Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας μέσω ebay...


Strange-Signal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα μερικές συμβουλές που θα βοηθήσουν σε μια αγορά που θέλω να κάνω μέσω ebay μιας και είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αγορά απ'το ίντερνετ... Ψάχνω λοιπόν μια Fender USA Stratocaster vintage reissue του 57, σε συγκεκριμένο χρώμα(Candy Apple Red), σαν τη red strat του David Gilmour των Pink Floyd για όσους γνωρίζουν! Βρήκα διάφορες κιθάρες και έχω καταλήξει σε μια συγκεκριμένη στο χρώμα που ψάχνω και με όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω, ο πωλητής έτυχε να είναι Έλληνας για καλή μου τύχη, επαγγελματίας guitar technician και μόνιμος κάτοικος της Αγγλίας εδώ και χρόνια. Μιλήσαμε λοιπόν αρχικά μέσω ebay και μετά μέσω email και με ενημέρωσε για τη κιθάρα κλπ, μου πρότεινε επίσης αν θέλω να κάνουμε τη συναλλαγή εκτός ebay κάνοντας μου έτσι έκπτωση 10%, λέγοντάς μου επίσης ότι διαθέτει και τραπεζικό λογαριασμό της Εθνικής και έτσι αν θέλω μπορώ να κάνω τη κατάθεση των χρημάτων στο λογαριασμό του... Θέλω λοιπόν να μου πείτε όσοι γνωρίζετε, τη γνώμη σας για αυτή την αγορά! Κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά είναι το εξής, δε μπορώ να κάνω τη κατάθεση των χρημάτων αλλά να μη παραλάβω ποτέ τη κιθάρα? Ποιός μου εγγυάται ότι θα γίνει η αποστολή του προϊόντος μετά τη κατάθεση των χρημάτων μου? Και το ρωτάω αυτό γιατί πρόκειται για ποσό αξίας 1200 euro περίπου οπότε αυτό με αγχώνει λίγο! Κατέληξα στη λύση της αγοράς κιθάρας μέσω internet διότι ως τώρα δε βρήκα πουθενά αλλού τη κιθάρα αυτή, για το λόγο ότι ψάχνω το συγκεκριμένο μοντέλο σε συγκεκριμένο χρώμα και χαρακτηριστικά, πράγμα που το καθιστά σπάνιο στη τοπική αγορά! Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά! =] Τι μου προτείνετε?

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να μπορώ να βρω τέτοιες κιθάρες, ή είναι ιδιοκτήτης μίας, ας με ενημερώσει, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω θέματα που έχουν να κάνουν με διαφήμιση κλπ... σας ευχαριστώ εκ των υστέρων!!! Δημήτρης...

Guitar is the way that some of us express ourselves best...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να κανεις αγορα ΕΝΤΟΣ ebay και πληρωμη μονο με paypal και θα εισαι πολυ πιο σιγουρος και ας πληρωσεις και 10% παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου πρότεινε επίσης αν θέλω να κάνουμε τη συναλλαγή εκτός ebay κάνοντας μου έτσι έκπτωση 10%, λέγοντάς μου επίσης ότι διαθέτει και τραπεζικό λογαριασμό της Εθνικής και έτσι αν θέλω μπορώ να κάνω τη κατάθεση των χρημάτων στο λογαριασμό του...

 

μονο και μονο αυτη η προταση του παραβαινει τον ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ κανονισμο του ebay.

 

ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ "ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ" στο ebay για να καταλαβεις γιατι.

 

την αγορα θα την κανεις ΜΟΝΟ μεσα στο ebay & φυσικα θα πληρωσεις ΜΟΝΟ με paypal,μονο τοτε θα εισαι 100% εξασφαλισμενος.

 

Ποιός μου εγγυάται ότι θα γίνει η αποστολή του προϊόντος μετά τη κατάθεση των χρημάτων μου?

 

εκτος ebay & paypal KANEIΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ να κάνεις την αγορά εκτός Ebay ακόμα και αν σου κάνει

μεγαλύτερη έκπτωση!

Only paypal and Ebay.

 

Επαναλαμβάνω τα ίδια με τους συμφορουμίτες μου αλλά το κάνω για να σου δείξω

ποσό ανασφαλές και λάθος είναι ο τρόπος που σου πρότεινε.

 

Έχουν καεί πολλές γούνες

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε δίκιο και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, ήμουν έτοιμος να κάνω τη πληρωμή μέσω τραπέζης... Αν και έχω full στοιχεία του και επίσης ο λογαριασμός τραπέζης του είναι στο όνομα του ιδίου και της μητέρας του, η οποία μένει εδώ και έχω μέχρι και το σταθερό της τηλέφωνο, αν και παιδιά αυτό δε νομίζω ότι λέει κάτι έτσι? Anyway θα κάνω ότι μου είπατε αλλά θέλω μια συμβουλή σ'αυτό το σημείο, επειδή συμφώνησα μαζί του να κάνουμε τη συναλλαγή μέσω του τραπεζικού του λογαριασμού και αυτό λόγο της έκπτωσης, τι θα του πω τώρα όσον αφορά το ότι άλλαξα γνώμη κ θα κάνω τη συναλλαγή μέσω ebay κ paypal? Καταλαβαίνετε τι εννοώ... Και το 10% παραπάνω απ'το να γίνουν όλα με ασφάλεια για μένα δεν είναι πρόβλημα...!

 

PS: Superfank μια ακόμη ερώτηση, μου είπες:

 

Ποιός μου εγγυάται ότι θα γίνει η αποστολή του προϊόντος μετά τη κατάθεση των χρημάτων μου?

 

εκτος ebay & paypal KANEIΣ.

 

Έριξα μια ματιά στους κανόνες του ebay κλπ όπως μου είπες αλλά ακόμα δεν έβγαλα 100% άκρη με το ερώτημα μου, σίγουρα εκτός ebay και paypal τα πράγματα είναι ριψοκίνδυνα, εντός ebay και paypal όμως τι ακριβώς είναι αυτό που θα μου εξασφαλίσει 100% τη συναλλαγή!?

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια που μου προσφέρατε!!! ;)

Guitar is the way that some of us express ourselves best...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια ματιά στους κανόνες του ebay κλπ όπως μου είπες αλλά ακόμα δεν έβγαλα 100% άκρη με το ερώτημα μου, σίγουρα εκτός ebay και paypal τα πράγματα είναι ριψοκίνδυνα, εντός ebay και paypal όμως τι ακριβώς είναι αυτό που θα μου εξασφαλίσει 100% τη συναλλαγή!?

 

http://pages.ebay.com/help/buy/item-not-received.html

 

https://cms.paypal.com/gr/cgi-bin/marketingweb?cmd=_render-content&content_ID=ua/BuyerProtection_full&locale.x=en_US#13. PayPal Buyer Protection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου