Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαράει η μπάντα, το πιο πιθανό είναι πως ο τραγουδιστής δυσκολεύεται να ακούσει για να πατήσει. Έχουν σημασία οι εντάσεις. Κ ο ηχολήπτης δυστυχώς δεν μπορεί να κάνει κ τον ντράμερ να μην βαράει.

Αρχίστε να δουλεύετε τις εντάσεις σας.

 

+1

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οκ παιδια χιλια thanks! Ηδη εχει βελτιωθει η κατασταση και κανει και καποιες ασκησεις απο αυτα που ειπατε για speech level singing η καπως ετσι! Οσο για αυτο που ειπες αγαπητε φιλε Αdamo δεν καταλαβαινω τι εννοεις για τις μπασες φωνες, δηλαδη δεν ταιριαζουν με hard rock αν δεν εχεις τεχνικη? Εννοω... αυτη φωνη φυσιολογικα δεν θα επρεπε να ενδεικνιται για τετοιο style. Παντως μου κανει εντυπωση ρε παιδια που μπορει και βγαζει ευκολα και ωραια το street spirit των radiohead (με φαλτσετα και τετοια) και δυσκολευεται με αλλα κομματια σε στυλ nirvana και red hot chili peppers που θεωρητικα του πανε καλυτερα και που δεν ειναι και τοσο απαιτιτικα(πιστευω)! Αυτο πως το εξηγειτε?

 

+1000 για το κολπο με την ωτοασπιδα βοηθαει πολυ απο οτι βλεπω!!!

 

Κανενα αλλο tip παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια χιλια thanks! Ηδη εχει βελτιωθει η κατασταση και κανει και καποιες ασκησεις απο αυτα που ειπατε για speech level singing η καπως ετσι! Οσο για αυτο που ειπες αγαπητε φιλε Αdamo δεν καταλαβαινω τι εννοεις για τις μπασες φωνες, δηλαδη δεν ταιριαζουν με hard rock αν δεν εχεις τεχνικη? Εννοω... αυτη φωνη φυσιολογικα δεν θα επρεπε να ενδεικνιται για τετοιο style. Παντως μου κανει εντυπωση ρε παιδια που μπορει και βγαζει ευκολα και ωραια το street spirit των radiohead (με φαλτσετα και τετοια) και δυσκολευεται με αλλα κομματια σε στυλ nirvana και red hot chili peppers που θεωρητικα του πανε καλυτερα και που δεν ειναι και τοσο απαιτιτικα(πιστευω)! Αυτο πως το εξηγειτε?

 

+1000 για το κολπο με την ωτοασπιδα βοηθαει πολυ απο οτι βλεπω!!!

 

Κανενα αλλο tip παιζει?

 

 

η ωτοασπιδα ειναι μεγαλη μοντα.το street spirit εχει ενα φαλτσετο το οποιο ειναι μι δηλαδη μια νοτα σε ανετη περιοχη ειτε εισαι μπασος ειτε υψιφωνος.αλλες οι φωνες εχουν περιορισμους πχ ενας μπασος δεν θα βγαλει ευκολα το λα σοπρανο που οι καλοι τενοροι το χουν ,ετκςο και αν λεγεται geoff tate :P και ενας υψιφωνος δεν θα πιασει με τιν ιδια ενταση και ογκο το Λα η το σολ μπασο του βαρυτονου.πολυ μεγαλες φωνες της ροκ και του μεταλ ηταν βαρυτονοι  αλλα για να βγαλεις κομματια σε ψηλες περιοχες ειναι απαιτητικο για ενα μπασο και σε αυτη την ηλικια για τον οποιον δηποτε στην πλειονοτητα.εγω ειμαι 22 και ακομα βλεπω οτι οσο περναει ο καιρος αλλαζει η φωνη μου και στεκεται καλυτερα χωρις να ειναι αλλαγη που προερχεται απο τα μαθηματα που κανω αλλα απο ωριμανση της φωνης (α καταλαβαινεις τι προσπαθω να πω γιατι και εγω δεν ξερω πως να στο εξηγησω).

επισης απο το ιντερνετ δεν κανεις τιποτα θεωρω εγω γιατι η φωνη δεν ειναι κιθαρα να δεις πςσ βαζει το χερι του ο αλλος και να προσπαθησεις να το μιμηθεις.αυτο που εχω να πω εγω δωστε χρονο να αλλαξει η φωνη του,μην βαζετε κομματια που εχουν ψηλες η γρεζια πολλα γιατι τοτε ειναι που δεν θα φτιαξει αυτο το πραγμα και να παει σε δασκαλο.αν θες εχω να προτεινω εγω εναν παρα πολυ καλο και φτηνο αν εισια απο αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... νομιζω πως καταλαβα! Καλα εννοειται οτι του δινουμε χρονο ετσι και αλλιως και εμεις το υπολοιπο συγκροτημα ειμαστε πνιγμενοι με τις πανελληνιες... Απλα ελεγα πως θα μπορουσα εγω να τον βοηθησω ειτε με καποια tips που ακουω εδω μεσα ειτε επειδη παιζω κιθαρα και οκ εχω ενα καποιο αυτι και καταλαβαινω μερικα πραγματα. Να υποθεσω πως συμφωνα με αυτα που ειπες η φωνη οσο παει μεχρι τα 23-24 ωριμαζει προς το καλυτερο?

 

Επισης καμια αλλη συμβουλη για μια μπασα φωνη ωστε να βελτιωνεται σταδιακα?

 

Και αν μπορεις στειλε μου σε pm τα στοιχεια του καθηγητη σου. Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου