Προς το περιεχόμενο

Guitar techs και vintageKramerαδες...Help!!


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλοι καλημερα.

Παρελαβα χτες μια Kramer Baretta 85, την οποια πετυχα σε καλη τιμη και δεν μπορεσα να αντισταθω.. ;)

Ειναι σε αψογη κατασταση απο ολες τις αποψεις...and now for the bad news..

Εκατσα να την συναρμολογησω (παντα οταν παιρνω κιθαρα ζηταω απο τον πωλητη να βγαλει το μπρατσο απο το σωμα) παρατηρησα τα εξης : το μπρατσο δεν καθεται εντελως παραλληλα με το σωμα, αλλα εχει μια ελαφρια κλιση προς τα εμπρος. Επισης, το neck pocket ειναι σχετικα "ρηχο" και το neck καθεται σχετικα χαμηλα σε σχεση με το μπρατσο...

Aποτελεσμα:το action να ειναι πολυ ψηλοτερα απο οτι με βολευει.

Εκτεταμενη ερευνα σε Kramer forum εδειξε οτι το θεμα υπαρχει και ειναι γνωστο...εχει να κανει με το routing του neck pocket για floating Floyd etc (δεν θα σας ζαλισω με λεπτομερειες) και η λυση ειναι πατεντες οπως τοποθετηση shims (κατι σαν τακους) αναμεσα στο neck και στο neck pocket προκειμενου να "ερθει" το μπρατσο στο επιθυμητο υψος και γωνια...

Παρακαλουνται θερμα οι Guitar Techs και οι Kramerοβιοι του forum να εκφρασουν την αποψη τους...η κιθαρα ειναι υπεροχη και θα εκανα τα παντα προκειμενου να την "φερω" και να παιζει οπως της αξιζει...

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Μην το πολυσκέφτεσαι. Βάλε shims. Αν θέλεις να κάνεις "επαγγελματική" δουλειά, δες το DVD του Erlewine για το πως μπορείς να φτιάξεις shim τύπου "σφήνα" ώστε να μην μείνουν κενά μεταξύ μπράτσου και σώματος.

 

Επειδή, εξ'όσων θυμάμαι, και η Baretta (όπως η Pacer μου) δεν έχουν "σκαμμένη" φωλιά για το Floyd, η εναλλακτική σου είναι να κάνεις ένα τέτοιο σκάψιμο, προκειμένου να είναι το τελευταίο floating με τον "σωστό" τρόπο. Αλλά δεν θα το συνιστούσα, καθώς η κιθάρα σου πάει να γίνει -επισήμως- vintage.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Loki, ευχαριστω πολυ για το feedback... :)

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να σκαψω σωμα για floating Floyd, γιατι απλα δεν μου αρεσει και δεν το χρειαζομαι...Προτιμω 1000 φορες το τρεμολο flush με το σωμα και να κανει μονο dive..

Επειδη την συγκρινα και με τη δικια μου Pacer Deluxe 87, δεν εχει καμμια σχεση το action, το neck pocket και το υψος του μπρατσου σε σχεση με το σωμα...

Αρα ολοι οι δρομοι οδηγουν στα shim...ξερουμε καποιον επαγγελματια μερακλη που να αναλαβει την επεμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η baretta  το χει μονο το προβλημα,γιατι η kramer sustainer του 1989 που ειναι κ αυτη bolt-on δεν εχει καθολου τετοιο θεμα...το μανικι δενει πολυ αρμονικα...μαλιστα οταν την πηγα για σετ απ ,το παλικαρι την βρηκε σε εξαιρετικη κατασταση για τα χρονακια της...

CHris οπως κ να χει καλοριζικη κ καλα θα ητανε να την πας σε κανα παλικαρι εξω μπας κ μπορεσει να στην φερει στα ισια της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια krammer 210, την πήρα καινούργια το 91 από τον ζοζέφ, (με 2 active DS και floyd rose) και ουδέποτε είχα προβλημα με το action. Η κιθάρα νομίζω έχει radius 12", οπότε τα saddles του floyd rose θα πρέπει να είναι στην σωστή σειρά (όχι ανακατεμένα) ώστε να ακολουθούν την καμπύλη του μπράτσου.

 

Τέλος να πώ οτι είναι και πολλοί άλλοι παράγοντες που εμπλέκονται, κοίτα π.χ. το αν έχει κοίλα το μπράτσο σου, αν θέλει ελαφρό ίσιωμα.

 

Πριν το πάς στο μάστορα, μπορείς και μόνος σου να δοκιμάσεις με ένα διπλωμένο τετράγωνο χαρτάκι. Θα δεις μόνος σου στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scofield, νασαι καλα αδερφε :)

Το θέμα αυτο (μετα απο εξονυχιστικο έλεγχο στα forum των Kramer) υπάρχει μόνο στις baretta, και όχι σε όλες... Πέρασαν απο κάποιο μεταβατικό στάδιο όπου έβαζαν shims απο το εργοστάσιο... Πιστεύω ότι θα μπορούσα με πολλα trial and error να το διόρθωσω αλλα θα παιδευτω πολυ με ατελείωτα βάλε-βγαλε μπρατσο, κουρδισε-ξεκουρδισε και με αμφιβολα αποτελέσματα (τουλάχιστον όσον αφορά την αισθητική της υπόθεσης)...

Εννοείται ότι τα specs του μπρατσου (relief, bow, nut, ταστα κτλ) έχουν τσεκαριστει πρωτα-πρωτα και είναι στην εντέλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο να βάλεις shim. Διάλεξε ένα ωραίο σκληρό χαρτόνι ή αν μπορείς να βρεις καπλαμά και βάλε ένα ορθογώνιο κομμάτι στο τέλος του pocket. Πολλοί κόβουν και πένα για shim. Αν δεν έρθουν οι χορδές στο ύψος που θες, βάζεις άλλο ένα. Άντε να κάνεις την διαδικασία δύο φορές. Μετά δεν θα ξαναχρειαστεί να βγάλεις το neck πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους ασχολούνται.

Δοκίμασα (και με τη βοήθεια του Kramer forum) τα shims, αλλα δεν είδα σοβαρη διαφορα στο action...το μπρατσο μου έχει αυτή την ψιλοκλιση προς τα εμπρός ήδη, και βάζοντας shims στο τέλος του neck pocket σηκώνεται και άλλο...το action δεν κατεβαίνει, το μόνο που καταφερνω είναι να σηκωνω τα posts του Floyd στο Θεό για να μην τασταρει παντού.. :( >:(

Για να μην παρεξηγηθώ: το action είναι συμπαθητικο, απλά δεν παει (τουλάχιστον εγω δεν μπορώ να το πάω) τοσο χαμηλά όσο στην άλλη Kramer που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δοκίμασα με business cards χάρτινες...έβαλα μια, μετα δυο και τελικά με τρεις (την μια πάνω στην άλλη, κομμένες 1cm μήκος και τοποθετημένες στο τέλος του neck pocket)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου