Προς το περιεχόμενο

Guitar techs και vintageKramerαδες...Help!!


chris gti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ όσους ασχολούνται.

Δοκίμασα (και με τη βοήθεια του Kramer forum) τα shims, αλλα δεν είδα σοβαρη διαφορα στο action...το μπρατσο μου έχει αυτή την ψιλοκλιση προς τα εμπρός ήδη, και βάζοντας shims στο τέλος του neck pocket σηκώνεται και άλλο...το action δεν κατεβαίνει, το μόνο που καταφερνω είναι να σηκωνω τα posts του Floyd στο Θεό για να μην τασταρει παντού.. :( >:(

Για να μην παρεξηγηθώ: το action είναι συμπαθητικο, απλά δεν παει (τουλάχιστον εγω δεν μπορώ να το πάω) τοσο χαμηλά όσο στην άλλη Kramer που έχω...

 

Mήπως θέλει λίγο relief το μπράτσο? Είναι τα τάστα ταλαιπωρημένα? Τα shims δεν βοηθούν κατ'ανάγκη το action και εφόσον θέλεις το floyd να κάνει μόνο dives, δεν προτείνω να του δώσεις κι άλλη κλίση. Τα posts τα έχεις χαμηλώσει αρκετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μπρατσο φαίνεται ολοισιο, το τσεκαρα και με καπο στο πρώτο ταστο κτλ και είναι μπαμ.

Τα ταστα επισης φαίνονται μια χαρα...

Χωρίς τα shims, τα posts του Floyd είναι πολυ χαμηλά, σχεδόν ακουμπαει η βάση του Floyd στο σώμα..και είναι παράλληλο και ολοισιο!

Όταν βάζω τα shims, επειδή το μπρατσο γέρνει και άλλο προς τα εμπρός, αναγκαστικά για να counteract πρέπει να σηκωνω τα posts πολυ ψηλότερα...ελπίζω να γίνομαι κατανοητος :) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ότι το μπράτσο γέρνει προς τα εμπρός; Δεν θα έπρεπε να γέρνει προς τα πίσω όταν βάζεις τα shims; Κάτι δεν πιάνω;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρατσο γέρνει προς τα εμπρός: δηλαδή ο "κωλος" του (πχ τα τελευταία ταστα) είναι πιο ψηλά και κοντα στις χορδές απο ότι τα προηγούμενα ταστα καθώς κοιτάμε την κιθάρα απο το πλάι , απο playing position. Αν βάζεις shims στο τέλος του neck pocket επιδεινωνεις αυτή την κατάσταση...ελπίζω να κατάλαβες, αν μπορέσω θα βάλω και καμμια photo για να γίνω λίγο πιο σαφής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό... συνήθως το πρόβλημα είναι το αντίθετο απ'αυτό που περιγράφεις. Δηλαδή πιο κοντά στο σώμα, οι χορδές έχουν μεγαλύτερο ύψος απ'αυτό που θέλουμε.

 

Είσαι σίγουρος ότι το nut είναι στο σωστό ύψος? Μήπως έχει από κάτω shims ? (ναι, είναι συνηθισμένο να μπαίνουν shims στο nut του FR).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρατσο γέρνει προς τα εμπρός: δηλαδή ο "****ς" του (πχ τα τελευταία ταστα) είναι πιο ψηλά και κοντα στις χορδές απο ότι τα προηγούμενα ταστα καθώς κοιτάμε την κιθάρα απο το πλάι , απο playing position. Αν βάζεις shims στο τέλος του neck pocket επιδεινωνεις αυτή την κατάσταση...ελπίζω να κατάλαβες, αν μπορέσω θα βάλω και καμμια photo για να γίνω λίγο πιο σαφής...

 

A ok. Γιατί εγώ με τη λέξη μπράτσο καταλαβαίνω πιο πολύ το ελέυθερο κομμάτι του μανικιού. Τώρα συνεννοηθηκαμε. ;)

 

Δες αυτό που λέει ο TGL.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι, ευχαριστώ πολυ όλους για το ενδιαφέρον.

Θα βάλω αύριο λεπτομερείς φωτογραφίες για να έχουμε όλοι ακριβεστερη εικόνα...όντως με τις γλαφυρες περιγραφές μου δεν βρίσκουμε άκρη.. :) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο εχουν και οι charvel αυτο, τουλαχιστον οι νεες USA, ειναι "feauture" δηλαδη εχουν ρουταρει απο το εργοστασιο το neck pocket ετσι σαν να εχει ηδη shims, δηλαδη ειναι πιο ψηλο προς την μερια του bridge ωστε το floyd να ειναι floating με σωστο action κλπ.

 

Βεβαια απο την αλλη ειναι σπαστικο σε ολους εμας που μας αρεσει η γεφυρα να ειναι πανω στο σωμα και μαλλον λυνεται η και καποιο tremol-no...

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν κάνεις καλά?

Τα shims τα βάζεις ανάμεσα στις μέσα βίδες μεταξύ σώματος και neck ? και δεν σηκώνεται ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου