Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελεις δοκιμασε να τον γραψεις με πουστια....ωγειτε ολοι απο το δωματιο....πες του παμε μια προβα...κανε ενα τσιγαρο...και επιστρεψτε....ειναι θεμα αγχους!

Με μπέρδεψες αλλά νομίζω ότι μάλλον καταλαβαίνω τι θες να πεις.

 

  Επειδή συμμετέχω σε μπάντες ως κιθαρα αλλά πολλές φορές και φωνή ταυτόχρονα, βασική προυπόθεση για να σου ''βγεί'' ένα τραγούδι είναι να σου βγεί φυσικά.

Σωστά. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ευαγγελίζεται και το speech level singing που είναι αρκετά δημοφιλές ως τεχνική προσφάτως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόνο η εξάσκηση μπορεί να τα διορθώσει αυτά, αλλά και πάλι πρέπει να μάθει να ακούει...

Εγώ που τραγουδάω αρκετά χρόνια και πάλι αν δεν με ακούω δεν τραγουδάω, και για να το λύσω αυτό το θέμα με την ένταση πήγα τον S6R για να καπελώνω τους πάντες αν χρειαστεί (δεν χρειάστηκε ποτέ).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια! Λοιπον κοιταχτε για να γινω πιο κατανοητος καταρχην ειμαστε μαζι 2 χρονια τωρα. Ειμαστε μια μπαντα με κιθαρα(εμενα) μπασο drumms και φωνη(αυτο το παλικαρι) που παιζει και κιθαρα ταυτοχρονα(rythm εννοειται) στα περισσοτερα κομματια. Ειμαστε ολοι 18 εκτος απο το παιδι αυτο που ειναι 17. Φετος δινουμε πανελληνιες και γι'αυτο δεν παμε συχνα ομως ειμαστε κολλητοι και αρκετα δεμενοι και γενικα παιζουμε αρκετο καιρο μαζι και εχουμε καλη συννενοηση. Εννοειται πως δεν εχει μεγαλη εμπειρια αλλα ομως τα καταφερνει και δεν εχουμε παραπονο. Ηχοληπτη δεν εχουμε και οταν λεω demo εννοω απλη ηχογραφηση προβας για να δουμε πως ακουγομαστε... οποτε τα αφηνουμε ολα απλα και ακουγομαστε χωρις επεξεργασια για να δουμε πως παμε. Το περιεργο ειναι πως ενω εχει μπασα φωνη βγαζει πολυ καλα κομματια οπως το street spirit(radiohead)που το θεωρω δυσκολο πχ ενω οταν παιζουμε πιο δυνατα κομματια με πιο ευκολα φωνητικα (κατα την γνωμη μου) οπως smells like teen spirit η califοrnication δεν ακουγεται το ιδιο καλος.

 

Να πω επισης πως δεν κανει μαθηματα αλλα τα πιανει ευκολα γενικα.

Οταν εννοω παιζουμε δυνατα εννοω σε λογικα πλαισια για στουντιο αλλα πιο δυνατα απο οτι παιζουμε οι δυο μας μεσα σε ενα δωματιακι! Οχι οτι τον καλυπτουμε δηλαδη (σε λογικα πλαισια παντα). Τελος θεμα αγχους δεν πρεπει να υπαρχει μεγαλο γιατι ειναι γενικα ανετο παιδι και ειμαστε και κολληταρια.

 

Τι ωτοαπσιδες? πως βοηθανε?

 

Συγνωμη για τυχον ανακριβειες αλλα στα φωνητικα δεν ειμαι και πολυ σχετικος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι ωτοαπσιδες? πως βοηθανε?

 

Συγνωμη για τυχον ανακριβειες αλλα στα φωνητικα δεν ειμαι και πολυ σχετικος!

 

Οι ωτοασπίδες βοηθάνε πάρα πολύ στο να ακούει ο ίδιος τον εαυτό του.. Δοκιμάστε με μία στο ένα αφτί και εάν δεν κάνει δουλειά δοκιμάστε και με τις 2...

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε... Που τις βρισκω? Ειναι κανενα ειδικο ειδος?

 

Αλλες προτασεις παιδια? ;D

 

Οι απλές από ένα φαρμακείο για μόνωση ήχου θα κάνουν δουλειά... ;)

Κανιμόθριουμ Σαϊμπερτζόνιουμ (ΑΦΤΟ ΙΝΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οταν πει στον μπασιστα ξερεις χαμηλωσε σε ακουω εσενα και δεν ακουω τον αλλο μην τον λαβετε στα υποψην...οι ωτοασπιδες εχουν την ταση να κωβουν τους ψηλους και μεσαιους ηχους και να διατηρουν τα μπασα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ok γιατι ειχα δει κατι για μουσικους στον γερμαναρα(Τhoman) αλλα σιγα... Και απλα για να ξερω εσεις οι τραγουδιστες απο εδω μεσα πως προπονειστε η κανετε προθερμανση μαθαινετε τα κομματια κλπ... Παιδια το ξερω ρωταω πολλα αλλα απο εδω μεσα μονο παιρνω σοβαρες απαντησεις! Γενικα μιληστε μου για την διαδικασια εξασκησης και την παραγωγικη καθως και τι προσεχετε οταν ειστε στο στουντιο...

 

Επισης αμα εχετε καμια αλλη λυση να προτεινετε καλοδεχουμενη!!

 

Α και γενικα παιδια χαλαρωστε δεν παιζουμε σαν τρελοι :P!! Σε φυσιολογικες εντασεις και σε λογικα πλαισια μπορει να ειμαστε πιτσιρικαδες αλλα δεν σημαινει πως παμε για να τα σπασουμε η να καψουμε ενισχυτες!! Απλα παιζουμε σε υψηλοτερες εντασεις απο οτι σε ενα δωματιο με δυο ακουστικες πχ... Ευχαριστω και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

A ok γιατι ειχα δει κατι για μουσικους στον γερμαναρα(Τhoman) αλλα σιγα... Και απλα για να ξερω εσεις οι τραγουδιστες απο εδω μεσα πως προπονειστε η κανετε προθερμανση μαθαινετε τα κομματια κλπ... Παιδια το ξερω ρωταω πολλα αλλα απο εδω μεσα μονο παιρνω σοβαρες απαντησεις! Γενικα μιληστε μου για την διαδικασια εξασκησης και την παραγωγικη καθως και τι προσεχετε οταν ειστε στο στουντιο...

 

Επισης αμα εχετε καμια αλλη λυση να προτεινετε καλοδεχουμενη!!

 

Α και γενικα παιδια χαλαρωστε δεν παιζουμε σαν τρελοι :P!! Σε φυσιολογικες εντασεις και σε λογικα πλαισια μπορει να ειμαστε πιτσιρικαδες αλλα δεν σημαινει πως παμε για να τα σπασουμε η να καψουμε ενισχυτες!! Απλα παιζουμε σε υψηλοτερες εντασεις απο οτι σε ενα δωματιο με δυο ακουστικες πχ... Ευχαριστω και παλι!!!

 

φιλε μου καλησπερα ειδα το θεμα σου.ειμαι τραγουδιστης κ το παθαινα και εγω αυτο που λες.αρχικα εφοσον εχει μπασσσα φωνη και ειναι 17 χρονων ξεχασε τραγουδια nirvana hard rock κλπ..η φωνη στους αντρες πλαθεται τελειως μετα τα 23-24 και παλι για μια μπασσα φωνη εανι δυσκολα να τα βγαλει αυτα εκτος αν εχει τεχνικη πολυ καλη πχ βαυρτονοι ειναι o tate,o axel κλπ...η ωτοασπιδα οντως βοηθαει αλλα οχι ολους.πρεπει να το ψαξει μονος του να βρει τι τον βολευει γιατι ειναι καθαρα θεμα ενστικτου το να τραγουδα και τι μηχανισμους κινει το σωμα.τελος το μονιμο θεμα στα studio ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουμε συνιθησει να τραγουδαμε σπιτι μας το οποιο σημαινει ανακλαση του ηχου-φωνης ενω oi χωροι στα studio απορροφουν τον ηχο και το κυριοτερο..δεν θα βρεις πουθενα στουντιο που η μικροφωνικη του να δινει ολη την αισθηση της φωνης που ακους στο live η στο σπιτι την φωνη.το να ακουγονται οι αρμονικες της φωνης απο τα ηχεια ειναι οσο σημαντικο να ακουγουνται και της κιθαρας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου