Προς το περιεχόμενο

Που πρέπει να καθόμαστε όταν κάνουμε ήχο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να συζητήσω την εξής παρατήρηση την οποία σίγουρα θα κάνατε και εσείς.

 

Κάθομαι μπροστά στον ενισχυτή σε απόσταση 1 μέτρο με το μεγάφωνο να κοιτάει σε μένα και πειράζω τα πετάλια.Ο ήχος μου ακούγεται χωρίς μπάσα και με αρκετά ενοχλητικά μεσαία.Αν πάω 1 μέτρο πιο μακριά και σε γωνία με το ηχείο ο ήχος ξαφνικά στρογγυλεύει και γίνεται πιο ογκώδης.:(

Τι παίζει;

 

Ποιόν απο τους "2 ήχους" πρέπει να στρώσουμε κανονικά;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σπίτι σου γίνονται όλα αυτά η στο στούντιο?

 

Είναι ανάλογα με τον χώρο και την ακουστική του χώρου...

 

Για δώσε λεπτομέριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα 2.Στο studio βέβαια είναι ένας ENGL Fireball στο σπίτι ένας Peavey Studio Pro.

 

Η προηγούμενη περιγραφή ήταν κυρίως για το σπίτι.Δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά όμως στην ένταση του φαινομένου σε σχέση με το στούντιο.Το ίδιο ενοχλητικός είναι και εκεί ο ήχος όταν είμαι κοντά.Λιγότερο ίσως λόγω καλύτερης ποιότητας ενισχυτή.

Στο studio κάθομαι δίπλα στην καμπίνα να κάνω ήχο, στην αρχή δε μου αρέσει και μετά όταν σηκώνομαι ώπ....ΗΧΑΡΑ!!! :o :o

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ξερω να το αναλυσω επιστημονικα αλλα εχει να κανει με το ηχειο δηλαδη αλλες συχνοτητες στην καρδια και αλλες γυρω απο το χωνι

οποτε αν κατσεις καποιες μοιρες πιο διπλα απο το κεντρο ακους διαφορετικα,εγω στρωνω αυτον που ακουω απο γωνια παντως γιατι ο αλλος

μπορει και να μην στρωνει ποτε λογω συχνοτητων και στα αυτια μου

 

Το μικροφωνο παντως καλο ειναι να το βαζεις παραδιπλα και οχι στο κεντρο οταν παιζεις Live ή οταν γραφεις με καποιον ενισχυτη

 

αυτα απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν ξερω να το αναλυσω επιστημονικα αλλα εχει να κανει με το ηχειο δηλαδη αλλες συχνοτητες στην καρδια και αλλες γυρω απο το χωνι

οποτε αν κατσεις καποιες μοιρες πιο διπλα απο το κεντρο ακους διαφορετικα' date='

 

Το μικροφωνο παντως καλο ειναι να το βαζεις παραδιπλα και οχι στο κεντρο οταν παιζεις Live ή οταν γραφεις με καποιον ενισχυτη

 

αυτα απο μενα[/quote']

 

Παράλληλα με τον κεντρικό άξονα ή υπο γωνία;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα τι ρωτας ακριβως....

 

για το μικροφωνο λες ή για μενα?

 

και στις 2 περιπτωσεις δεν ακουω ή βαζω μικροφωνο στο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ σημαντικό είναι το spreading που έχουν τα ήχεια του ενισχυτή σου. Vintage ηχεία όπως τα g-12h της celestion έχουν την τάση να απλώνουν τον ήχο και έτσι ακούς το ίδιο, ακόμα και όταν κάθεσαι σε γωνία 45 μοιρών από αυτά. Συνήθως όμως ο ήχος αλλάζει μέτα τις 30 μοίρες. Σημαντική επίσης είναι και η ένταση. Το ανθρώπινο αυτί τονίζει τα πριμομεσαία μετά από ένα σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα τι ρωτας ακριβως....

 

για το μικροφωνο λες ή για μενα?

 

και στις 2 περιπτωσεις δεν ακουω ή βαζω μικροφωνο στο κεντρο

 

To μικρόφωνο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

εγώ στο στούντιο παίζω σε έναν marshal λαμπάτο-απίστευτο μηχάνημα το οποίο σιχαίνομαι  ;D

δεν μου δίνει μπάσσο...

λοιπόν αν δεν έχει θέμα η μπάντα σου απλά ανέβασε το μπάσο χαμήλωσε τα πρίμα και άσε τα μεσαία στη μέση... αφού παίζεις με πεταλάκια ρύθμισε απο κει τα λειπα....

κανονικά οι ενισχυτές πρέπει (όταν παίζεις όρθιος) να έχουν κλίση προς τα πάνω... 45 μοιρών ας πούμε...

όσο για το μικρόφωνο... κανονικά κάθετα στο μεγάφωνο στα 3/4 της ακτίνας του ηχείου (κοντά στο κέντρο) αλλά αυτό θα το τεστάρεις γιατί αλλάζει απο μικρόφωνο σε μικρόφωνο...

πχ τα sm58 μόνο κάθετα θα γράψουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλο θεμα συζητησης ...και εγω τα ιδια αντιμετωπιζω...οποτε κοιταω τον ενισχυτη ο ηχος ειναι τραγωδια...και οσο πιο μαπα ο ενισχυτης τοσο πιο τραγωδια το αποτελεσμα...οσο απομακρυνομαι απο το ηχειο και σε μοιρες αλλα και σε αποσταση ο ηχος συνερχεται......αλλα δεν ξερω με ποιο προτυπο να ρυθμισω τον ηχο.....εξαλλου οταν φτιαχνεις το e.q του ενισχυτη εισαι μπροστα του οποτε απορριπτεται η δευτερη περιπτωση του απομακρυσμενου προτυπου :-\

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου