Προς το περιεχόμενο

Emg 81-60 VS Sd Blackouts


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια ,

 

θελω να αλλαξω μαγνητες σε μια σεχτερ που εχω που φοραει απο μαμα τους JB-59 και σκεφτομαι καποιο ακτιβ σετακι απο τα παραπανω...

Παιζω μεταλ !!!

Αν καποιος εχει και επαρκη καθαρα θελω να το ξερω !!!

Η σεχτερ εχει μαχογκανυ !!!  ;D ;D

 

Θελω απο τον ηχο μου ογκο , και ποιοτικο γκειν... Αν και νομιζω οτι και τα δυο σετ δινουν πολυ καλα αποτελεσματα , απλα θελω να δω τις αποψεις σας... Διαβασα παλαιοτερα ποστ αλλα αφενως μεν ειναι παλια , αφετερου δεν μου εδωσαν τις απαραιτητες πληροφοριες !!!

 

ψηφιστε λοιπον !!!

 

Ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημερα φιλε

καταρχην να σου πω οτι οι μαγνητες που φοραει η κιθαρα σου ειναι all around και ειναι φανταστικοι

Ειχα πριν καποια χρονια emg 81-60 σε μια jackson tης πλακας και εκαναν φανταστικοι δουλεια οποτε στην δικη σου θα ακουγονται ακομα καλυτερα ο 81 εχει απιστευτο ογκο και gain αλλα για καθαρα με τιποτα ο 60 εχει πολυ καλα καθαρα και και διαυγη ηχο σε σολο και οι 2 ειναι πολυ καθαροι και αθορυβοι

 

Με blackouts ειχα ακουσει μια ibanez mick thomson δεν μου φανικε να εχουν μεγαλη διαφορα με emg απιστευτος ογκος και gain αλλα δεν μπορω να εχω ολοκλημενη αποψη γιατι ηταν κουρδισμενη σε drop b και ειναι και αρκετα ακριβη ενω τους  emg εχω ακουσει σε κιθαρες πολυ φθηνες μετα απο αλλαγη απο τους μαμα και θεριζαν αλλαζε ολο το οργανο εξαλλου πολλες ακριβες μεταλοκιθαρες γνωστων και μη εταιριων και βγαινουν απ το εργοστασιο με emg active αυτο πιστευω λεει κατι.

οποτε +1 για emg

Ελπιζω εστω  και λιγο να βοηθησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχωντας παίξει με την παρακάτω Schecter που είχε τους SD blackouts και φυσικά με αρκετές κιθάρες(SG, LP, Jackson) που είχαν EMG 81-85 και 81-60, μπορώ να σου πω ότι οι SD έχουν ίσως λίγο μεγαλύτερο output από τους emg.

Eπίσης, ο ήχος των SD έχει σίγουρα λιγότερο hum και πιο πολλές πρίμες εν αντιθέσει με το μπάσσο των emg. Οι single νότες όπως και τα legato ακούγονται πιο ξεκάθαρα με τους SD κι υπάρχει σαφήνεια στα ακόρντα. Αυτό ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι οι χαμηλές των emg "μπουκώνουν", δηλαδή υπεροδηγούν με μπάσσες τον ενισχυτή στο lead.

Σε clean κανάλι, οι SD ακούγονται ογκώδεις(καμιά σχέση με μονούς κλπ) αλλά όχι υπερβολικοί. Οι emg, ειδικά στη neck θέση, σε κάποιους clean ενισχυτές ακούγονται σαν να έχεις συνδέσει μπασσάκι p-bass επάνω...

 

Η κιθάρα:

http://iheartguitarblog.com/2009/07/review-schecter-c-1-blackjack-atx-with.html

 

Επίσης, μην ξεχνάμε και τον modular προενισχυτή της SD που θα βγει στην αγορά και μπορεί να δώσει active ήχο στους JB-59 οι οποίοι είναι επίσης εξαιρετικοί μαγνήτες:

 

http://www.guitarplayer.com/article/seymour-duncan-introduces%C2%A0blackouts/December-2010/125035

 

http://www.seymourduncan.com/blackouts/

 

Το ίδιο ισχύει και με τον emg booster preamp που έχει και περισσότερο output aπό τους 81-60... ακόμη και με passive μαγνήτες.

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε

καταρχην να σου πω οτι οι μαγνητες που φοραει η κιθαρα σου ειναι all around και ειναι φανταστικοι

 

 

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση... οσον αφορα τους μαμα μαγνητες , εχω μια esp και μια jackson με αυτο το σετ οποτε η σεχτερ πρεπει να αλλαξει προσανατολισμο...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ίδιο ισχύει και με τον emg booster preamp που έχει και περισσότερο output aπό τους 81-60... ακόμη και με passive μαγνήτες.

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

σοτο τι κολπα ειναι αυτα ? δηλαδη τι παραπανω θα δωσουν ? δηλαδη οι emg ειναι που ειναι απο μονοι τους... αμα τους μπουσταρεις κιολας τι θα γινει ? θα ακουγονται η αισχος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοτο τι κολπα ειναι αυτα ? δηλαδη τι παραπανω θα δωσουν ? δηλαδη οι emg ειναι που ειναι απο μονοι τους... αμα τους μπουσταρεις κιολας τι θα γινει ? θα ακουγονται η αισχος ?

 

Κατά βάση, εγώ προτείνω το booster μόνο για passive μαγνήτες καθώς δίνει μια οικονομική και καλή λύση για active ήχο με περισσότερο output εάν έχεις ένα passive καλό σετάκι. Ειναι ρυθμιζομενο από 0-20dB και μπορεί να δώσει μέγιστο 4φορές επί το output του passive μαγνήτη. Mπορείς να το ρυθμίσεις και για λιγότερο output φυσικά.

 

Μερικοί metalheads χρησιμοποιούν το booster με emg actives... π.χ. ο Kerry King, αλλά αυτό είναι σαν να συνδέεις ένα booster πετάλι μετά την κιθάρα για να έχεις έξτρα lead.

  Eχω παίξει με jackson που είχε 81-85 και booster και την είχαμε βάλει σε έναν epi valve jr mkI ο οποίος έβγαλε μπόλικη "βρώμα" στη μισή ένταση... Για τέτοιες εφαρμογές καλά είναι αλλά σε ενισχυτή με gain, θα ακουστεί "πίτα" γκάζι και πολύ feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε σωτο εχω πεθανει στο γελιο με την εκφραση ``πιτα γκαζι`` !!!

 

Οποτε για να καταλαβω... αν βαλω emg πρεπει να βαλω και το μπουστερ η ειναι περιτο ?

 

την περιπτωση των πασιβ και μπουστερ δεν την πολυψηνω... θα ηθελα ενα κανονικο ακτιβ κυκλωμα...

 

Βασικα ειμαι σε δειλημα γιατι εχω σε μια μπι σι ριτς ενα σετ 81-85 αλλα λογω σχηματος δεν την πολυχρησιμοποιω και σεκφτομουν να βαλω στην σεχτερ emg που ειναι πιο βολικη... Απο την αλλαη ομως σεκφτηκα και ειπα αφου εχω την ριτς με emg ας βαλω στην σεχτερ του SD ... ομως δεν θελω να ειναι υποδεεστερο το αποτελεσμα...

 

Αυτο που βλεπω ειναι οτι ολοι λενε καλα λογια για τους blackouts ομως ολοι βαζουν emg στο τελος...

 

Οχι μονο απλοι μουσικοι αλλα και artists !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ προτιμώ Blackouts. Ευτυχώς υπάρχουν Schecter με EMG ή Blackouts για να τα ακούσεις πάνω σε παρόμοια κιθάρα. Υπ'όψη και γω σε Schecter τους έχω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αρη.

Καταρχην εχεις τσεκαρει αν θα χωραει ανετα η μπαταρια πισω στο cavity?

Αν χωρανε 2 ακομα καλυτερα μιας και θα μπορεις να κανεις και την μοντα με τα 18v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αρη.

Καταρχην εχεις τσεκαρει αν θα χωραει ανετα η μπαταρια πισω στο cavity?

Αν χωρανε 2 ακομα καλυτερα μιας και θα μπορεις να κανεις και την μοντα με τα 18v.

 

πιστευω οτι θα χωραει στον χωρο των ηλεκτρικων... πριν κανω οτιδηποτε θα το τσεκαρω... ευχαριτω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου