Προς το περιεχόμενο

Πόσα watt για φωνή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους (είμαστε νέοι, τι να κάνουμε..) το συγκρότημά μου χρειάζεται μικροφωνική, η οποία να έχει ικανοποιητική ένταση, δεδομένου ότι παίζουμε κυρίως metal, αν και αυτό δεν είναι περιοριστικό... Στα πόσα watt θα πρέπει να ειναι ο ενισχυτής γιά να ακούγεται ο τραγουδιστής πάνω από τον καφρο-drummer; 8) 2x250watt με 2 ηχεια 12ιντσα φτάνουν; Ο χώρος για τις πρόβες ειναι μικρός (και τριανταφυλλένιος) ...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποια μοντέλα ενισχυτών/αυτοενισχυόμενων κονσόλων/ηχείων καλοδεχούμενα... Πάντα σε λογικές τιμές ... 8)

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι απαραίτητα 8) αλλά επειδή έχω ακούσει πολλά και διάφορα από πολλούς και διάφορους θέλω μια επιπλέον γνώμη ... Είναι και κρίμα να ξελαρυγγιάζεται το παληκάρι ... Με πόσα watt δηλαδή "κάνουμε την δουλειά μας" (τι απαίσια έκφραση...);

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα 8) αλλά επειδή έχω ακούσει πολλά και διάφορα από πολλούς και διάφορους θέλω μια επιπλέον γνώμη ... Είναι και κρίμα να ξελαρυγγιάζεται το παληκάρι ... Με πόσα watt δηλαδή "κάνουμε την δουλειά μας" (τι απαίσια έκφραση...);

 

OK, απόλυτα σοβαρή απάντηση:

 

Ήδη τα drums σε 'μικρό χώρο' μπορούν άνετα να προκαλέσουν προβλήματα κώφωσης, όπως ξέρουν όλοι οι συνάδελφοι drummers που τους έχουμε κλείσει στη 'γυάλα' πάνω στην πίστα...

 

Ωραίο έτσι; Ειδικά αν ζηλεύεις τον Μπετόβεν (ή τον Πητ Ταουνσεντ) και θέλεις να γίνεις και εσύ ένας ακόμα κουφός μουσικός...

 

Από τη στιγμή που τα drums, όσο κάφρος και να είναι ο drummer σας δε νομίζω να ξεπερνάνε τα 115db (*), αν έχετε ηχεία με καλή ευαισθησία (ας πούμε 102-104db, ένα καλό συστηματάκι με κόρνες) τότε με 2x10 βατ κάνετε τη δουλειά σας.(*) 8)

 

(*) Τα παραπάνω με επιφύλαξη και όποιος έχει περισσότερες γνώσεις ή κάποιο scientific calculator πρόχειρο ας με διορθώσει... 8)

 

Με τα παραπάνω εννοώ τα βατ που θα χρησιμοποιείτε, όχι πόσο θα γράφει το PA πάνω.

 

Σε κάθε περίπτωση, τόσο για την πρόβα όσο και για τα κλαμπάκια που μπορεί να παίξει κανείς στην Ελλάδα, τα νούμερα που γράφεις είναι νομίζω εξωπραγματικά...

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη κάποιου ηχολήπτη για όλα αυτά, πιθανώς να κάνω λάθος... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! Βασικά σκεφτόμουν το εξής: καλύτερα να πάρω ένα μεγάλο PA το οποίο 8α μου δώσει εκτός από δυνατότητα να συνδέσω πάνω του πλήκτρα και Η/Υ (για διάφορα εφφέ κλπ) και κάποιο headroom ώστε να μην το δουλεύω "τσίτα" παρά να πάρω ένα ταλαίπωρο μικρό ενισχυτάκο που 8α του βγούν τα μάτια εξω επειδή θα δουλεύει συνέχεια στο 110%!

 

Τα watt που αναφέρω ειναι "watt συσκευής", ο εν λόγω ενισχυτής που έχω στα υπόψιν μου είναι αυτός (http://www.behringer.com/PMH2000/index.cfm?lang=ENG) μαζί με ένα ζευγάρι τέτοια ηχεία (http://www.behringer.com/B1220/index.cfm?lang=ENG) και δεν ξέρω πόσο είναι ακριβώς σε RMS...

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο προβαδικο μου εχω ενα μικτη/κονσολα εναν ενισxυτη σηματος 40watt και ενα ζευγαρι P.A speakers που σηκωνουν μεχρι και 200watt,

και επανω εχω πεταξει πληκτρα και φωνη δεν εχω την καλυτερη δυνατη ποιοτητα στον ηχο

αλλα δεν με απασχολει την δουλεια μου την κανω και με το παραπανω...

 

δεν θυμαμαι ποσα εσκασα αλλα σιγουρα κατω απο 60.000 δρχ

 

Σαν συμβουλη για τον Drummer να μονωσει ας πουμε την μποτα και να παιζει με sticks και οχι μπακετες κανονικες γιατι δεν θα ακουτε τιποτα οτι και να κανετε και οσο μπορειτε τα ηχεια στραμμενα προς τα αυτια σας εχει σημασια....

 

αυτα απο μενα

 

 

*250 watt ειναι τραγικα πολλα αν σκεφτεστε να τα χρησιμοποιησετε ολα και σιγουρα θα σας φερουν αστυνομια :cry: ασε που δεν νομιζω να αντεξετε θα κουφαθειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα σε στεναχωρήσω...Τα ηχεία που επέλεξες έχουν 95 db ευαισθησία και δουλευουν στα 8 Ω..Ο ενισχυτής από την άλλη στα 8 δίνει 180 w στο 1% THD...Εν ολοίγοις αν συνυπολογίσεις την θεωρεία με την πρακτική της εφαρμογή ο συνδυασμός τους για να φτάσει τα 115 db θα "ιδρώσει" αν δεν σου μείνει και κάτι στο χέρι...(για headroom φυσικά ούτε λόγος)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως! Αυτό δεν το είχα προσέξει... Καμιά άλλη πρόταση για PA; Δεν μπορεί, κάποιος εδώ μέσα θα ασχολείται με το "σπορ"...

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στα χρήματα αυτά δυστυχώς τα πράγματα είναι σκούρα, ειδικά αν θέλεις συνδυασμό ποιοτικού ηχείου και ενισχυτή και μίκτη και effect, με μια ένταση ικανή να ξεπεράσει -χωρίς ενοχλητικές παραμορφώσεις και ψαλιδισμούς- το ...φορητό σου κασετοφωνάκι ...

Γίνε πιο συγκεκριμένος ξεκινώντας από την οροφή τιμής που μπορείς να διαθέσεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου