Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά βιβλία για ηχομόνωση??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο ένα ελληνικό βιβλίο έχω (η αγγλική βιβλιογραφία είναι αρκετά πλούσια) και αυτό σε μετάφραση:

 

Εγχειρίδιο Ακουστικής, F. Alton Everest, εκδόσεις Τζιόλα.

 

Είναι αρκετά καλό και καλύπτει πολλά θέματα ακουστικής, συμπεριφοράς του ήχου και ηχοληψίας, μεταξύ των οποίων και αυτός της ηχομόνωσης studio.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμείς ψάχνουμε για καθαρά τεχνικό και όχι θεωρητικό βιβλίο.

Το πρόβλημα μας είναι σχετικά με ηχομόνωση ενός home studio, όπου το οίκημα δεν είναι δικό μας και ψάχνουμε για πρόχειρη λύση με υλικά που αν είναι δυνατόν να μπορούμε να τα πάρουμε μαζί μας όπου αλλού πάμε (δε θέλουμε να τα αφήσουμε στον ιδιοκτήτη!).

Είναι εφικτό? Πρόκειται για μονοκατοικία , δεν εχει πολύ κοντά άλλα σπίτια και μας αρκεί να κοπεί έστω και κάποιο μέρος του θορύβου (δεν ψάχνουμε για τελειότητες). Διαπιστώσαμε ότι ο περισσότερος ήχος (και κυρίως τα μπάσα) φεύγει από την οροφή.

Τελοσπάντων έχω και άλλα να σας πω αν ανοιχτεί συζήτηση.

Τα παλια δημοσιεύματα τα έχω διαβάσει όλα, τα περι γυψοσανίδας μάλλον τα αποκλείουμε γιατί δεν είναι αποσπώμενη, και ψάχνουμε... ψάχνουμε για άλλες πατένετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς μόνο στα αγγλικά θα βρείς κάτι.

Αλλά και πάλι, δεν είναι κάτι που το μαθαίνεις σε 2-3 μέρες και... κατασκευάζεις. Μια έτοιμη λύση είναι αυτό που θα σου έκανε.

Η Auralex έχει αυτό που ζητάς.

Έτοιμες λύσεις, πακέτα, μεταφερόμενες, που τις προσφέρει για συγκεκριμμένες διαστάσεις δωματίων.

Δεν είνα φτηνά παντως αλλά είναι σοβαρές και μελετημενες προτάσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου