Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική μου γνώμη για τις ρέπλικες:

Καλώς κάνουν και υπάρχουν, γιατί υπάρχει και η ανάλογη αγοραστική ζήτηση (Τώρα το αν από την ύπαρξή τους ζημιώνουν οι εταιρείες, ποσώς με απασχολεί. Μακάρι η πίεση της Ανατολής να έριχνε αισθητά τις τιμές και στις αυθεντικές, αλλά που :P). Δε θεωρώ ότι είναι κακό να υπάρχουν εκεί έξω αξιοπρεπή (πλέον) σε ποιότητα όργανα με τιμή προσιτή για τους πολλούς που δεν έχουν να σκάσουν 3000 για Gibson κλπ και που είναι πανομοιότυπα [glow=red,2,300]ΟΠΤΙΚΑ[/glow] με τα ακριβά όργανα. Κακά τα ψέματα, για πολλούς κιθαρίστες βασικό κριτήριο επιλογής κιθάρας (όπως και γυναίκας ;D ;D ;D) είναι η εμφάνιση. Αφού λοιπόν ο άλλος γουστάρει κιθάρα που να λέει Gibson σώνει και καλά, ας πάρει ρέπλικα. Όπως κάποιος δε λυπάται 1000 γούρια παραπάνω για μια signature Fender κιθάρα μόνο και μόνο γιατί έχει μια υπογραφή απάνω και καμιά άλλη διαφορά με μια πχ Fender standard, δε βλέπω το λόγο να μην πάρει μια μαιμού που θα τον ικανοποιήσει στο οπτικό κομμάτι της υπόθεσης και θα γλιτώσει και τα γούρια του. Γουστάρει τρελά τον Slash, γιατί να μην πάρει μια Slash apetite for distruction replica? NO sweat...

To μόνο απαράδεκτο για μένα είναι να αποπειράται κανείς να πασάρει μια ρέπλικα για ορίτζιναλ. Άμα εν γνώση σου αγοράζεις ρέπλικα, με γειά σου και καλόπαιχτη. ;)

Για όλους τους άλλους υπάρχουν οι εξαιρετικές αντίγραφες tokai και λοιπές της ιδίας κλάσης, καθώς και πάσης φύσεως LP style με άλλη  μάρκα στο headstock, λιγότερο πιστές στο σχήμα αλλά φτηνούλες  (vintage, harley benton, jack n danny κλπ).

Τώρα το ότι τα ξύλα στις κινέζικες δεν έχουν καμία ποιοτική σχέση με των ορίτζιναλ, αυτό νομίζω το αντιλαμβάνονται όλοι και δε φαντάζομαι κάποιος που αγοράζει ρέπλικα να περιμένει να πετύχει το τεφαρίκι... :P

Από τη στιγμή που πας γυρεύοντας για ρέπλικα, πιστεύω ξέρεις εξ αρχής τι συμβιβασμό κάνεις.

Τέλος, να πω για κάθε ενδιαφερόμενο ότι θέλει αρκετό ψάξιμο στα κινέζικα sites (τα οποία είναι σε μερικές περιπτώσεις λερναίες ύδρες-ο ίδιος πωλητής με άλλο όνομα σε άλλο site, δυο-τρεις πωλητές με ολόιδιες φασόν φωτογραφίες των ίδιων κιθαρών ή και φωτος από ορίτζιναλ κιθάρες κλπ). Θέλει πολλή προσοχή στις λεπτομέρειες που αναγράφουν οι κινέζοι φίλοι μας, από τις εικόνες μέχρι τα μεταφορικά, το feedback του κάθε πωλητή και άλλα. Αν κάτι σας βρωμάει απομακρυνθείτε, ψάξτε αλλού! Αυτά...

(Συγγνώμη για το μεγάλο post!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ έχω δύο χέρια, αλλά δεν παίζουν και τόσο... Μάλλον είναι από κακό μαόνι ;)

 

Αυτοί στα γκέτο είναι καλό παράδειγμα, γιατί παίζουν δύσκολα είδη -τζαζ, μπλουζ, φανκ κλπ- που δεν σηκώνουν τόσο μασκάρεμα στον ήχο.

 

 

Δε μου λές...

Ο ez σε ποιό γκέτο μένει?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάποιος δε λυπάται 1000 γούρια παραπάνω για μια signature Fender κιθάρα μόνο και μόνο γιατί έχει μια υπογραφή απάνω και καμιά άλλη διαφορά με μια πχ Fender standard, δε βλέπω το λόγο να μην πάρει μια μαιμού που θα τον ικανοποιήσει στο οπτικό κομμάτι της υπόθεσης και θα γλιτώσει και τα γούρια του.

 

έχεις ή είχες στην κατοχή σου κάποια Fender Custom Shop?

μη δημιουργείς εντυπώσεις σε παρακαλώ. ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΟΡΓΑΝΑ 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον εσυ ακους το...μαονι θες να μας πεις πως αμα σου κλεισουν τα ματια και ακουσεις 2 ηχους κιθαρας, της μιας με "κακο" μαονι και της αλλη με "καλο" (ολα τα υπολοιπα ιδια φυσικα στην κιθαρα, με ιδιο τον υπολοιπο εξοπλισμο και ρυθμισεις κλπ κλπ) θα ξεχωρισεις ποια εχει το "κακο" και ποια το "καλο" μαονι ε; :-X

Ας σοβαρευτουμε λιγο... ::)

 

Καλό θα ηταν να σοβαρευτούμε λιγάκι, όντως.

Και να ξεκολλήσουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απο μια κουβέντα που είναι σε λάθος βάση. Το να "ακούω" τα ξύλα είναι το ένα κομμάτι της ιστορίας. Το δεύτερο είναι να μου αρέσει η αίσθηση της κιθάρας στα χέρια μου, και το τρίτο είναι να με κάνει να θέλω να παίξω.

 

Αυτά όταν είμαι χομπίστας, φαν του οργάνου, ημι-επαγγελματίας κτλ, κτλ.

 

ΑΛΛΑ όταν αυτό το όργανο γίνει το ΒΑΣΙΚΟ εργαλειο της δουλειάς μου απο την οποία συντηρούμαι, τα πράγματα αλλάζουν, η εμπειρία (πάνω στη δουλειά) γίνεται πιο καθοριστικός παράγοντας, και πλέον περναω στη φάση της επιλογής μέσα απο διαφορετικά φίλτρα.

Εχω συναναστραφεί με αρκετούς ανθρώπους που μπορούν να ακούνε πράγματα που εγώ δεν τα ακούω ή δεν τους δίνω προσοχή. Ποτέ δεν θεώρησα πως η αδυναμία μου αυτή είναι μαγκιά.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από lgbesios

να ένας κλασσικός των γκέτο  με μπάσο των 100€ Grin

 

lollll

 

 

από longshadow

Δε μου λές...

Ο ez σε ποιό γκέτο μένει?  Wink

 

Σόρι, αλλά δεν δουλεύει η μανιβέλα σήμερα... Ποιος είναι ο ez;!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ez

Ο ΕΖ είναι κακό παράδειγμα γιατί παίζει με κορεάτικη κιθάρα (πουσαρισμένη βέβαια) ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου