Προς το περιεχόμενο

Epiphon Gibson LP Limited Edittion


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε συ marathon

πως και δεν σκεφτηκες το προφανες

m.i.c

;D

 

 

 

πρεπει να φτιαξουμε και ενα smily με σχιστα ματια.

:-*

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα:

 

Oι σημερινές made in china epiphone les paul κοστίζουν (σε ''γερμανικές'' τιμές) από 350 μέχρι 599 ευρώ (οι τελευταίες είναι '59ρες, κάστομ, signature κ.τ.λ.).

 

Σε ελληνικά μαγαζιά έχω δει π.χ. κιθάρα των 575-599ευρώ να πωλείται 800+ (ας τα κάνω 800). Δηλαδή +33,3% ακριβότερη.

 

Τότε:

 

Mια gibson les paul studio του χιλιάρικου (και πολλά λέω) την είχα δει στο ίδιο μαγαζί 1500+ (ίσως και 1600, αλλά ας τα κάνω 1500). Δηλαδή +50% ακριβότερη.

 

Στην συγκεκριμένη epiphone αν τις βάλουμε σαν bonus (??) ότι είναι κορεάτικη, limited(?) και τα λοιπά στα 550ευρώ (και μάλλον τις έδωσα αρκετά μεγάλη αρχική τιμή), θα έπρεπε σύμφωνα με το ''τότε'' : 550+0.5*550=825 ευρώ δηλαδή 250.000δρχ περίπου. Ο φίλος μου έδωσε τότε 280, ο δικός σου 360. (Α, και δεν έβαλα και τον πληθωρισμό, άλλο 280.000δρχ και 360.000δρχ. ΤΟΤΕ και άλλο ΤΩΡΑ.

 

Μάλλον λοιπόν του τσίμπησε αρκετά του φίλου σου  :( . Και φυσικά μιλάω για την τότε εποχή που ο μόνος τρόπος να αγοράσεις καλή κιθάρα σε νορμάλ τιμή ήταν από καμμιά Αμερική. Σήμερα με τις online παραγγελίες που τα πράγματα έχουν ηρεμήσει κάπως λόγω ανταγωνισμού με το εξωτερικό, μάλλον θα έδινε 550+0.33*550=732ευρώ δηλαδή 220.000δρχ.

 

Φυσικά τα στοιχεία είναι καθαρά εμπειρικά, απλά για να πάρεις μια ιδέα.

 

το μονο που με χαλαει πραγματικα αν οντως η κιθαρα ειναι μαπα ειναι οτι αγοραστηκε απο γνωστο μουσικο οικο.. και ειναι πραγματικα λιγο κριμα για το παιδι. Το μονο που μενει ειναι να πατησω τον κωδικο της στο λινκ που μου δωσατε εκει θα φανει η αληθεια!

 

Νομίζω και οι πέτρες κατάλαβαν σε ποιον οίκο αναφέρεσαι, (λες και εγώ δεν είχα πάρει μια samick του κατοστάρικου 70-80.000 δρχ τότε...) , ε δυστυχώς όταν το παιδί θέλει ηλεκτρική κιθάρα ο γονιός τον ''επώνυμο'' γνωρίζει μόνο άρα εύκολο να τα σκάσει εκεί  ;D )

εγώ από εκεί ούτε απέξω δεν περνάω πλέον  ;)

Όσον αφορά το λινκ με τον κωδικό θα έπρεπε να το είχες κάνει ήδη (αν ήσουν εκτός σπιτιού ΟΚ, αλλά ψάξ'το).

 

Θα συμφωνήσω με τον S9F, δεν νομίζω πάντως ότι η τωρινή αξία μεταχειρισμένη ξεπερνάει τα 300ευρώ (και αυτό επειδή είναι (?) made in korea)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου