Προς το περιεχόμενο

Emg 81-60 VS Sd Blackouts


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι φαν των EMG κ τους φοραω σε αρκετες κιθαρες μου,καθως ομως ακουσα τους Blackouts επαθα πλακα,ενα-ενα αρχιζω ν ' αλλαζω στα οργανα μαγνητες κ να τοποθετω Blackouts

 

μπορει οι EMG να ειναι παραδοση αλλα οι Blackouts ειναι σαφως πιο βελτιωμενοι

θεωρω οτι εχουν περισσοτερο gain,πιο δυνατη εξοδο αλλα εχουν μεγαλη διαυγεια στον ηχο

το οποιο γινεται πιο αντιληπτο οταν παιζεις ακορντα

 

εχω Fender Jim Root Telecaster με EMG 81-60 η οποια μ'αρεσει πολυ ο ηχος της

τωρα ομως εβαλα Blackouts κ τ'οργανο σκοτωνει

 

εχω μια schecter blackjack ATX με Blackouts η οποια σκοτωνει

 

το ιδιο εχω κανει κ σε αλλες,η μονη κιθαρα που φοραει EMG ακομα ειναι μια PRS Nick Catanese μονο κ μονο για να λεω οτι αφησα κ σε μια τους EMG

 

η δικη μου ψηφος παει στους seymour duncan blackouts.....ειναι οι καλυτεροι

 

ακομα κ μεγαλοι καλλιτεχνες "το γυρισαν" απο passive σε active βλεπεις.....π.χ Gus G(Firewind)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτοι που αναφέρεις ειναι MICK THOMSON SIGN. όπως είδες και στη σελίδα.

Δεύτεροι είναι οι πιο μέταλ εκδοση με 2 επίπεδα εξόδου που μπορείς να ρυθμίσεις(έτσι κατάλαβα από το σαιτ,το γιατί και πώς μην με ρωτάς),σαφώς πιο ακριβοί.

Και τέλος έχουμε τους κλασικούς για τους οποίους γίνεται λόγος από όλους (συν εμένα).

 

Blackouts με 1000!!!

Βέβαια μια τρελή σκέψη που μου ήρθε τώρα είναι... αααν γίνεται,ξαναλέω ααααν, να βάλεις πίσω τον Blackout και μπροστά κανέναν EMG 85 για γλυκά σολίδια ή για "κρυσταλένια" καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτοι που αναφέρεις ειναι MICK THOMSON SIGN. όπως είδες και στη σελίδα.

Δεύτεροι είναι οι πιο μέταλ εκδοση με 2 επίπεδα εξόδου που μπορείς να ρυθμίσεις(έτσι κατάλαβα από το σαιτ,το γιατί και πώς μην με ρωτάς),σαφώς πιο ακριβοί.

Και τέλος έχουμε τους κλασικούς για τους οποίους γίνεται λόγος από όλους (συν εμένα).

 

Blackouts με 1000!!!

Βέβαια μια τρελή σκέψη που μου ήρθε τώρα είναι... αααν γίνεται,ξαναλέω ααααν, να βάλεις πίσω τον Blackout και μπροστά κανέναν EMG 85 για γλυκά σολίδια ή για "κρυσταλένια" καθαρά.

 

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι blackouts δεν χρησιμοποιουνται ευρεως οπως οι emg... εν τω μεταξυ με φοβιζει λιγο το τοοοσοοοο γκειν αν και ειμαι καφρος...Εν τω μεταξυ δεν ειμαι και απο αυτους που ξεκουρδιζουν την χορδη μεχρι να γινει μακαρονι για να παιξει... αντε να κουρδισω μισο τονο κατω και ετσι με φοβιζει λιγο το αποτελεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έβαλα πάνω σε μια jackson wrxt.Το θέμα της χροιάς είναι υποκειμενικό...πάντως είναι τελείως αθόρυβοι!

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι blackouts δεν χρησιμοποιουνται ευρεως οπως οι emg... εν τω μεταξυ με φοβιζει λιγο το τοοοσοοοο γκειν αν και ειμαι καφρος...Εν τω μεταξυ δεν ειμαι και απο αυτους που ξεκουρδιζουν την χορδη μεχρι να γινει μακαρονι για να παιξει... αντε να κουρδισω μισο τονο κατω και ετσι με φοβιζει λιγο το αποτελεσμα...

 

Το πόσο gain θα βγάλεις είναι στο χέρι σου και στα μηχανήματα που χρησιμοποιείς.Δεν λέει κανείς ότι είναι ασημάζευτοι μαγνήτες και οι μεν και δε.Μην σε αγχώνει τόσο.

 

Ένα μικρό παράδειγμα για τους EMG είναι οτι και οι Metallica αλλα και oi Cannibal Corpse παίζουν με EMG σε Boogie Rec. κατά διαστήματα,αλλά πόσο "γκειν" βγάζουν οι μεν και ποσο οι δε.(σημείωσε οτι και οι CC είναι κυρίως σε ΜΙ ύφεση).

 

Τσέκαρε κανένα HQ βιντεάκι στο Youtube όπου βάλανε άτομα EMG και μετά SD στην ίδια κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι blackouts δεν χρησιμοποιουνται ευρεως οπως οι emg... εν τω μεταξυ με φοβιζει λιγο το τοοοσοοοο γκειν αν και ειμαι καφρος...Εν τω μεταξυ δεν ειμαι και απο αυτους που ξεκουρδιζουν την χορδη μεχρι να γινει μακαρονι για να παιξει... αντε να κουρδισω μισο τονο κατω και ετσι με φοβιζει λιγο το αποτελεσμα...

 

Oι EMG είναι πολύ πιο διαδεδομένοι γιατί υπάρχουν από το 1979 !!! Από τότε, τα βασικά σχέδια των πρώτων μοντέλων τους(81,85 κλπ) παραμένουν τα ίδια με εξαίρεση φυσικά τις νέες σειρές Χ , SRO κλπ.

http://en.wikipedia.org/wiki/EMG_81

http://music-electronics-forum.com/t2145/

  Ως ηλεκτρονικός, θα έλεγα ότι οι SD -ως πιο νέοι σχεδιαστικά- με νέους ημιαγωγούς(fet), θα έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά output, gain, ευρους συχνοτήτων(να μην κόβουν κυρίως τις υψηλές συχνότητες) και κατανάλωσης από τους κλασσικούς emg. Τα ολοκληρωμένα του 70-80' απαρτίζονταν κυρίως από ολοκληρωμένα τρανζίστορ bjt τα οποία υστερούν σε ενίσχυση τάσης απέναντι στα σημερινά fet και mosfet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι blackouts δεν χρησιμοποιουνται ευρεως οπως οι emg... εν τω μεταξυ με φοβιζει λιγο το τοοοσοοοο γκειν αν και ειμαι καφρος...Εν τω μεταξυ δεν ειμαι και απο αυτους που ξεκουρδιζουν την χορδη μεχρι να γινει μακαρονι για να παιξει... αντε να κουρδισω μισο τονο κατω και ετσι με φοβιζει λιγο το αποτελεσμα...

 

Βρες μια Schecter Demon να καταλάβεις κατά 90% τους Blackouts, φοράει τους αντίστοιχους Duncan Designed. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κι άλλα μοντέλα Schecter με αυτούς τους μαγνήτες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ποίος είναι ένας λογικός συνδυασμός των τριών Blackouts?

 

AHB-1, Blackouts, Neck: 750 KHz, Bridge: 530 KHz, Ceramic, eq (b/m/t): 6 / 5 / 8

AHB-2, Blackouts Metal, Bridge: 1.2 KHz, Alnico V, eq (b/m/t): 7 / 9 / 5

AHB-3, Blackouts EMTY, Neck: 780 KHz, Bridge: 610 KHz, Alnico V, eq (b/m/t): 5 / 5 / 9

 

O AHB-1 σε neck και ο AHB-2 σε bridge (ιδανικά με push/pull για τα δύο output levels, όπως λέει η SD)?

 

Η μόντα των 18V γίνεται στους Blackout? Αν ναι, υπάρχει λόγος να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι EMG είναι πολύ πιο διαδεδομένοι γιατί υπάρχουν από το 1979 !!! Από τότε, τα βασικά σχέδια των πρώτων μοντέλων τους(81,85 κλπ) παραμένουν τα ίδια με εξαίρεση φυσικά τις νέες σειρές Χ , SRO κλπ.

http://en.wikipedia.org/wiki/EMG_81

http://music-electronics-forum.com/t2145/

  Ως ηλεκτρονικός, θα έλεγα ότι οι SD -ως πιο νέοι σχεδιαστικά- με νέους ημιαγωγούς(fet), θα έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά output, gain, ευρους συχνοτήτων(να μην κόβουν κυρίως τις υψηλές συχνότητες) και κατανάλωσης από τους κλασσικούς emg. Τα ολοκληρωμένα του 70-80' απαρτίζονταν κυρίως από ολοκληρωμένα τρανζίστορ bjt τα οποία υστερούν σε ενίσχυση τάσης απέναντι στα σημερινά fet και mosfet.

 

βασικα εγω θελω ηχο ξυραφι... αν οι blackouts to exoyn tote ok... κατι ακομα... οι blackouts ειναι μια εξεληγμενη φαση των emg...?? η κατι τελιως διαφορετικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου