Προς το περιεχόμενο

Tιμολογιακή πολιτική eshops και καταστημάτων λιανικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

γενικα ενα μαγαζι σαν τον thomann δεν το συμφερει να σε κοροιδεψει. εξαλλου οι επιστροφες σαν ποσοστο καλυπτονται απο τις ασφαλειες του, δεν χανουν δηλαδη λεφτα οταν γινονται επιστροφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχουν περάσει μέρες, δεν ξέρω αν θα το δει κανείς...

 

Οποτε η συζητηση περι 250 ευρω διαφορας στο οργανο των 3000 που θα δοκιμασεις με τα χερακια σου πιο πολυ σε σεναριο επιστημονικης φαντασιας παραπεμπει τη σημερον (και τη χθες και τη προχθες ...  ;D )

 

Παίζει πολύ ρόλο τι άποψη έχεις σε αυτό. Την μάρτιν μου που πήρα το '07 δεν θα την έπαιρνα ποτέ ηλεκτρονικά. Ούτε την τέλε μου που πήρα το '10. Τις βρήκα και τις άκουσα εδώ, και σε στοκ, όχι παραγγελία. Ομολογώ όμως υπάρχουν δύο σημαντικές λεπτομέρειες. α) δεν είμαι επαγγελματίας, είχα χρόνο να περιμένω β) πήγα με μια γενική ιδέα (καλή μάρτιν, καλή παλιομοδίτικη τέλε) και όχι ζητώντας κάτι απόλυτα συγκεκριμένο. Αν  ήθελα π.χ. ένα ακριβό μοντέλο και μόνο αυτό, φυσικά θα παράγγελνα από το ίντερνετ ή θα ψαχνόμουν να πάω εξωτερικό να δοκιμάσω. Είπαμε να στηρίξουμε τον Έλληνα που έχει στοκ. Άμα είναι για γουρούνι στο σακκί, το αναλαμβάνω και μόνος μου ;) Γενική παρατήρηση: κακή επιχείρηση σε attitude εγώ δεν την χρηματοδοτώ, και ας έχει στοκ. Και δυστυχώς η αγορά μας βρίθει...

 

εχεις μπερδεψει τη Γερμανια με την Ελλαδα,οταν υπαρχει πραγματικος ανταγωνισμος δεν κλεινει κανεις..... ;) (υπαρχουν χιλιαδες  μικρα μαγαζακια μουσικων οργανων σε ολες τις Γερμανικες πολεις και τα πανε και μια χαρα)

 

Ο ανταγωνισμός πια δεν είναι τοπικός. Ο τόμαν είναι μακράν νο 1 στον κόσμο και ο τζίρος του είναι τεράστιο κομμάτι της παγκόσμιας, και όχι απλώς της γερμανικής "πίτας". Ενώ λοιπόν δεν μπορεί (ούτε θέλει) να ανταγωνιστεί το μικρό Γερμανό στην πόλη των 50.000-100.000 κατοίκων (η γερμανική επαρχία είναι φουλ αποκεντρωμένη και φοβερά ζωντανή αγορά) άνετα μπορεί να ανταγωνιστεί όλες τις περιφερειακές και υποανάπτυκτες μουσικά αγορές, όπως Ελλάντα, χτυπώντας τις ανελέητα. Τον κάθε τόμαν λοιπόν τον ενδιαφέρει να φάει πίτα από οπουδήποτε (και δυστυχως εμείς είμαστε το... οπουδήποτε! Άσε που οι ελληνικές πίτες φημίζονται ;)

 

Φυσικά πολλοί Έλληνες είναι άξιοι της μοίρας τους και κάκιστοι επαγγελματίες, αλλά εγώ τους λίγους καλούς που έχω βρει, τους τροφοδοτώ και ας ξέρω ότι με χρεώνουν λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πόλη των 50.000-100.000 κατοίκων (η γερμανική επαρχία είναι φουλ αποκεντρωμένη και φοβερά ζωντανή αγορά) άνετα μπορεί να ανταγωνιστεί όλες τις περιφερειακές και υποανάπτυκτες μουσικά αγορές, όπως Ελλάντα, χτυπώντας τις ανελέητα. Τον κάθε τόμαν λοιπόν τον ενδιαφέρει να φάει πίτα από οπουδήποτε (και δυστυχως εμείς είμαστε το... οπουδήποτε! Άσε που οι ελληνικές πίτες φημίζονται ;)

 

Φυσικά πολλοί Έλληνες είναι άξιοι της μοίρας τους και κάκιστοι επαγγελματίες, αλλά εγώ τους λίγους καλούς που έχω βρει, τους τροφοδοτώ και ας ξέρω ότι με χρεώνουν λίγο παραπάνω.

 

μια πόλη 50-100,000 κατοίκων δεν μπορεί να συντηρήσει ένα αμιγώς εμπορικό κατάστημα μουσικών οργάνων που θα πουλάει σε τιμές thomann αλλά θα αγοράζει χονδρική σε τιμές μικρού συνοικιακού καταστήματος.

κάντε την αναλογία πόσοι μουσικοί αντιστοιχούν σε 50,000 κόσμο και πόσοι από αυτούς θα πάρουν 2 και 3 κιθάρες στην ζωή τους, υπολογίστε ένα κέρδος 10%-20% για την κάθε πώληση και θα δείτε πως είναι αδυνατον....(και δεν ισχύει μονό στα μουσικά αυτό αλλά και σε ολα τα ειδικευμένα προϊόντα όπως είναι τα μουσικά οργανα..)

 

 

δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί ένα μικρό κατάστημα να συναγωνιστεί έναν γίγαντα όπως ο thomann, οπότε πολλά μικρά καταστήματα του εξωτερικού και κάποια δικά μας έχουν προνοήσει να το γυρίσουν σε αγοροπωλησίες μεταχειρισμένων και vintage (δεν λένε όχι και σε πωλήσεις καινούργιων βεβαία αλλά κυρίως τα έχουν ως 'κραχτες') και σε εργασίες set up refreting κλπ κλπ.(εκεί που παίζουν μπάλα μονοί τους και με αρκετό κέρδος)

 

οι καιροί αλλάζουν και το εμπόριο πλέον πάει μονοπωλιακά στα μεγάλα κεφάλια..(δίκαια η άδικα..)

όσοι είναι έξυπνοι το αντιλαμβάνονται νωρίς και ελίσσοντε καταλληλα για να επιβιωσουν..

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά πολλοί Έλληνες είναι άξιοι της μοίρας τους και κάκιστοι επαγγελματίες, αλλά εγώ τους λίγους καλούς που έχω βρει, τους τροφοδοτώ και ας ξέρω ότι με χρεώνουν λίγο παραπάνω.

 

έτσι..

πρόσφατα πήγα σε Έλληνα αντιπρόσωπο για να αγοράσω ένα προϊόν το οποίο ο thomann το εχει 175 ευρώ και μου το άφησε ο άνθρωπος 150.

 

εκτός του ότι ήταν εξυπηρετικότατος ,μου έκανε εντύπωση που τον πέτυχα με μια λύμα στα χέρια να τρίβει τάστα σε μια κλασσική.

(δεν αναφέρω ποιος είναι για να μην τον θίξουμε τον άνθρωπο)

 

καθώς πιάσαμε την κουβέντα μου έλεγε πως παρότι έχει ρίξει τις τιμές του σύμφωνα με τον thomann (συγκεκριμένα μπήκαμε στον thomann να δούμε πόσο δίνει το συγκεκριμένο πετάλι και μου το έδωσε 25 ευρώ φτηνότερα) δεν έχει δει διαφορά στις πωλήσεις αλλά και το κέρδος που βγάζει πλέον (εάν και όταν...) δεν αξίζει τον κόπο.

και δεν είναι μεταπωλητής, είναι αντιπρόσωπος.

 

Εργασίες set-up κλπ και κινέζικα ανώνυμα φτηνά οργανακια αφήνουν ψωμί στα μικρά μαγαζιά.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου