Προς το περιεχόμενο

Αγορά ΒΒΕ software??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kaλησπέρα! Καθώς ανοίγω στο mac μου τα cubase projects που ειχα αφήσει μισοτελειομένα από τότε που είχα pc και το ΒΒΕ sonic maximizer, αναρωτιέμαι χωρις να ξέρω θεωριτικά ποια ακριβώς είναι η λειτουργεία του(γενικά λειτουργώ ακουστικά), αξίζει να το αγοράσω ή μπορώ να βγάλω το ίδιο αποτέλεσμα χρησημοποιοντας το eq?(προσπάθησα αλλα δεν τα καταφερα*) Το ΒΒΕ sonic maximizer είναι ένα απλο equalizer?

 

*κατεβασα το demo version για να πειραματιστώ αλλα νομιζω πως το ΒΒΕ κανει καλύτερη και λιγο διαφορετικη δουλεία, θέλω και μια έγκυρη γνώμη παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λειτουργια του Sonic Maximizer ειναι ολιγον διαφορετικη απο αυτη του eq, νομιζω ομως πως μπορεις να πετυχεις κοντινο αποτελεσμα χρησιμοποιωντας eq, με λιγο ψαξιμο...προσωπικα δε το εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο στο φόρουμ, έχει συζητηθεί... το Sonic Maximiser εκμεταλλεύεται ένα ψυχοακουστικό φαινόμενο που αν θυμάμαι καλά αλλάζει τη φάση ορισμένων συχνοτήτων δημιουργώντας μια αίσθηση "λάμψης", "φρεσκάδας", και πιο καθαρών λευκών ακόμη και σε χαμηλές θερμοκρασίες (οκ, ίσως αυτό να μην το κάνει πράγματι). Δεν νομίζω ότι μπορεί να πετύχει κάποιος το ίδιο αποτέλεσμα με eq. Το έχω και είναι ωραίο αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται με φειδώ. Παλιότερα υπήρχαν αρκετά κλιπ στο σάιτ της BBE, τώρα μόνο δυο-τρια βίντεο (αλλά τουλάχιστον είναι high def).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σου ειπε ο bloody ειναι αρκετα ακριβες...H φιλοσοφια του BBE Sonic Maximiser ειναι ελαφρως παρομοια με αυτη του "loudness" button που βλεπεις σε μερικους hi-fi ενισχυτες.

 

[bakaliko mode]

Το ανθρωπινο αυτι δεν ειναι τελειο - συγκεκριμενα, αντιλαμβανεται τις συχνοτητες στα ακρα του audible spectrum (ειδικα τα μπασα) ως πιο "αδυναμες" σε σχεση με τις υπολοιπες. "Δυσκολευεται" να τις διακρινει, ειδικα σε χαμηλες εντασεις.

human-audiogram.gif

Αυτος ειναι ενας απο τους λογους που μας ακουγεται "καλυτερα" η μουσικη οταν ειναι σχετικα δυνατη - μας ειναι πιο ευκολο να διακρινουμε τα μπασα.

Tα loudness controls ουσιαστικα δινουν ενα boost στις χαμηλες και υψηλες συχνοτητες για να "διορθωσουν" αυτη την ατελεια του ανθρωπινου αυτιου σε χαμηλες εντασεις.

 

Το BBE Sonic Maximiser προσπαθει να επιτυχει ενα αναλογο αποτελεσμα χρησιμοποιωντας μια διαφορετικη προσεγγιση που εχει να κανει με την χρονικη καθυστερηση τμηματων του σηματος σε συνδυασμο με το παραπανω boosting. Σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι - εξαρταται φανταζομαι και απο το αν το χρησιμοποιεις ως εφε σε κιθαρα, σε αλλο οργανο ή σαν εφε στο mixing stage...

 

Υπαρχουν διαφορα παρομοια enhancers που προσθετουν harmonics και subharmonics στο σημα σου για να επιτυχουν παρομοιο αποτελεσμα αλλα αν δεν κανω λαθος το bbe δε χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο.

[/bakaliko mode]

 

Στην τελικη, θα σου προτεινα να κανεις το εξης: Παιξε με το eq και τα υπολοιπα εργαλεια που τυχον εχεις. Αν καταφερεις να βγαλεις ηχο που να σε ικανοποιει, καλως. Αν δεν τα καταφερεις, και γνωριζεις οτι το bbe θα σε βοηθησει, go get one.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μχμ βοηθητικές οι απόψεις σας, η αλλήθεια ειναι πως το ΒΒΕ μάρεσει αρκετά καθώς χωρίς κόπο καθαρίζεις ή οξύνεις το σήμα, αυτο που έχω προσέξει ειναι οτι απο τι στιγμή που το βάλεις στο τρακ, καtι παίζει με τη φάση, πχ αν εχεις σναρε,σναρε under τοτε θα φανει οτι μαλλον την αντιστρέφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κοιτάς e-store γιατί σε απασχολεί πού θα βρίσκεται? Mπορείς επίσης να το αγοράσεις σε download version, πχ. από εδώ (όπου και παραπέμπει το επίσημο ηλεκτρονικό μαγαζί της BBE): http://www.nomadfactory.com/products/bbe_sonicsweet/index.html

 

(edit: είχα βάλει λάθος λινκ και διορθώθηκε)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα μεταφορικά προτιμώ ελλάδα,ωστόσο δεν ειμαι σίγουρος αν το λινκ που μου έδωσες ειναι το αντίστοιχο,το download version θα μου κοστίσει το ίδιο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη Music man, είχα βάλει λάθος λινκ - το διόρθωσα. Η download version από εκεί κοστίζει 150 δολλάρια και είναι bundled με άλλα δυο πολύ χρήσιμα plugins που μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί αυτού.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου