Προς το περιεχόμενο

"Το αριστερό μου είναι ..κουλό"


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φετος εχω ενα αμφιδεξιο μαθητη..Πραγματικα μου εχει κανει εντυπωση.Μερικες φορες "ξεχναει" με τι χερι εχει ξεκινησει..και ξεκιναει την ιδια ασκηση και με τα 2 χερια με την ιδια ευκολια..

Πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ!!Το παραδοξο ειναι οτι δεν του κανει ιδιαιτερη εντυπωση οτι μπορει να ξεκιναει εξισου ευκολα και με τα 2 χερια....Νομιζει οτι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο κανουμε. :o :o

 

Λοιπόν,μου κίνησες την περιέργεια και έστησα το σετ που έχω (κάσσα,snare,hi-hat,μεγάλο tom,ride,εκτός από τα δύο μικρότερα tom των οποίων η τύχη αγνοείται... ;D) και "μου βγήκε" φυσικά χωρίς να "με ξενίσει" η "mirrored" θέση.(και με "νοητές" αλλαγές από αριστερά στα δεξιά.).Βέβαια,ΜΗΝ φανταστείς οτί έπαιξα τίποτα σπουδαίο,κιθαρίστας είμαι... ;D

 

Μία ερώτηση:Aν κάποιος είναι ψηλός (1.96m) και ξεκινήσει drums,έχει κάποιο -ας πούμε- "desavantage" ή είναι καθαρά θέμα σωστής ρύθμισης των drums?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε .....τι να πω :o

Δεν πετας την κιθαρα να το γυρισεις στα τυμπανα...?

Αυτο που εμεις {Οι κοινοι θνητοι} ιδρωνουμε για 10 χρονια ...εσυ το εχεις εμφυτο..

Αυτο κι αν ειναι ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑ!!!!

Οσων αφορα το υψος σου..ολα ρυθμιζονται καθ υψος.Σε καποιο thread ειχαμε αναλυσει πως ρυθμιζουμε τα τυμπανα σε σχεση με το υψος μας.Θα πρεπει να το ψαξεις ..

Παντος μιλαω πολυ σοβαρα ..δεν φανταζεσαι τι δρομο εχεις κοψει με το ταλεντο σου.

Καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ιστορία είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια όπως του φιλου S9F.

Αριστερόχειρας κ γω, και η δική μου μάνα με πίεσε να μάθω να γράφω με το δεξί και το κατάφερε (καλά τι σκεφτόντουσαν?!! ???).

 

Όταν ξεκίνησα να μαθαίνω τύμπανα, επειδή έκατσα στο σετ του αδερφού μου (σετ στημένο για δεξιόχειρα), έμαθα και γω με τον ίδιο τρόπο ως δεξιόχειρας. Αρχικά δεν είχα πρόβλημα ούτε δυσκολευόμουν στο να συνηθήσω, ούτως ή άλλως ένας λόγος που με τράβηξε στα τύμπανα, είναι οτι δεν έχουν περιορισμούς στο πως να τα στήσεις (πχ αν θες να χτυπάς με το αριστερό το hi hat, και αυτό είναι στα αριστερά, δε παιζεις χιαστί κτλ κτλ..

 

Στη συνεχεια όμως, όταν ξεκίνησα μαθήματα, και τα πράγματα σοβάρεψαν,είχα πρόβλημα.

Το μεγαλύτερο λάθος πιστεύω είναι οτι ήμουν αυτοδίδακτος για περίπου 4 χρόνια!! (που να βρεις δάσκαλο στη Καστοριά??!!) και έτσι δεν είχα κάποιον να με καθοδηγήσει σωστά.

Συνεπώς όταν ξεκίνησα τα μαθήματα είχα δυσκολίες χαρακτηριστικές όπως: πχ μάθαινα ασκήσεις από Aghostini με Right hand lead, ωραία μια χαρά, όταν όμως έκανα διάλλειμα απ τις ασκήσεις και έπαιζα free, όλα τα breaks, fills κτλ να μου έβγαιναν με left hand lead!!

 

Το συζήτησα με το δάσκαλο, και μου είπε ότι ναί, έπρεπε να είχα μάθει σε σετ αριστερόχειρα, αλλά πλέον δεν υπήρχε θέμα να "ξεμάθω" και ότι όλα πλέον είναι θέμα δουλείας -μελέτης - συνήθειας.

Στο εξής ότι άσκηση κάνω, προσπαθω να γίνεται και με right και με left hand lead. Δύσκολο και χρονοβόρο ίσως, αλλά αξίζει.

Επισης συμβουλέβω το σετ να είναι σωστά "μοιρασμένο", με την έννοια πχ να μην υπάρχουν στο κεντρο και στη δεξιά πλευρά 5-6 πιατίνια, και στα αριστερά τίποτα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αριστερόχειρας (όπως και τα 3 εκ των 7 αδερφών μου). Όταν ξεκίνησα να παίζω, έστησα δεξιά (όπως κάνανε αρκετοί drummers τον παλιό καιρό Billy Cobham κ.λπ.)

Ξεκίνησα μαθήματα με έναν δάσκαλο και έκανα κανονικά δεξιά. Όταν μια μέρα (μετά από κανα τρίμηνο) με είδα να γράφω με το αριστερό, κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό!

 

Ξεκίνησα πάλι απ' την αρχή με αριστερό σετ και πλέον (μετά από 8 χρόνια) μπορώ να πω ότι αυτοί οι 3 μήνες βοήθησαν ειδικά το δεξί χέρι πάρα πολύ.

Μιας και αναφέρθηκε το θέμα του Agostini (έχω πει τη γνώμη στο thread "Βιβλία για drums") πιστεύω ότι αν μελετήσεις το βιβλίο βάζοντας και το αδύναμο χέρι ως πρώτο σε ΟΛΕΣ τις ασκήσεις, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά για το "κουλό χέρι".

Εκτός αυτού, καλό θα είναι να δουλεύουμε και με το αδύναμο χέρι αρκετά.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον λίγο καιρό που είχα κάνει ντραμς πάντως ο δάσκαλός μου με έβαζε ότι άσκηση έκανα πχ με το δεξί, πες για 5 λεπτά, με το αριστερό να την κάνω για 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε .....τι να πω :o

Δεν πετας την κιθαρα να το γυρισεις στα τυμπανα...?

Αυτο που εμεις {Οι κοινοι θνητοι} ιδρωνουμε για 10 χρονια ...εσυ το εχεις εμφυτο..

Αυτο κι αν ειναι ****ΦΑΡΔΙΑ!!!!

Παντος μιλαω πολυ σοβαρα ..δεν φανταζεσαι τι δρομο εχεις κοψει με το ταλεντο σου.

 

Με "κέρδισε" η κιθάρα... ;D Βέβαια από τη στιγμή που στο σπίτι βρίσκεται ένα set,δεν θα έλεγα όχι να άρχιζα μερικά μαθήματα...Είδα οτί είσαι Αθήνα...εγώ Θεσ/νίκη,οπότε θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου προτείνεις κάποιους καθηγητές (αν γνωρίζεις) εδώ στη Θεσ/νίκη. (στείλε π.μ.)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε .....τι να πω :o

Δεν πετας την κιθαρα να το γυρισεις στα τυμπανα...?

 

Σάββα άμα το κάνεις αυτό πέτα και σε μένα καμμιά κιθάρα (LP 59) ε?  ;D ;D ;D

 

Απλά πέτα τη σιγά για να μπορέσω να την πιάσω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πέτα τη σιγά για να μπορέσω να την πιάσω  ;)

 

Εννοείται,με σπασμένο headstock θα στην έδινα...? ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου