Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι τα impulses ? (podhd-rp500) Πως τα χρησιμοποιουμε ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αυτο που ενδιαφέρει στο impulse ειναι να εμπεριεχει ολες τις συχνότητες ωστε να μας δωσει μια πληρη περιγραφη του 'ακουστικου χωρου' που μας ενδιαφέρει. Η θεωρια ειναι οτι οσο ποιο απειροελαχιστο χρονικά ειναι αυτο το impulse, τοσο το φασμα του πλησιαζει τον θορυβο.

Εμπειρικά ολοι κάνουμε κατι αντιστοιχο οταν ειμαστε σε εναν χωρο χτυπώντας παλαμάκια για να δουμε την ακουστικη του.

 

Στον ψηφιακο κόσμο λοιπόν μιλάμε για ενα sample απο τα 44100 π.χ (μπορεις καλιστα να 'ζωγραφίσεις' ενα sample σε κάποιον editor και να κανεις μια φασματικη-fft αναλυση οπου θα δεις οτι προσεγγιζει τον θόρυβο). Το sine sweep ειναι όντως οπως είπε και ο φίλος dnightsade μια εναλακτικη μέθοδο για να πάρει κάποιος το 'ακουστικό αποτύπωμα ' ενος χώρου.(βεβαια αν κάποιος προκειται να παιξει ενα impulse απο ενα ηχειο σε εναν χωρο θα πρέπει να λάβει υποψη του και το φιλτράρισμα απο το ηχείο, τα μικρόφωνα που χρησιμοποιουνται κτλ)

 

Απο εκει και πέρα , εχωντας αυτο το response η μέθοδος που ακολουθειται λεγεται convolution που πρόκειται για πολλαπλασιασμο του ήχου μας με το impulse response στον χωρο τον συχνοτήτων. Η διαδικάσια αυτη ειναι αρκετα γνώστη στην χρήση της για εξομίωσης φυσικων reverb.

 

Βασικά η όλη ιστορία έχει τα ιδια θετικά και αρνητικά με το sampling ποιο ρεαλιστική απεικόνηση του ΄ήχου' αλλά και ποιο βαρέτη σε σχεση με καποιον αλγοριθμο physical modeling αφου το σύστημα αντιδρα πάντα με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aris, αν δεν μπορεις να βγαλεις ηχο με τα μηχανηματα που εχεις, δεν θα σε σωσουν τα impulses. Μπορεις να βγαλεις ηχαρες με αυτα που εχεις...αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να μαθεις καλυτερα τη χρηση των μηχανηματων σου και να αναπτυξεις/βελτιωσεις το παιξιμο σου αναλογα με τις απαιτησεις & συμπεριφορα τους. Τα impulse αυτη τη στιγμη μονο μπερδεματα θα σου προκαλεσουν.

 

Φιλικα παντα, θα σου ελεγα οτι ψαχνεις για βελτιωση του ηχου σου σε λαθος τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aris, αν δεν μπορεις να βγαλεις ηχο με τα μηχανηματα που εχεις, δεν θα σε σωσουν τα impulses. Μπορεις να βγαλεις ηχαρες με αυτα που εχεις...αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να μαθεις καλυτερα τη χρηση των μηχανηματων σου και να αναπτυξεις/βελτιωσεις το παιξιμο σου αναλογα με τις απαιτησεις & συμπεριφορα τους. Τα impulse αυτη τη στιγμη μονο μπερδεματα θα σου προκαλεσουν.

 

Φιλικα παντα, θα σου ελεγα οτι ψαχνεις για βελτιωση του ηχου σου σε λαθος τομεα.

+1000000000000 δαχτυλα δαχτυλα...........και εναν λαμπατο αξιοπρεπη με 800 ευρω τα υπολοιπα βρισκονται........εχω παιξει με μηχανημα που αλλος ακουγοτανε θεικα και εγω ακουγομουνα τραγικα............απλα αυτος επαιζε αριστα και ειχε δαχτυλα που εσκαβαν......... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aris, αν δεν μπορεις να βγαλεις ηχο με τα μηχανηματα που εχεις, δεν θα σε σωσουν τα impulses. Μπορεις να βγαλεις ηχαρες με αυτα που εχεις...αυτο που πρεπει να κανεις τωρα ειναι να μαθεις καλυτερα τη χρηση των μηχανηματων σου και να αναπτυξεις/βελτιωσεις το παιξιμο σου αναλογα με τις απαιτησεις & συμπεριφορα τους. Τα impulse αυτη τη στιγμη μονο μπερδεματα θα σου προκαλεσουν.

 

Φιλικα παντα, θα σου ελεγα οτι ψαχνεις για βελτιωση του ηχου σου σε λαθος τομεα.

 

βοηθηστε με να βγαλω καλο ηχο απο τα μηχανηματα μου σας παρακαλω... προσπαθω να γλυτωσω χρηματα αλλα δεν το βλεπω... εχω εναν ενυσχητη peavey bandit ο οποιος θεωρω εχει καλυτερο ηχο απο οποιαδηποτε ρυθμηση των πεταλιερων μου...

 

Δεν ξερω , αλλα ακουω αυτο το ψηφιακο , υποκοφο πραγμα...οσο πιο πολλα εφε βαζω τοσο πιο χαλια γινεται ο ηχος και τωρα εχω κατασταλαξει στο οτι οταν παιζω με τις πεταλιερες πρεπει να βαζω το μινιμουμ των ρυθμησεων , δηλαδη εναν ενυσχητη προσομ. και τιποτε αλλο... αντε λιγο ικιου...σημειωτεων οτι εγω παιζω χαιτ γκειν και εκει ειναι δυσκολο να βγει σωστος ηχος......

τα καθαρα ειναι υπεροχα...

 

τι να πω ? πρεπει να ανοιχθει μαλλον ενα θεμα patches και να ανταλλασουμε ηχους μπς και γινει δουλεια...

 

κατι ακομα... οταν γραφω στον υπολογιστη , ο ηχος ειναι κατι παραπανω απο οκανοποιητικος... ακομα και οταν αντι για usb , συνδεω καρφι στην καρτα ηχου του λαπτοπ

 

καντε και κανενα subscribe...

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

στον ενυσχητη ομως δραμα...

 

αναπτυξεις/βελτιωσεις το παιξιμο σου αναλογα με τις απαιτησεις & συμπεριφορα τους.

 

αν καταλαβα καλα πρεπει να προσαρμοσω το παιξιμο μου πανω σε αυτα ?

Δεν μου κολλαει αυτο γιατι αυτα τα παιρνεις για να σου λυσουν τα χερια , οχι να σε οδηγησουν...

 

Παντως απο ενυσχητες που εχω δοκιμασει λαμπατους , ολοι μου αρεσαν καλυτερα απο τις προσομειωσεις και γενικα απο τις πεταλιερες... Το προβλημα ειναι οτι οι ενυσχητες που μου αρεσουν εχουν  1200 ευρω ο πιο φθηνος... Επειτα λεω  και πες οτι τα πουλαω ολα και τον παιρνω... Δεν θα θελω και καμπινα ? θα θελω... και πες παω σε ενα λαιβ και ο μαγαζατωρας δεν εχει καμπινα που θα συνδεσω το κεφαλι ? θα πρεπει να φερω την δικη μου καμπινα ?

 

Αστο καλυτερα , η ταλαιπωρια και μονο ειναι αρκετη για να μου φερει πονοκεφαλο... Οποτε που καταληγουμε ? σε αυτα τα μηχανηματα που με πεδευουν...και δουλεια δεν γινεται !!!   :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Το προβλημα ειναι οτι οι ενυσχητες που μου αρεσουν εχουν  1200 ευρω ο πιο φθηνος... Επειτα λεω  και πες οτι τα πουλαω ολα και τον παιρνω...

Το πρόβλημα επίσης είναι ότι για να βγάλεις καλό ήχο και από τα "ψηφιακά"...μία μεσαία κάρτα έχει γύρω στα 500, άλλα τόσα τα monitors κλπ-κλπ...το σπόρ "φτιάχνω καλό ήχο" από όποια πλευρά και να το κοιτάξεις, είναι ακριβό.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά  impulses με διάφορα software και pod κάνοντας off της καμπινές του.. δεν κατάφερα να πάρω καλύτερο ήχο από αυτόν του pod διαφορετικούς ναι αλα καλύτερους  χλωμό το βλέπω  πολύ καλύτερα αποτελέσματα όμως έχεις αν πάρεις το direct του ενισχυτή και το βάλεις με κάποια impulses   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα impulses με ενα γνωστη του ηχου του μιξαρισματος κτλ μπορουν να κανουν θαυματα....

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=1145858&songID=10250985

 

θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας σε αυτο το track που φυσικα εχει γινει με impulses...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ Άρη, πολύ απλά σου συμβαίνει το κλασσικό:

 

"Οι πεταλιέρες απλά συνδεδεμένες σε ενισχυτή, ακούγονται χάλια"

 

και ειδικά οι Line 6.Το ξέρω και από τη δική μου...

 

Αυτό συμβαίνει διότι έχεις μια προσομοίωση ενισχυτή από την πεταλιέρα ΚΑΙ έναν κανονικό ενισχυτή στη σειρά του σήματός σου.

Αυτό κάνει το σήμα να "υπερεπεξεργασμένο" τρόπον τινά, και το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. (γιατί έχεις στην ουσία stacked 2 ενισχυτές)

 

Στο παρακάτω link, παρουσιάζονται όλες οι συνδεσμολογίες που μπορείς να κάνεις καθώς και οι λόγοι που θα θέλεις να τις κάνεις  ;).

Ρίξε μια ματιά...

 

http://line6.com/community/docs/DOC-4742

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη, για δοκιμασε να παρεις την πεταλιερα σου και την κιθαρα σου και να την δοκιμασεις πανω σε καποιο οικονομικο λαμπατο ενισχυτη (δε μιλαω για τα γνωστα 5αρακια, κατι λιγο πιο "σοβαρο"). Μπορει να εκπλαγεις ευχαριστα.

 

Απο κει και περα, μη φτιαχνεις εναν ηχο στον bandit που να σου αρεσει και μετα να του πετας απο πανω την πεταλιερα και να περιμενεις καλο αποτελεσμα - δες την πεταλιερα & τον ενισχυτη σου ως συνολο και προσπαθησε να φτιαξεις τον ηχο σου αλλαζωντας παραμετρους και στα δυο κομματια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν ο bandit εχει fx loop (το ειπε και ο φιλος SlapGas βεβαια) να συνδεεις το καλωδιο που φευγει απο το output της πεταλιερας με το fx return για να παρακαμπτεις την προενισχυση του bandit. Εγω εχω εναν μικρο crate fw15r o οποιος δεν εχει fx loop για να το κανω αυτο αλλα συνδεω το output του pod x3 live μου με την εισοδο cd input --> http://www.audiotek.cz/produktyGTA/crate/crate_FW15R_a1.jpg ;) Aπλα να ξερεις πως ετσι οτι και να πειραξεις απο τον ενισχυτη δεν θα αλλαξει ο ηχος, τις αλλαγες του eq κλπ θα τα κανεις απο την πεταλιερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου