Προς το περιεχόμενο

Που πρέπει να καθόμαστε όταν κάνουμε ήχο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω έχει να κάνει αρκετά με το μήκος κύματος των συχνοτήτων.

Οι μπάσες συχνότητες έχουν μεγαλύτερο μήκος κύματος, οπότε τον ήχο τον ακούς ολοκληρωμένο (?) σε μεγαλύτερη απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτο ειναι θεμα κατευθυντικοτητας των ηχειων.

οι πριμες συχνοτητες εχουν μεγαλη κατευθυντικοτητα και τις ακους καλα στον αξονα του ηχειου.

οι μεσαιες απλωνουν λιγο περισσοτερο

και οι μπασες εκπεμπονται σχεδον σφαιρικα.

στην ηχογραφηση μπορεις να κανεις διαφορα αλλα στην προβα αν ο ενισχητης δεν "σημαδευει" εσενα τοτε μπορει για εσενα ο ηχος να ειναι καλος αλλα αν το ηχειο κοιταει καποιον αλλο (το μπασιστα :P) μπορει να του τρυπας τα αυτια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει να κάνει αρκετά με το μήκος κύματος των συχνοτήτων.

Οι μπάσες συχνότητες έχουν μεγαλύτερο μήκος κύματος, οπότε τον ήχο τον ακούς ολοκληρωμένο (?) σε μεγαλύτερη απόσταση.

 

όχι... μην παρασύρεσαι...

 

απλά σε μεγάλο δωμάτιο τα μπάσα μπουμάρουν λιγώτερο κι έτσι ακούγονται πιο φυσικά και σωστά, πράγμα που βέβαια έχει να κάνει με ανακλάσεις από γύρω τοίχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι... μην παρασύρεσαι...

Μπα παρέσυρα, δεν παρασύρθηκα :P

 

Προσωπικά κάτι έχω πιάσει περί κατευθυντικότητας και δε ξέρω τι άλλο, αλλά δεν έχω καταλάβει και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e602-II_ClockfaceDiagram.jpg

 

 

αυτη η εικονα ειναι το διαγραμμα (πολικο)κατευθυντικοτητας ενος ηχειου

για γωνια 0 ειμαστε στον αξονα του ηχειου

(δεν ειναι το ιδιο για ολα τα ηχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Με βάση την εμπειρεία από το hi fi θα έλεγα ότι θα πειραματιζόμουν δημιουργώντας ένα νοητό ισοσκελές τρίγωνο με βάση περίπου 1,5m , (απαιτεί 2 ηχεία*) με ελαφρά κλίση 10-25 μοίρες max προς τα μεσα και θα στεκόμουν στο σημείο σύγκλισης (hot spot) των νοητών ευθειών που ξεκινούν από τους θόλους των μεγαφώνων έως τα αυτιά μου.

 

Δεν ξέρω άν θα έχει όμως επιτυχία.

 

 

 

*στην περίπτωση της mono ενίχυσης η δεύτερη καμπίνα είναι και αυτή νοητή και παίρνω άξονα συμμετρίας (με την υπαρκτή).'Ισως χρειαστεί κάποια διόρθωση στην κλίση της καμπίνας λόγω της mono αναπαραγωγής ήχου και ανάλογα με τη διασπορά του ηχείου...

 

σημ1.Οι γωνίες 'ευνοούν' τα μπάσσα

σημ2.Αν το παλέψει κανένας, ας μου στείλει μήνυμα με το τί προέκυψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑ πολυ ενδιαφερον το θεμα αυτο και για μενα, τοσο που αν περναγαν λιγες μερες παιζει να το ανοιγα κι εγω. ;) Παντως αυτο που σκεφτομαι εγω (ισως και ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ) ειναι οτι πρεπει να καθομαι υπο γωνια, αφου εχω παρατηρησει οτι και στα live  τα μικροφωνα τοποθετουνται υπο γωνια στην καμπινα, και οχι πανω στον κεντρικο αξονα. Αλλωστε, καπου διαβαζα τις προαλες οτι απο το κεντρο του μεγαφωνου βγαινουν τα πριμα ενω απο την περιφερεια του βγαινουν τα μπασσα, οποτε το υπο γωνια makes sense για να πιανει το αυτι ολο το συχνοτικο φασμα. Απλα λυπαμαι τον μπασσιστα που εχει στις προβες την καμπινα μου ακριβως απεναντι του! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου εχω παρατηρησει οτι και στα live  τα μικροφωνα τοποθετουνται υπο γωνια στην καμπινα, και οχι πανω στον κεντρικο αξονα.

 

οχι παντα,παρα πολλοι (μεταξυ των οποιων και εγω.. ;D) τα βαζουν καρακεντρο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, επρεπε να προσθεσω "τις περισσοτερες φορες". Ισως να παιζει ρολο και το ειδος μουσικης, εγω αναφερομουν κυριως σε high-gain applications. Δηλαδη εσυ SF ουσιαστικα προτεινεις να φτιαχνουμε ηχο ακριβως στον αξονα του κεντρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου