να πηγαίνει αρκετά προς τον αρχικό τραγουδιστή και αναγκαστικά ..i live with what i have και ελπίζω πάντα να αρκεί για αυτό που κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπραβο Καλο

 

 

Γιατι θελω να ακουγα μια διασκευη Beatles απο σενα?

 

Τhank you delta66!

 

υγ. Mάλλον "μυρίζεσαι" τις προθέσεις μου... http://www.noiz.gr/index.php?action=dlattach;topic=180752.0;attach=24448  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι.

Αν και το Plugin δεν αφηνει να ακουστουν λεπτομερειες.

Εχεις κατι απο την προφορα του και τη χροια του στη φωνη σου, γιαυτο  ;)

 

Παντως μη κολλησεις σε αυτο. Μονο τσεκ ηθελα να κανω.

Ηταν καλη φαση να ακουω soundgarden με αυτη την προφορα και χροια, και φυσικα θα εχει ενδιαφερον γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου