Προς το περιεχόμενο

Μάπα κιθάρα για Gk3 + GR20;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν το σαχλόφωνο μου (Gk3+GR20) το έχω τοποθετήσει στην LP copy που έχω, την οποία γενικώς χρησιμοποιώ πολύ. Αλλά με το μίντι μαγνήτη εκεί, δεν μπορώ πλέον να παίξω κανονικά. Λίγο το καλώδιο που περνάει από πάνω, λίγο το ότι φοβάμαι το "ζμπρώξιμο" στο μαγνήτη, δε βολεύομαι. Ξέρω ότι μπορώ να κάνω reverse το μαγνήτη αλλά πάλι δεν θα είμαι άνετος και θα με ενοχλεί στο volume.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω μια κιθάρα του 100ευρου για να κοτσάρω εκεί το σαχλόφωνο.

Μαγνήτες και ξύλα δεν παίζουν ρόλο, κλειδιά θα βάλω κάτι παλιά που έχω. Βλέπετε κάτι άλλο που μπορει να πάει στραβά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα παρ' την απο Ελλαδα για να δεις αν σε βολευει στο παιξιμο και να τσεκαρεις αν εχει γινει καλη δουλεια στα ταστα γιατι μπορει να την πατησεις και να πρεπει να ριξεις κι αλλα χρηματα μετα και δεν λεει  :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kλειδιά 6 σε σειρά έχεις? Αγόρασα πρόσφατα μια ροζ squier bullet με 77 ευρώ για να

βάλω πάνω κάτι μαγνήτες και κλειδιά που είχα. Πολύ ευχάριστη έκπληξη, γεμάτο

μπράτσο, μεγάλα τάστα με άψογες γωνίες, ελαφριά, ότι πρέπει για την δουλειά που

θέλεις. Ακόμα και το nut της ήταν πολύ καλά κομμένο, μόνο στα κλειδιά έπασχε σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το σαχλόφωνο σύντομα στις αγγελίες...μπορεί τα ξύλα να μην παίζουν ρόλο (βέβαια ο πολυγνώστης ΤGL έχει άλλη άποψη), αλλά χρειάζεσαι καλό μπράτσο, καλό nut, καλή γέφυρα...κάτι που μία κιθάρα των 100 ευρώ-μάλλον-δεν έχει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά νατ αλλάζω. Στα μανίκια προσαρμόζομαι. Τα τάστα που λέει ο Μάικ είναι όντως επικίνδυνα. Αλλά την κιθάρα θα την αγοράσω αυτοπροσπωπως. Γέφυρα γιατί καλή; Δλδ υπό ποια έννοια;

 

Για αγγελίες, μπα, είμαι keeper εγώ. Αγοράζω λίγα αλλά τα κρατάω.

 

Κε Μπίχλα, για SG copy πάω... Μου άρεσε το πλαστικάκι του Gk-3 που μπαίνει στο Tune-o-matic.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το σαχλόφωνο σύντομα στις αγγελίες...μπορεί τα ξύλα να μην παίζουν ρόλο (βέβαια ο πολυγνώστης ΤGL έχει άλλη άποψη), αλλά χρειάζεσαι καλό μπράτσο, καλό nut, καλή γέφυρα...κάτι που μία κιθάρα των 100 ευρώ-μάλλον-δεν έχει.

 

Ο poly-gnostick TGL λέει ότι τα "ξύλα" δεν είναι το ζητούμενο, αλλά να είναι όλη η κιθάρα καλής ποιότητας συναρμολόγησης, αυτό που λέμε "καλό όργανο". Πρέπει να έχει, όπως λες, υπεράνω κριτικής τάστα, nut και γέφυρα. Επιπλέον, δεν θα πρέπει να έχει dead notes και γενικά ακουστική συμπεριφορά που θα μπορούσε να "συγχωρεθεί" στον ηλεκτρικό ήχο (ειδικά αν είσαι απ'αυτούς που θεωρούν ότι όλες οι bolt-on κιθάρες "είναι ίδιες και παίζει ρόλο μόνο το setup").

 

Οπότε, ναι, μια κιθάρα των 100€ είναι κατά τη γνώμη μου συνταγή για καταστροφή.

 

Γνώμη: αν σε παίρνει από άποψης κόστους, ξεκίνα από τώρα να κοιτάς για καμμιά μεταχειρισμένη Godin Freeway SA. Βρίσκεις συχνά στο ebay πολύ καλές ευκαιρίες. Και, αν βρεις, πουλάς και τον GK.

 

Γνώμη 2: Άκουσε και παίξε πολλές οικονομικές κιθάρες, με έμφαση στο να ακούγονται "ακουστικά" ομοιόμορφα all over the place στο μπράτσο. Πιθανώς βάλε στα έξοδα ένα επαγγελματικό fret job.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου