Προς το περιεχόμενο

Ακοή και Drums


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωτασπιδες κατα παραγγελια εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις σε ΩΡΛ..αλλα ρωτα και σε κανα φαρμακειο μηπως ξερουν καποιον..

Επισης ξερω οτι δεν κανει να φορας πολλες ωρες ωτασπιδες η ακουστικα κλειστου τυπου γιατι δεν αναπνεει το αυτι..

Το δευτερο μου το ειχε πει φαρμακοποιος οταν ειχα παει και εγω να αγορασω ωτασπιδες...οποτε μπορει να ειναι και μυθος

Ελπιζω να μας διαφωτισει ο Argytar που ειναι Ωριλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωτασπιδες κατα παραγγελια εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις σε ΩΡΛ..αλλα ρωτα και σε κανα φαρμακειο μηπως ξερουν καποιον..

Επισης ξερω οτι δεν κανει να φορας πολλες ωρες ωτασπιδες η ακουστικα κλειστου τυπου γιατι δεν αναπνεει το αυτι..

Το δευτερο μου το ειχε πει φαρμακοποιος οταν ειχα παει και εγω να αγορασω ωτασπιδες...οποτε μπορει να ειναι και μυθος

Ελπιζω να μας διαφωτισει ο Argytar που ειναι Ωριλας

 

Γεια και πάλι.

 

Εκμαγείο μπορείς να κάνεις σε ΩΡΛ ,αυτό ισχύει. 'Εχει στο εμπόριο ειδικές μουσικές ωτασπίδες με even frequency response που μπορείς να τις κάνεις εκμαγείο του ΕΑΠ σου (έξω ακουστικός πόρος). Προϋποθέτει να μην έχεις διάτρηση τυμπάνου και χρόνια μέση ωτίτιδα. Να μην τρέχει το αυτί συνέχεια δηλαδή.

 

Επίσης όταν φορέσω ωτασπίδες για πολλές ώρες αυξάνω τη θερμοκρασία και την υγρασία μέσα στον ΕΑΠ οπότε οι μύκητες και τα βακτήρια κάνουν πανηγύρι! Οπότε ''παν μέτρον άριστον''!

 

Αυτά , αν έχετε άλλες ερωτήσεις και μπορώ να βοηθήσω χαρά μου!

 

Αργύρης

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα αυτιά δεν πρέπει να τα καθαρίζεις με μπατονέτες αλλά με ένα απλό χαρτί, γιατί δεν το καθαρίζουν σωστά οι πρώτες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

@ argytar:Οι custom made ωτασπίδες τι διαφορά θα έχουν από τις απλές;

Διάτρηση τυμπάνου εννοείς ότι θα έχει κουφαθεί εντελώς και όχι να ακούει συνεχώμενα βουητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη προσοχη παιδια...Ειδικα οσοι μελετατε σε φυσικα τυμπανα η ειστε σε περιοδο προβων.

 

βαγγελη εδω θα μου επιτρέψεις να πω ότι και όσοι εχουμε ηλεκτρονικά drums δε βγαίνουμε απέξω από το θεμα της προσοχής. και θα το τεκμηριώσω με εμενα ως παραδειγμα.

 

όταν παίζω σε φυσικα τυμπανα φοράω ωτοασπίδες κλειστού τυπου και δεν έχω πρόβλημα.

όταν όμως είχα τα ηλεκτρονικά και έπαιζα φορούσα ακουστικά κλειστου τύπου και μπορώ να πω υπεύθυνα ότι το προβλημα που μπορει να προκυψει ειναι μεγαλύτερο και αυτό λόγω του ότι έπρεπε να τα έχω σχετικά δυνατά για να μην ακούω τα λάστιχα του e-kit. ειδικά αν εκανα drum tracking ή play along μετά ήταν χειρότερα και απο studio χωρίς ωτοασπίδες.

 

η καλυτερη λύση ίσως να είναι οι ωτοασπίδες με εκμαγείο του αυτιού σου οι οποίες ειναι ακριβες 200€+ αλλά αν αναλογιστείς το τί ζημια μπορείς να πάθεις στο μελλον το ποσό δεν ειναι μεγάλο

 

Αλήθεια επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα αυτιά δεν πρέπει να τα καθαρίζεις με μπατονέτες αλλά με ένα απλό χαρτί, γιατί δεν το καθαρίζουν σωστά οι πρώτες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

ισχυει απλά να μη βαζεις μεσα την μπατονεττα, και αν χρειαστει να το κάνεις να τη βάζεις σιγα σιγα προς τα μέσα αλλα όχι στο κέντρο, περιμετρικα στον ακουστικο μπόρο κατα κάποιον τρόπο.

 

εγω και ο πατερας μου εχουμε ενα θεμα με τα αυτια μας γιατι εχουμε και οι 2 πολυ στενο ακουστικό πόρο και βουλωνουν ευκολα ειδικα το καλοκαιρι με τη θάλασσα. χρησιμοποιουμε ενα υγρο (unisept otic drops) το οποιο διαλυει την κυψελίδα και μετά πρέπει να κάνεις ωτόπλυση χρησιμοποιόντας χλιαρό νερο που θα το τραβήξεις με μια χοντρη συριγγα απο αυτες που δεν εχουν βελονα.

 

καλό ειναι να σου δειξει ενας ωρλ πως να το κάνεις πριν το κανεις πρωτη φορα μόνος σου

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και θελουν προσοχη ΚΑΙ οσοι δουλευουν με ηλεκτρονικα..Προσοχη θελουν  ακομα και οσοι τους αρεσει να ακουν μουσικοι στο Ιpod τους στο τερμα..Το λεει και ο τυπος απο το αγγλικο ποστ.

Απλα με τα ηλεκτρονικα εχουμε την ικανονοτητα να "μαζεψουμε" καποιες συχνοτητες, να χαμηλωσουμε επιμερους τυμπανα..η και ολο το σετ αν θελουμε Και προσπαθω να κραταω το ταμπουρο μου και τις οξειες συχνοτητες του χαμηλα..Για αυτο αναφερθηκα περισσοτερο στα φυσικα.. και πολυ σωστα εκανες και το ανεφερες.

Φυσικα ανα μια ωρα καλο ειναι οσοι δουλεουμε με ηλεκτρονικα να  βγαζουμε τα ακουστικα για κανα δεκαλεπτο .

Προσωπικα δουλευω με  αυτα τα ακουστικα..τα οποια ειναι μεν κλειστου τυπου αλλα δεν απομονωνουν τελειως και επιτρεπουν στα αυτια μου να αναπνεουν.

1999026230_senheiser20koptelefoon20HD2025-SP20II.jpg.b0c08a673fbfd65962652da8273ca01d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα αυτιά δεν πρέπει να τα καθαρίζεις με μπατονέτες αλλά με ένα απλό χαρτί, γιατί δεν το καθαρίζουν σωστά οι πρώτες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

@ argytar:Οι custom made ωτασπίδες τι διαφορά θα έχουν από τις απλές;

Διάτρηση τυμπάνου εννοείς ότι θα έχει κουφαθεί εντελώς και όχι να ακούει συνεχώμενα βουητό;

 

Καλησπέρα!

Το αυτί έχει ένα μηχανισμό αυτοκαθαρισμού του έξω ακουστικού πόρου. Λίγο χλιαρό νερό στο μπάνιο χωρίς πίεση αρκεί για να διαλύσει την πολλή κυψελίδα. Με τις μπατονέτες δεν αφήνεις το αυτί να κάνει αυτή τη δουλειά και στιβάζεις όλο και πιο βαθιά όλο και περισσότερο κερί.

 

Διάτρηση τυμπάνου σημαίνει τρύπα στο τύμπανο για διάφορους λόγους (π.χ. τραύμα από μπατονέττα{συχνό σε παιδάκια- προσοχήήή!!} ή λοίμωξη πχ χρόνια μέση ωτίτιδα)

δε σημαίνει ότι κάποιος δεν ακούει, διότι ο λαβύρινθος εξακολουθεί να δουλεύει. Αν όμως υπάρχει χρόνια τρύπα στο τύμπανο δεν πρέπει να μπαίνει μέσα νερό ή οποιδήποτε άλλο υλικο (πχ υγρό εκμαγείου για την custom ωτασπίδα) γιατί πιθανο να πειραχτεί ο λαβύρινθος (που εμπεριέχει το νεύρο της ακοης και ισορροπίας). Άρα το αυτί αυτό το κρατάω στεγνό και καθαρό. Άρα με μέτρο τα ακουστικά και οι ωτασπίδες (πχ τρεις ώρες max)

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα χειρότερα.  ??? ???

 

Αργύρης

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβλημάτισες τώρα που είπες 3 ώρες max...εγώ κατά μέσο ορο τις χρησιμοποιώ 5-6 ώρες την ημερα..θα προσπαθήσω να ελαττώσω την χρήση τους αλλα και την έκθεση μου σε δυνατούς θορύβους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβλημάτισες τώρα που είπες 3 ώρες max...εγώ κατά μέσο ορο τις χρησιμοποιώ 5-6 ώρες την ημερα..θα προσπαθήσω να ελαττώσω την χρήση τους αλλα και την έκθεση μου σε δυνατούς θορύβους

 

Προέχει η προστασία! Οπότε παν μέτρον άριστον! ΑΝ αναγκαστικά περάσεις πάνω από τρεις ώρες σε μελέτη μην αφήσεις τις ωτασπίδες!! Αλλά πιστεύω ότι δεν είναι υγειινό να μελετάς τόσες ώρες συνεχόμενα! Θέλει διαλείμματα αλλιώς καραδοκούν και οι τενοντίτιδες!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω τα EX-25 EXTREME ISOLATION της Direct sound.

Ειναι πολυ καλα για μελέτη μονος σου αλλα στην προβα με τα αλλα οργανα οσο ναναι καπου χάνεις την αισθηση.Ακουγονται τα αλλα οργανα αλλα οχι με τη διαυγεια που θα ηθελα.Καμια άλλη προταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου