Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μικροφωνο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Λοιπόν, έχω να διαθέσω κάποια χρήματα για ενα μικ. και σκεφτόμουν το ribbon mic της Royer r-121 ψάχνωντας είδα οτι υπάρχουν 2 versions η στούντιο και η λάιβ. η κύρια χρήση που το χρειάζομαι είναι οι ηχογραφήσεις, αλλα αν μπορούσα να έχω κ τα πλεονεκτίματα του royer στα λάιβ δεν θα με χαλούσε. και δώ σκάει η ερώτηση. το στούντιο version τι χάνει όταν παίξει σε λαιβ και το λαιβ  version τι χάνει οταν χρησιμοποιηθεί για στούντιο δουλειά ηχογραφησης ? εσείς πιο θα προτιμούσατε αν ήσασταν σε αυτό το στάδιο?

ευχαριστώ!

pla mpla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η διαφορά τους είναι στο πάχος του ίδιου του ribbon , δηλαδή της μεταλικής ταινίας (ελάσματος) που χρησιμοποιούν ως transducer.

 

Αυτό σημαίνει ότι η live έκδοση είναι πιο "αναίσθητη"....τόσο σε ότι αφορά την κακομεταχείριση (πάντα στα πλαίσια της γενικότερης ιδιοτροπίας και ευαισθησίας στα ribbon mics) αλλά και σε ότι αφορά την ευαισθησία ως προς την αναπαραγωγή του ήχου... δηλαδή θα μπορούσε κάποιος να πει πως (λογικά) έχουν πιο στρογγυλεμένο transient response και κατ'επέκταση μια μάλλον πιο έντονη πτώση από μία (συχνοτική) περιοχή και πάνω....και υποθέτω και κάπως πιο περιορισμένη δυναμική περιοχή (στην λογική της μειωμένης ευαισθησίας στην πίεση του αέρα).

 

Σε εφαρμογές όπως η ηλεκτρική κιθάρα και γενικά οι μεγάλες εντάσεις δε νομίζω πως θα υπάρχει κάποια ουσιαστική ηχητική διαφορά...

 

Θα επέλεγα σίγουρα να μην χρησιμοποιήσω ένα ακριβό ribbon σε live stages....μπορεί η συγκεκριμένη έκδοση να είναι πιο ανθεκτική, αλλά σίγουρα όχι αρκετά για τις συνθήκες των περισσότερων ελληνικών live stages......

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου