Προς το περιεχόμενο

Σπουδές μουσικής στο εξωτερικό


Notlob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να με κατατοπίσετε σχετικά με τις πανεπιστημιακές σπουδές μουσικής στο εξωτερικό. Προς το παρόν η πρώτη μου σκέψη είναι η Σκοτία, κυρίως λόγω γλώσσας, επαγγελματικών προοπτικών στη Μ. Βρετανία, υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης και.. απουσίας διδάκτρων! Τα δύο τελευταία θέλω να μου πείτε και κατά πόσο ισχύουν γιατί απλά έτσι μου έχουν πει!..

 

Πρόσφατα πήρα το δίπλωμα στο πιάνο και θα τελειώσω με το πτυχίο Αρμονίας τον Ιούνιο. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα οριστικά στο αντικείμενο σπουδών, δηλαδή αν θα επικεντρωθώ στην εκτέλεση, φαντάζομαι με κάποιο τύπο μεταπτυχιακού στο πιάνο, αν θα ακολουθήσω πιο γενικό πεδίο στην μουσική για χώρους αργότερα όπως η σύνθεση, ενορχήστρωση, διεύθυνση κλπ, ή θα συνδυάσω με κάποιο τρόπο τα παραπάνω (αν είναι εφικτό βέβαια). Η απόφαση μου εξαρτάται και από τις επιλογές σπουδών που θα έχω, αν και η αλήθεια είναι ότι κλίνω περισσότερο προς τη σύνθεση.

 

Μέχρι στιγμής αυτά που γνωρίζω είναι ό,τι μπόρεσα να βρω στο site του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου (University of Edinburgh http://www.ed.ac.uk/home) το οποίο ήταν αρκετά αναλυτικό, αλλά υπάρχουν αρκετά σημεία που χρειάζομαι κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες και διευκρινίσεις.

 

Σε γενικές γραμμές θα ήθελα να με διαφωτίσετε πάνω στα εξής:

 

-Τις βασικές επιλογές πανεπιστημίων με μουσικές σπουδές ανάλογα και με τη χώρα. Ποιές είναι οι διαβαθμίσεις στην ποιότητα σπουδών μεταξύ τους, σε τους τομείς πιθανώς να ειδικεύεται το καθένα, πού κυμαίνονται τα δίδακτρα, αν υπάρχουν, σε κάθε ακαδημία και ποιά ξεχωρίζετε εσείς. (δεν χρειάζεται να μπείτε σε πολλές λεπτομέρειες αν δεν είναι εύκολο)

 

-Τον τρόπο εισαγωγής στις διάφορες σχολές. Στο site του Π. Εδιμβούργου (http://www.hss.ed.ac.uk/Undergraduate/prospective/EU_entry.htm) λέει ότι οι ελάχιστες απαιτήσεις για υποψήφιους από την Ελλάδα είναι Απολυτήριο με βαθμό 18.5-19 (το δικό μου είναι με 18.7), και πιστοποιητικό αγγλικών επιπέδου Proficiency, το οποίο δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να το αποκτήσω σχετικά σύντομα. Έπειτα από αυτό αναφέρει απλά ένα "interview", αλλά δεν μιλάει για εξετάσεις εισαγωγής πουθενά. Γι' αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν γενικά εξετάσεις εισαγωγής στις σχολές μουσικής, και αν ναι, σε ποιά από αυτά.

 

Για παράδειγμα, ένας γνωστός μου που είναι κάτοχος πτυχίου ηλ. κιθάρας μπήκε στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας στο ίδιο πανεπιστήμιο απλά δίνοντας ένα demo με ένα solo που έπαιζε (έχοντας και τις παραπάνω προϋποθέσεις φυσικά). Εγώ ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα Μουσικής (έχει δύο τμήματα, Music και Music Technology) και η καθηγήτρια μου μου είπε ότι δεν θα χρειαστεί ούτε demo στην περίπτωσή μου διότι αναγνωρίζουν (επίσημα ή "ανεπίσημα", δεν ξέρω..) το δίπλωμα πιάνου σε αντίθεση με εκείνου της ηλ. κιθάρας. Οπότε να υποθέσω ότι μένει για μένα απλά η συνέντευξη.. Ξέρετε αν ισχύουν τα παραπάνω; Λαμβάνουν υπ'όψην τους δίπλωμα πιάνου και πτυχίο αρμονίας από ελληνικό ωδείο για την επιλογή που θα κάνουν;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Υ.Γ.: Απ' ότι είδα στο forum ο πλέον ειδικός σε αυτό το τομέα πρέπει να είναι ο Nikolas, οπότε θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν ασχολούνταν με την περίπτωση μου!.. :) Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γειά σας, θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να με κατατοπίσετε σχετικά με τις πανεπιστημιακές σπουδές μουσικής στο εξωτερικό. Προς το παρόν η πρώτη μου σκέψη είναι η Σκοτία, κυρίως λόγω γλώσσας, επαγγελματικών προοπτικών στη Μ. Βρετανία, υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης και.. απουσίας διδάκτρων! Τα δύο τελευταία θέλω να μου πείτε και κατά πόσο ισχύουν γιατί απλά έτσι μου έχουν πει!...

Δίδακτρα στην Αγγλία, εξ'όσων ξέρω υπάρχουν, και μάλιστα αρκετά υψηλά από του χρόνου! Για Σκωτία δεν ξέρω, αλλά μπορώ να μάθω...

 

Για γλώσσα εκτός από Σκωτία μπορείς και Ουαλία, και Ιρλανδία, και Αγγλία, και Ολλανδία, και Αμερική, και Καναδά. Τουλάχιστον σε κάποια ιδρύματα σε κάθε χώρα...

 

Πρόσφατα πήρα το δίπλωμα στο πιάνο και θα τελειώσω με το πτυχίο Αρμονίας τον Ιούνιο. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα οριστικά στο αντικείμενο σπουδών, δηλαδή αν θα επικεντρωθώ στην εκτέλεση, φαντάζομαι με κάποιο τύπο μεταπτυχιακού στο πιάνο, αν θα ακολουθήσω πιο γενικό πεδίο στην μουσική για χώρους αργότερα όπως η σύνθεση, ενορχήστρωση, διεύθυνση κλπ, ή θα συνδυάσω με κάποιο τρόπο τα παραπάνω (αν είναι εφικτό βέβαια). Η απόφαση μου εξαρτάται και από τις επιλογές σπουδών που θα έχω, αν και η αλήθεια είναι ότι κλίνω περισσότερο προς τη σύνθεση.
Αυτό είναι ένα ψιλο-πρόβλημα, με την έννοια ότι στα μεταπτυχιακά κάνεις βασικά 3-4 μαθήματα (τουλάχιστον στα πανεπιστήμια στο Λονδίνο, που είμαι σίγουρος), και δεν υπάρχει χώρος να κάνεις "τα πάντα". Αν κάνεις performance, θα κάνεις και κάποια ιστορία/μουσικολογία/κλπ, και μπορεί να κλέψεις ένα μάθημα ως module από άλλο τομέα (πχ Μουσική τεχνολογία), αλλά όχι να κάνεις τα πάντα...

 

Το πιο σημαντικό είναι να σκεφτείς τι θα κάνεις μετά, και γιατί θα κάνεις ότι κάνεις. Πλέον σπάνια ο πιανίστας θα είναι και διευθυντής ορχήστρας (πάνε οι εποχές Μητρόπουλου πχ...), και συνθέτης, και και και... Εγώ σύνθεση έκανα έξω και τώρα δε νιώθω άνετα να βγω να κάνω συναυλία πιάνου (αν και έχω δίπλωμα πιάνου).

 

-Τις βασικές επιλογές πανεπιστημίων με μουσικές σπουδές ανάλογα και με τη χώρα. Ποιές είναι οι διαβαθμίσεις στην ποιότητα σπουδών μεταξύ τους, σε τους τομείς πιθανώς να ειδικεύεται το καθένα, πού κυμαίνονται τα δίδακτρα, αν υπάρχουν, σε κάθε ακαδημία και ποιά ξεχωρίζετε εσείς. (δεν χρειάζεται να μπείτε σε πολλές λεπτομέρειες αν δεν είναι εύκολο)
Εδώ... τρέχα γύρευε. Ζητάς ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!

 

Για Αγγλία που ξέρω, μπορώ να πω ότι κατά κύριο λόγο οι ακαδημία βγάζει καλούς performers (αλλά όχι και συνθέτες, αν και είναι ο Phil Cashian, head of composition εκεί).

 

Μπες στο google, βάλε "high education map, uk" και τα υπόλοιπα δικά σου. Το CITY University είναι πολύ ακριβό γενικά, το πανεπιστήμιο του Λονδίνου και όλα τα κολέγια (Kings, Goldsmith, Royal Holloway, Queens, κλπ), έχουν τα ίδια δίδακτρα.

 

Το royal Holloway (που ήμουν) είναι μάλλον για μουσικολογία, και μάλιστα για εθνομουσικολογία. Δεν είναι για performance, ούτε για σύνθεση πάρα πολύ. :(

 

-Τον τρόπο εισαγωγής στις διάφορες σχολές. Στο site του Π. Εδιμβούργου (http://www.hss.ed.ac.uk/Undergraduate/prospective/EU_entry.htm) λέει ότι οι ελάχιστες απαιτήσεις για υποψήφιους από την Ελλάδα είναι Απολυτήριο με βαθμό 18.5-19 (το δικό μου είναι με 18.7), και πιστοποιητικό αγγλικών επιπέδου Proficiency, το οποίο δεν είναι πρόβλημα, μπορώ να το αποκτήσω σχετικά σύντομα. Έπειτα από αυτό αναφέρει απλά ένα "interview", αλλά δεν μιλάει για εξετάσεις εισαγωγής πουθενά. Γι' αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν γενικά εξετάσεις εισαγωγής στις σχολές μουσικής, και αν ναι, σε ποιά από αυτά.
Το ότι έχεις δίπλωμα πιάνου δε λέει πολλά... Για μεταπτυχιακά ζητάνε πανεπιστημιακό πτυχίο, και τα διπλώματα του Ωδείου είναι αδιαβάθμιστα! Άρα... Κάποια πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές με βάση τις γνώσεις και εμπειρία τους, σε μεταπτυχιακά προγράμματα, και κάποια όχι. (Πχ, το Birmingham ήθελε πτυχίο, το Manchester οχι).

 

Για μεταπτυχιακά μετράει αρκετά το ποιος είσαι, τι έχεις κάνει, το φάκελό σου, ηχογραφήσεις που φαντάζομαι ζητάνε (ή βίντεο), κλπ...

 

Για προπτυχιακά, πας μέσω UCAS (google it).

 

Για παράδειγμα, ένας γνωστός μου που είναι κάτοχος πτυχίου ηλ. κιθάρας μπήκε στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας στο ίδιο πανεπιστήμιο απλά δίνοντας ένα demo με ένα solo που έπαιζε (έχοντας και τις παραπάνω προϋποθέσεις φυσικά). Εγώ ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα Μουσικής (έχει δύο τμήματα, Music και Music Technology) και η καθηγήτρια μου μου είπε ότι δεν θα χρειαστεί ούτε demo στην περίπτωσή μου διότι αναγνωρίζουν (επίσημα ή "ανεπίσημα", δεν ξέρω..) το δίπλωμα πιάνου σε αντίθεση με εκείνου της ηλ. κιθάρας. Οπότε να υποθέσω ότι μένει για μένα απλά η συνέντευξη.. Ξέρετε αν ισχύουν τα παραπάνω; Λαμβάνουν υπ'όψην τους δίπλωμα πιάνου και πτυχίο αρμονίας από ελληνικό ωδείο για την επιλογή που θα κάνουν;
Φοβάμαι πως η καθηγήτριά σου μάλλον κάνει λάθος. ΔΕ μετράνε πολύ τα διπλώματα του ωδείου, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα σε δεχτούν, έτσι;

 

Επίσημα σίγουρα δεν μετράνε (προσπάθησα να διδάξω στην Αγγλία σε σχολείο και πήρα το μακρύτερο από τα τρία). Ανεπίσημα τους λες ότι έχεις κάνει μουσική σε κάποιο καλό επίπεδο! Τίποτε άλλο.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι:

 

α. Να αποφασίσεις αν θα πας για ΠΡΟ ή ΜΕΤΑ πτυχιακά.

β. Να αποφασίσεις σε ποιο τομέα θα πας (σύνθεση; Εκτέλεση; Διεύθυνση ορχήστρας; )

γ. Να βρεις 5-6 πανεπιστήμια που σου φαίνονται πιο σοβαρά.

δ. Να πάρεις τηλέφωνο τους εκεί καθηγητές και να τους πρήξεις. Τα λεφτά σου θέλουν, θα σου κάτσουν. ;)

ε. Να κοιτάξεις για υποτροφίες, και τέτοια... (υπάρχει σχετικό θρεντ εδώ στο φόρουμ).

 

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστημια της Σκοτιας εχουν διδακτρα. Πριν απο 3 χρονια που ασχολουμουν με το θεμα, η κατασταση ειχε ως εξης: Tα διδακτρα των Σκοτσεζικων πανεπιστημιων ηταν αισθητα πιο χαμηλα, κυριως ως μηχανισμος προσελκυσης ξενων φοιτητων. Επισης υπηρχαν μερικοι διακανονισμοι οπου, αν πληρουσες ορισμενους ορους, δικαιωσουν επιστροφη μερους των διδακτρων οταν αποφοιτουσες.

Ετσι το κοστος εβγαινε πολυ μικρο, ισως και μηδαμινο.

 

Απο τοτε ομως, εχουν περασει ορισμενα χρονια και πιο σημαντικο, εχει μεσολαβησει μεγαλη μεταρυθμιση του Βρετανικου συστηματος εκπαιδευσης οσον αφορα τα διδακτρα.

 

Ως εκ τουτου, δεν ξερω αν τα παραπανω ισχυουν ακομα και κατα ποσο. Θα ελεγα οτι μια απο τις ασφαλεστερες πηγες πληροφορησης στο συγκεκριμενο θεμα ειναι το British Council - αυτοι θα ξερουν σιγουρα να σου πουν τι εχει αλλαξει και πως ειναι η κατασταση τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση! Το βλέπω, οι επιλογές είναι χαοτικές και θέλω να αρχίσω να καταλήγω κάπου.. Θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω συγκεκριμενοποιώντας λίγο τα "θέλω" μου..

 

α. Να αποφασίσεις αν θα πας για ΠΡΟ ή ΜΕΤΑ πτυχιακά.

β. Να αποφασίσεις σε ποιο τομέα θα πας (σύνθεση; Εκτέλεση; Διεύθυνση ορχήστρας; )

 

Ας πούμε ότι θέλω να σπουδάσω σύνθεση και το πιο πιθανό είναι να πάω προπτυχιακό αφού οι γνώσεις αρμονίας δεν φτάνουν για μεταπτυχιακό έτσι και αλλιώς.

 

γ. Να βρεις 5-6 πανεπιστήμια που σου φαίνονται πιο σοβαρά.

 

Το πρόβλημα μου είναι όμως ακριβώς αυτό! Πώς θα αποφασίσω ποιά πανεπιστήμια είναι καλά σε αυτόν τον τομέα; Πού θα μάθω, ποιόν να ρωτήσω; Γι' αυτό απευθύνομαι σε έσενα περισσότερο διότι πέτυχα κάπου στο φόρουμ που περιέγραφες το αντικείμενο του επαγγέλματός σου (και θα έλεγα ότι μου άρεσε ιδιαίτερα!) και είπα, "να ένας που ξέρει και θα με διαφωτίσει επιτέλους!.."  ;) Επειδή λοιπόν κάπως έτσι φαντάζομαι και εγώ τον εαυτό μου, θα ήθελα να μου μιλήσεις λίγο για το τι σπουδές έκανες για να αποκτήσω μία πρώτη εικόνα.

 

Και έπειτα, ποιά πανεπιστήμια θεωρείς εσύ ή έχεις ακούσει, από την όλη σου εμπειρία στην Αγγλία, ότι ειδικεύονται καλύτερα στον τομέα της σύνθεσης. Ας πούμε ανεξαρτήτου διδάκτρων αυτή τη φορά.. (αν γνωρίζεις, πες μου και για άλλες χώρες πέραν της Αγγλίας)

 

Επίσης στου Εδιμβούργου που κοίταξα φαίνεται να δίνουν αρκετή έμφαση εκεί καθώς έχουν και το μόνο μεταπτυχιακό τους σε αυτό τον τομέα. Πού μπορώ να μάθω αν έχει όντως καλού επιπέδου σπουδές; Επιμένω για Σκοτία διότι έχω μία θεία εκεί που μπορεί να με βοηθήσει σε διάφορα θέματα, ίσως και διαμονής. Πώς μπορώ να μάθω, για παράδειγμα, ποιό είναι το πιο αξιόλογο σε σπουδές σύνθεσης στη Σκοτία;

 

δ. Να πάρεις τηλέφωνο τους εκεί καθηγητές και να τους πρήξεις. Τα λεφτά σου θέλουν, θα σου κάτσουν. Wink

 

Χαχα, τι ακριβώς εννοείς με αυτό; Ότι στο τέλος σε παίρνουν γιατί να σταματήσεις να τους ενοχλείς;  ;D

 

Για προπτυχιακά, πας μέσω UCAS (google it).

 

Το έχω ξανασυναντήσει τον όρο UCAS, σε πρώτη φάση μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι γιατί δεν έχω ιδέα και το σάιτ περιέργως δεν απαντάει σε αυτό κάπου συγκεκριμένα..  ??? Μετά θα το μελετήσω για λεπτομέρειες..

 

Ως εκ τουτου, δεν ξερω αν τα παραπανω ισχυουν ακομα και κατα ποσο. Θα ελεγα οτι μια απο τις ασφαλεστερες πηγες πληροφορησης στο συγκεκριμενο θεμα ειναι το British Council - αυτοι θα ξερουν σιγουρα να σου πουν τι εχει αλλαξει και πως ειναι η κατασταση τωρα.

 

Thanks odis13, κοίταξα το σάιτ και είδα ότι έχει "δωρεάν ενημερωτικές παρουσιάσεις" ελπίζω να βοηθήσουν. Και αν έχεις προσωπική εμπειρία από σπουδές στο εξωτερικό, έχεις να μου προτείνεις τίποτα;

 

εγω 8α σου προτεινα να δεις και τα σχολεια της Ολλανδιας

Amsterdam ,Rotterdam  ,Harnem ,Utreht ,Den Haag

 

manos A ευχαριστώ, γνωρίζεις μήπως κάτι πιο συγκεκιμένο, ας πούμε, για σύνθεση στην Ολλανδία;

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους για το χρόνο σας.. Είμαι αρκετά πελαγωμένος αυτή τη στιγμή και κάθε πληροφορία ή συμβουλή μου είναι πολύτιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πληροφοριες, θα πας στο British Council. Εχουν αυτες τις ενημερωτικες ημεριδες που, αν σε βολευει, μπορεις να πας σε μια. Δεν ειναι ομως ο μονος τροπος να παρεις πληροφοριες - μπορεις να πας στο BC οποιαδηποτε μερα και να ζητησεις πληροφοριες για σπουδες στη Βρετανια. Θα βρεθει καποιος που θα σε αναλαβει και θα σου δωσει οτι χρειαστεις.

 

Για να δεις ποια πανεπιστημια ειναι καλα, μπορεις να κοιταξεις τις διαφορες αξιολογησεις, οπως αυτη των times. Αυτη μπορεις να την βρεις ειτε με ψαξιμο στο net, ειτε μπορεις να την δεις οταν πας στο BC. Προκειται για ενα βιβλιο ολοκληρο, στο οποιο υπαρχουν καταταξεις των διαφορων πανεπιστημιων ανα αντικειμενο. Μπορεις λοιπον να κοιταξεις ποια ειναι τα δυνατα πανεπιστημια στο χωρο της μουσικης/συνθεσης. Υποψην βεβαια οτι αυτες οι αξιολογησεις αλλαζουν συνεχεια και το οτι το Α πανεπιστημιο εχει την 4η θεση δεν παει να πει οτι ειναι de facto τρομερα καλυτερο απο το Β στην 6η θεση. Μια γενικη ιδεα του ποια ειναι τα δυνατα ονοματα θα παρεις. Αφου καταληξεις σε 4,5,15 πανεπιστημια που βρισκεις ενδιαφεροντα, μπορεις να κανεις περαιτερω ερευνα για το καθενα μεσω internet ωστε να δεις ποιο ανταποκρινεται σε αυτο που ψαχνεις.

 

Το UCAS ειναι ενας οργανισμος μεσω του οποιου γινονται ολες οι αιτησεις για προπτυχιακες σπουδες. Ολα τα χαρτια σου (βιογραφικο, βαθμοι/πτυχια) πανε εκει, τους λες οτι ενδιαφερεσαι για τα x y τμηματα στα ταδε πανεπιστημια και αυτοι αναλαμβανουν απο κει και περα. Πως ακριβως λειτουργει θα μαθεις με ενα ψαξιμο στο site τους και λογικα θα σου πουν και στο BC.

 

 

Mια μικρη σημειωση: Αν ενδιαφερεσαι να αρχισεις τις σπουδες σου το επομενο ακαδημαικο ετος (Οκτωβριος 2011) εχεις ηδη καθυστερησει αρκετα - ο πρωτος και κυριοτερος γυρος αιτησεων εκλεισε τον Ιανουαριο. Θα σου προτεινα να κινηθεις γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε αυτά που σου λέει ο Οδυσσέας (κανένας δεν μπορεί να σε ενημερώσει καλύτερα από τα ίδια τα πανεπιστήμια και το Br. Council για τα διαδικαστικά), ρίξε μια ματιά σε όσα έχουν ήδη γραφτεί και για Βρετανία ξεκίνα την αναζήτησή σου από αυτά:

 

http://www.guardian.co.uk/education/table/2010/jun/04/university-guide-music

(αυτό που περίμενα κι εγώ είναι πρώτο)

 

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=8727 (search --> music)

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=9983 (παρομοίως)

http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=6643 (παρομοίως)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια μικρη σημειωση: Αν ενδιαφερεσαι να αρχισεις τις σπουδες σου το επομενο ακαδημαικο ετος (Οκτωβριος 2011) εχεις ηδη καθυστερησει αρκετα - ο πρωτος και κυριοτερος γυρος αιτησεων εκλεισε τον Ιανουαριο. Θα σου προτεινα να κινηθεις γρηγορα.

 

Το διαπίστωσα και εγώ όταν μπήκα να δω λεπτομέρειες, Συνήθως είναι γύρω στον Μάρτιο-Απρίλιο οι προθεσμίες μέσω UCAS αν κατάλαβα καλά, ενώ το CUKAS (για το Royal Scottish Academy of Music and Drama) είναι μέχρι τον Οκτώβριο του προηγούμενου έτους! Δεν ξέρω βέβαια 100% αν περιλαμβάνει μόνο όργανα η προθεσμία ή είναι διαφορετική για σύνθεση, αλλά πρέπει να είναι η ίδια. (θα τους ρωτήσω όταν καταλήξω)

 

Οπότε μάλλον πάει για του χρόνου. Το έψαξα λίγο και θα έχω την ευκαιρία στο μεσοδιάστημα να ξεμπερδέψω με τον στρατό.. Θα κανω διακοπή αναβολής λόγω σπουδών τωρα, και έχω 8μηνη θητεία ως πρωτότοκος τριτέκνων, οπότε θα μπω Αύγουστο.

 

Υποψην βεβαια οτι αυτες οι αξιολογησεις αλλαζουν συνεχεια και το οτι το Α πανεπιστημιο εχει την 4η θεση δεν παει να πει οτι ειναι de facto τρομερα καλυτερο απο το Β στην 6η θεση. Μια γενικη ιδεα του ποια ειναι τα δυνατα ονοματα θα παρεις.

 

Σίγουρα κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου, μία γενική εικόνα, δεν είμαι και κανένας με εμμονές overachiever να τρελαίνομαι με τις βαθμολογίες!  :P

 

Επίσης άρχισα να σκέφτομαι και προς Ολλανδία μεριά, από την στιγμή που είδα ότι η Σκοτία έχει δίδακτρα (χαμηλά βέβαια). Η Ολλανδία έχει εξίσου χαμηλά δίδακτρα και λογικές απαιτήσεις στην εισαγωγή, αλλά και 100% αγγλόφωνες σπουδές. Αν έχετε κάποια πληροφόρηση για Ολλανδία θα μου ήταν χρήσιμη, όπως και για το υπάρχουν και άλλες χώρες της Ευρώπης που ισχύουν τα παραπάνω. Μέχρι στιγμής το Royal Conservatoire της Χάγης (http://www.koncon.nl/en/Departments%2C%20Study%20Options/Composition/) μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, αλλά θα κοιτάξω και για άλλα.

 

Ακόμα κάτι τελευταίο, αυτό το απαντάτε αν ξέρετε, ή αν έχετε μία εκτίμηση. (θα τους στείλω και mail) Το Royal Scottish Academy of Music and Drama θέλει για να σε πάρει στη Σύνθεση να παραδώσεις 3 έργα σου σε αρχείο, και έπειτα να παραστείς στο interview. http://www.rsamd.ac.uk/undergraduate/bmus/composition/entrance.html

 

-Πρόκειται για εντελώς ελεύθερες συνθέσεις, ή πρέπει να έχει συγκεκριμένη μορφή; (βέβαια αυτό προϋποθέτει και προηγούμενες γνώσεις σύνθεσης, οπότε είναι λίγο αντιφατικό!)

 

-Σημαίνει ότι δεν έχει εξετάσεις, όπως ακουστικά ή κάποια εκτέλεση με όργανο; (πραγματικά δεν αναφέρει κάτι άλλο πουθενά, όπως κάνει στα άλλα τμήματα)

 

Αυτά τα ρωτάω γιατί παίζει ρόλο και η προετοιμασία που χρειάζεται το καθένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο σε ενδιαφερει, μπορεις να παρεις αναλυτικες πληροφοριες απο το site του. μπορεις επισης να ζητησεις να σου στειλουν ενα πιο αναλυτικο πακετο ταχυδρομικως. μια βασικη αποφαση ειναι νομιζω αν στις επιλογες σου θα υπαρχει και η αμερικη, η μονο η ευρωπη (προφανως η διαφορα ειναι κυριως οικονομικη - η αμερικη εχει μερικα απο τα καλυτερα ιδρυματα μουσικης, αλλα ειναι πολυ πιο ακριβη).

 

http://www.berklee.edu/

http://www.newschool.edu/

http://www.msmnyc.edu/

http://www.necmusic.edu/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου