Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρισμός & Μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλεκτρισμός & Μουσική

 

Ηλεκτρισμός & Μουσική.Είναι δύο κλάδοι διαφορετικοί που όμως σχετίζονται άμεσα.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός,δεν γνωρίζω και πολλά επι του θέματος και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Θα κάνω μία προσπάθεια να εξηγήσω τι σκέφτομαι.

Π.χ τα καλώδια είναι απο μόνα τους ένα κοινό κομμάτι μεταξύ μουσικής και της επιστήμης της

ηλεκτρολογίας.Σαφώς για να φτιάξεις ένα καλώδιο το οποίο θα χρησιμοποιηθεί π.χ. για μία ηλ.

κιθάρα χρειάζεσαι μία κάποια τεχνογνωσία.Το ίδιο ισχύει και για την κατασκευή ενοσχυτών,ηχείων,

hardware eq κτλ κτλ.

 

Αναρωτιώμουν πως μπορεί όμως αυτό να γίνει επάγγελμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..Ελπίζω να κατάλαβα στο περίπου το ερώτημά σου... :?

Αν έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών και έχεις και το "κεφάλαιο" μπορείς να φτιάξεις μια εταιρεία κατασκευής ενισχυτών, καλωδίων...whatever.

 

Τώρα πως μπορείς να αποκτήσεις γνώση -είτε μουσικής, είτε ηλεκτρονικών- είναι δικό σου θέμα και εξαρτάται απο το πόσο χρόνο θες να θυσιάσεις.

Στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν εταιρίες κατασκευής "ηλεκτρικών" μουσικών οργάνων για να έχεις την "άμεση" δυνατότητα να εργαστείς... οπότε it's up to you 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιώμουν πως μπορεί όμως αυτό να γίνει επάγγελμα?
Φίλε μου θα σου δώσω τη σύντομη απάντηση : γεννήθηκες σε λάθος χώρα. Αν είσαι νέος και έχεις αρκετές γνώσεις ώστε να είσαι ανταγωνιστικός, φύγε στο εξωτερικό, αλλιώς μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, τζιζ... :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρν σπουδαζω σε τει,ηλεκτρολογια και ασχολομαοι με την παραγωγη και dj ως χομπυ.εχω αρχισει ηδη να ασχολουμαι πιο σοβαρα με τα δευτερα και προσπαθω να καταλαβω αν υπαρχει καποια διαδρομη για να φτασεις σε ενα σημειο να τα συνδιασεις καπως αυτα τα δυο αλλα χλωμο το βλεπω.θα δουμε κατσε να ξεμπερδεψω απο δω ακομα ειμαι 2ο εξαμηνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτροακουστική λέγεται ο τομέας που σε ενδιαφέρει(αν κατάλαβα καλά).

Υπάρχουν διάφορα βιβλία πάνω στο αντικείμενο.Είδα τις προάλλες οτι είχε και ο Παπασωτηρίου στο υπόγειο στον τομέα φυσικής.

 

Να το σπουδάσεις γίνεται (είτε από μουσικό τμήμα είτε από τμήμα θετικών επιστημών και έπειτα μεταπτυχιακό βέβαια).

 

Για να δουλέψεις όμως πάνω σ'αυτό... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου