Προς το περιεχόμενο

Ακοή και Drums


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο θέμα και πολλές ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές απαντήσεις. (Πώς τα καταφέραμε και δεν τσακωθήκαμε; Προοδεύουμε ή μου φαίνεται; ;D)

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι τουλάχιστον το 70% της μελέτης πρέπει να γίνεται σε κάποιας μορφής practice σετ (ηλεκτρονικό, με σίτες, ένα από τα διάφορα άλλα practice που κυκλοφορούν κ.λπ.). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μελετάμε όλη την ώρα σε κανονικό ακουστικό σετ, ενώ υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σοβαροί λόγοι - η ακοή και η ψυχική ισορροπία, η δική μας και των γύρω μας - για να μην το κάνουμε. Φαντάζεστε με τι κεφάλι θα σηκωθείτε μετά από 1 ώρα rudiments στο ταμπούρο;

 

Για το υπόλοιπο 30% - γιατί πρέπει τελικά να μελετήσεις και επάνω στο ρημάδι το όργανο που παίζεις, με τις δυναμικές του, τις χροιές του κ.λπ. - πάλι ένα μέρος αυτού του χρόνου με κάποιο ...ωτο-προφυλακτικό σαν αυτά που αναφέρθηκαν, και τέλος ένα μέρος χωρίς τίποτα, με "ανοιχτά αυτιά" για να ακούσουμε το σετ και τον ήχο μας loud and proud, και να κάνουμε τις τελικές μικροπροσαρμογές…

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραίο θέμα και πολλές ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές απαντήσεις. (Πώς τα καταφέραμε και δεν τσακωθήκαμε; Προοδεύουμε ή μου φαίνεται; ;D)

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι τουλάχιστον το 70% της μελέτης πρέπει να γίνεται σε κάποιας μορφής practice σετ (ηλεκτρονικό, με σίτες, ένα από τα διάφορα άλλα practice που κυκλοφορούν κ.λπ.). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μελετάμε όλη την ώρα σε κανονικό ακουστικό σετ, ενώ υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σοβαροί λόγοι - η ακοή και η ψυχική ισορροπία, η δική μας και των γύρω μας - για να μην το κάνουμε. Φαντάζεστε με τι κεφάλι θα σηκωθείτε μετά από 1 ώρα rudiments στο ταμπούρο;

 

Για το υπόλοιπο 30% - γιατί πρέπει τελικά να μελετήσεις και επάνω στο ρημάδι το όργανο που παίζεις, με τις δυναμικές του, τις χροιές του κ.λπ. - πάλι ένα μέρος αυτού του χρόνου με κάποιο ...ωτο-προφυλακτικό σαν αυτά που αναφέρθηκαν, και τέλος ένα μέρος χωρίς τίποτα, με "ανοιχτά αυτιά" για να ακούσουμε το σετ και τον ήχο μας loud and proud, και να κάνουμε τις τελικές μικροπροσαρμογές…

 

 

Πιστεύω χάρη για μία ακόμη φορά καλυψες αρκετά πράγματα..

Πρωτα λιωνεις ενα practice set.

Δεν υπάρχει λόγος να μελετάς με ακουστικα σε ηλεκτρονικα για ώρες.

(5 ωρες??προσοχή παιδιά μην κουφαθειτε, τουλαχιστον βαλτε κανέναν ενισχυτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα και πολλές ενδιαφέρουσες και διαφωτιστικές απαντήσεις. (Πώς τα καταφέραμε και δεν τσακωθήκαμε; Προοδεύουμε ή μου φαίνεται; ;D)

 

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι τουλάχιστον το 70% της μελέτης πρέπει να γίνεται σε κάποιας μορφής practice σετ (ηλεκτρονικό, με σίτες, ένα από τα διάφορα άλλα practice που κυκλοφορούν κ.λπ.). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μελετάμε όλη την ώρα σε κανονικό ακουστικό σετ, ενώ υπάρχουν τουλάχιστον δύο πολύ σοβαροί λόγοι - η ακοή και η ψυχική ισορροπία, η δική μας και των γύρω μας - για να μην το κάνουμε. Φαντάζεστε με τι κεφάλι θα σηκωθείτε μετά από 1 ώρα rudiments στο ταμπούρο;

 

χεχεχε...ευκαιρία να τσακωθούμε!!!

λοιπόν διαφωνό κάθετα...μια ζωή μελετάω σε υποκατάστατα, ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!

λοιπόν μεταξύ σοβαρού και αστείου ο τσακωμός...

η μελέτη εφόσον μπορούμε να μελετήσουμε σε σετ με πρέπει να γινει σε σετ (με ωτοασπίδες εννοείται) ! και αυτό το λέω για καλύτερη αίσθηση δυναμικών και όχι μόνο

όμως πρέπει να σας αφήσω και να συνεχίσω αργότερα, πάω να παραλάβω τα καινούργια μου τύμπανα!!!

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τα ακουστικά vic firth S1H1 τα οποία κόβουν 24 db.

Η ενταση των τυμπάνων είναι 125 db.

H απορία μου είναι η εξής:

Mελετώντας διαρκως με ακουστικά τύμπανα στα 100db(με ακουστικα) μπορεί να εχω μειωση ακοης μακροπρόθεσμα??

Όταν λεμε 125 db μιλάμε για ακουστικα τυμπανα καθαρά? ή για τύμπανα σε συναυλιακό χώρο με μικρόφωνα?

Ο Βαγγελης ανεφερε 15' λεπτα μελετης στα 100db.

Πολυ οριακό που φάνηκε.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δικια μου αποψη .Αν ανοιξεις το pdf στην αρχη και κανεις scroll down θα βρεις ενα πινακα που εχει να κανει με προστασια της ακοης εργαζομενων και την εκθεση τους σε db/ωρα. Εκει δινει 15λεπτα παραμονης  στα 102 db.

Μεχρι που διαβασα αυτη την εκθεση ουτε εγω ηξερα ποσα db παραγουν τα τυμπανα...ουτε ποση ωρα ειναι ασφαλες να εκθετουμε τα αυτια μας σε τοσο πολλα decibell ηχου.

Aυτο που ξερω επισης..ειναι οταν μελετουσα σε φυσικα με πληρως εκτεθειμενα τα αυτια μου...μετα απο μιση ωρα με επιανε πονοκεφαλος.  

Να ' ναι καλα ο Αγιος Ρολαντ λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δικια μου αποψη .Αν ανοιξεις το pdf στην αρχη και κανεις scroll down θα βρεις ενα πινακα που εχει να κανει με προστασια της ακοης εργαζομενων και την εκθεση τους σε db/ωρα. Εκει δινει 15λεπτα παραμονης  στα 102 db.

Μεχρι που διαβασα αυτη την εκθεση ουτε εγω ηξερα ποσα db παραγουν τα τυμπανα...ουτε ποση ωρα ειναι ασφαλες να εκθετουμε τα αυτια μας σε τοσο πολλα decibell ηχου.

Aυτο που ξερω επισης..ειναι οταν μελετουσα σε φυσικα με πληρως εκτεθειμενα τα αυτια μου...μετα απο μιση ωρα με επιανε πονοκεφαλος.  

Να ' ναι καλα ο Αγιος Ρολαντ λοιπον.

Aκόμα και με ηλεκτρονικά όμως υπάρχει κίνδυνος.

Μετα από μία ωρα μελετης σε ηλεκτρονικα με ακουστικά σε χαμηλές εντάσεις παλι ότι τα αυτιά μου καταπονούνται.Ακρίβως όπως τα mp3 players.Ακόμα και σε χαμηλες εντάσεις η μακροπρόθεσμη χρηση ακουστικων προκαλει μειωση ακοής?(εδω ίσως ο ΩΡΛ μας διαφωτίσει)

Εψαξα στο google για επιπεδα db μίας ακουστικής drums και δεν βρήκα κάτι.

Βαγγελη, μιλούσα και συνεχής μελετη σε ακουστικό σετ.

Ασχολούμενος χρόνια λοιπόν με τα τυμπανα πως προστατεψες τα αυτια σου??(πρόβες, live, μελετη στο studio σου κτλ.)

 

Μηπως η χρήση κλασίκων ωτοασπίδων με isolation ακουστικα σε ακουστικα τύμπανα αποτελεί την μεγιστη προστασία?πες μας τα μυστικά σου. ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα κάτι ενδιαφέρον.

Τα νούμερα είναι αυτά που ακούμε όταν παίζουμε με γυμνά αυτιά.

 

At drummer ears

 

21" ride = 102 db

21" ride (bell) = 112 db

Bass drum = 105 db

Toms = 110 db

Snare 5x14 single roll all rimshot 120 db

Snare (maximum rimshot) 125 db (sorry I thought it was 123 db but anyway)

16" crash = 111 db

14" hats (maximum/open) = 117 db

18" china (maximum) 118 db

 

 

Interesting fact

 

Quiet groove: drummer ears 105 db - 5 feet 100 db - 25 feet 96 db

medium groove: drummer ears 110 db - 5 feet 105 db - 25 feet 102 db

Solid groove: drummer ears 115 db - 5 feet 110 db - 25 feet 108 db

Maximum (snare): drummer ears 125 db - 5 feet 120 db - 25 feet 116 db

 

These are the result from the January MD issue, all measure were taken with the Metrosonics DB-2100 digital SPL meter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την τυχη ο χωρος που καναμε προβες να ειναι και ο χωρος που ειχα το φυσικο μου σετ.

Αφου ειδα οτι μετα απο μιση ωρα γινομουν κουδουνι....μπηκα στη διαδικασια να αγορασω εφε-κονσολες-μικροφωνα,ενισχυτες ακουστικων κλπ ...για να μπορω να ακουω το σετ μου αλλα και την γενικη μιξη σε ακουστικα. Εκανε δουλεια - και ειχα δικο μου ποτενσιομετρο οσο αφορουσε την ενταση των ακουστικων μου. Αυτος ειναι και ο μονος τροπος να μπορεσει κατα τη γνωμη μου να μελετησει καποιος σε φυσικο σετ. Να μπορει δηλαδυ να  το ακουσει μεσα απο ακουστικα ..γιατι το να παιζεις πανω σε ενα φυσικο με στουμπωμενα αυτια...για μενα..απλα δεν βλεπω το λογο.

Στα Live αναγκαστικά επειδη παιζαμε με samplers πανω στη σκηνη επαιζα με το ενα αυτι καλυμενο απο ακουστικο κλειστου τυπου για να ακουω τις λουπες,..και το αλλο γυμνο για να ακουω το general mix του παλκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να παίζει κάποιος, σπίτι του πχ, με φυσικά τύμπανα για αρκετή ώρα με ασφάλεια, τι πρέπει τελικά να κάνει?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου