Προς το περιεχόμενο

Tιμολογιακή πολιτική eshops και καταστημάτων λιανικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι ότι αν κάποια στιγμή κλείσουν σχεδόν τους πάντες, τότε θα μπορούν να βαράνε ό,τι τιμή γουστάρουν.

 

εχεις μπερδεψει τη Γερμανια με την Ελλαδα,οταν υπαρχει πραγματικος ανταγωνισμος δεν κλεινει κανεις..... ;) (υπαρχουν χιλιαδες  μικρα μαγαζακια μουσικων οργανων σε ολες τις Γερμανικες πολεις και τα πανε και μια χαρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως στην Αθηνα τα μουσικα καταστηματα εχουν "μαζευτει" αρκετα.Ακομα και ο Νακας εχει τιμες που ειναι κοντα στου Thomann σε αρκετα προιοντα.Βεβαια ακομα μας δουλευει με αλλο τροπο.Εχουν τις τιμες στο θεο και οταν ζητησεις κατι σου λεει οτι σου κανει 14585513569% εκπτωση γιατι το συγκεκριμενο προιον ειναι σε προσφορα.Ετυχε να αγορασω εναν dimarzio μαγνητη 5-8 ευρω φθηνοτερα(δεν θυμαμαι ακριβως) απο το thomann.Αλλα και στα αλλα μαγαζια βρησκεις χαμηλες τιμες και παλι πολλες φορες και χαμηλοτερες απο των γνωστων cyberstores σε καποια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, ο Νάκας πρέπει να άλλαξε σχετικά πρόσφατα τιμολογιακή πολιτική.

Το καλοκαίρι ας πούμε που κοίταγα να ψωνίσω, δεν θυμάμαι να είχε καλύτερες τιμές από έξω.

Τον Δεκέμβριο όμως που πήρα κάτι, τα είχε φθηνότερα.

Μπορεί όμως και να κάνω λάθος. ???

 

(Πόσταρα σε άλλο thread κάτι άσχετο και μου το έβγαλε εδώ. Οπότε κάτι έπρεπε να γράψω αφού δεν με άφηνε να το διαγράψω. ;D)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το θέμα είναι ότι ο thomann και τα αντίστοιχα μαγαζιά έχουν τεράστιο κομμάτι της πίτας. Μειώνουν συνειδητά τις τιμές για να πιέσουν τον ανταγωνισμό (και ιδίως το μικρό που δεν μπορεί να τους παίξει σε περιθώριο κέρδους με την καμία). Έτσι αυξάνουν την πίτα και στην πορεία κλείνουν και πολλούς ανταγωνιστές. Το θέμα είναι ότι αν κάποια στιγμή κλείσουν σχεδόν τους πάντες, τότε θα μπορούν να βαράνε ό,τι τιμή γουστάρουν. Και αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα.

 

  Αυτο ειναι μια πραγματικοτητα που δεν αφορα μονο τα μουσικα οργανα αλλα ολα τα προιοντα γενικα. Και η κουβεντα ξεφευγει πλεον, παει στα περι καπιταλισμου κλπ κλπ. Αλλα τα Εληνικα μουσικα καταστηματα δεν εχουν αναγκη, γιατι επι δεκαετιες ειχαν το μονοπωλιο και φαγαν καλα ::) οποτε εχουν κανει αρκετα καλο οικονομικο υποβαθρο.... και δεν θα κλεισουν γιατι δεν ειναι βλακες, απλα θα περιωρισουν - το΄χουν ηδη κανει - την μεχρι προτινως μεγαλη ορεξη τους....

 

Προτιμώ να πληρώσω 250 € παραπάνω τον τοπικό μουσικό οίκο για ένα όργανο που κάνει 3.000€, που θα το έχω ακούσει και δοκιμάσει. Θα με θεωρούν και καλό πελάτη στην τελική και δεν θα έχω δυσάρεστες εκπλήξεις της αγοράς από απόσταση.

 

  Εδω καπου εχεις δικιο.... Και εγω αμφιταλαντευομουνα καθοτι οι μισοι μου λεγανε "παρτην απο δω να χεις το κεφαλι σου ησυχο" και οι αλλοι μισοι "γιατι να δωσεις τα τρακοσα τοσα διαφορα? " .... ειναι ενα ρισκο, αλλα ευτυχως δεν ειχα προβληματα.

 

  Το θεμα ειναι τι γινεται (τι γινοταν,γιατι το΄χουν στρωσει οπως λεγαμε) οταν η διαφορα δεν ειναι διακοσια ή τριακοσα αλλα χιλια και βαλε. Υπηρχαν πολλες τετοιες περιπτωσεις, και πια δε μιλαμε για καλυτερη εξυπηρετηση - service στο ακριβο οργανο και πρασιν΄αλογα, αλλα για κοροιδιλικι και αισχροκερδια!

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω κιολας οτι για να παρεις την λεγαμενη των 3000 ευρω απο εδω,καποιος πρεπει να τη φερει κιολας, τον τελευταιο χρονο πηρα 2 "απλες" του χιλιαρικου απο εδω (ρομαντικα σκεπτομενος μαλλον  ::) - και μαλιστα σε μαγαζι απο αλλη πολη η μια), οι πωλητες δεν μπορω να πω ηταν εξυπηρετικοτατοι,οι τιμες ετσι κι ετσι (ακριβοτερες αλλα οχι εξωπραγματικα),δυνατοτητα δοκιμης δεν ειχα μιας και τις παρηγγειλαν κατοπιν της προκαταβολης μου, και την μια την περιμενα 3 μηνες καθως "το βαπορι απ τις ΗΠΑ καπου επεσε σε μποτιλιαρισμα",και φυσικα αν γινοταν - χτυπα ξυλο- καμια στραβη και δεν μου αρεσε ουτε θα τολμουσα να σκεφτω για αλλαγη και να περιμενω κανα τριμηνο ξανα το επομενο βαπορι.

Οποτε η συζητηση περι 250 ευρω διαφορας στο οργανο των 3000 που θα δοκιμασεις με τα χερακια σου πιο πολυ σε σεναριο επιστημονικης φαντασιας παραπεμπει τη σημερον (και τη χθες και τη προχθες ...  ;D )

Θα ξαναψωνισω απο Ελλαδα (αν εχω λεφτα)  σαφως γιατι πιστευω οτι πρεπει  με καθε τροπο να στηριξουμε τον Ελληνα επιχειρηματια που με τη σειρα του θα δωσει δουλεια σε καποιον-καποιους κλπ,απλα καλα θα ηταν να μην προσπαθουμε να πεισουμε για πραγματα τα οποια δεν ισχυουν (μιλαω κατα κανονα,φωτεινες εξαιρεσεις υπαρχουν παντου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Οι κιθάρες που επιστρέφονται με το δικαίωμα των 30 ημερών βγαίνουν ξανα στη πωλήση λογικά.Μπορεί μια κιθάρα να έχει περάσει απο 5-6 νοματέους και να έχει γυρίσει και όλη την Ευρώπη.Αυτό δεν πρέπει να έχει αντίκτυπο στην τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Οι κιθάρες που επιστρέφονται με το δικαίωμα των 30 ημερών βγαίνουν ξανα στη πωλήση λογικά.Μπορεί μια κιθάρα να έχει περάσει απο 5-6 νοματέους και να έχει γυρίσει και όλη την Ευρώπη.Αυτό δεν πρέπει να έχει αντίκτυπο στην τιμή;

 

 

Εχει. Τα βλεπεις σαν B-stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι και το musicstore για παραδειγμα πληρωνει καποιο ενοικιο (ή αγορασε-εχτισε) ενα τεραστιο πραγματικα κτιριο (ισως και αλλα για αποθηκες),εχει εξοδα λειτουργιας και οι εργατο-ωρες του κοστιζουν ακριβοτερα μιας και ολοι ξερουμε οτι οι μισθοι στη Γερμανια ειναι σαφως ανωτεροι απο της Ελλαδας.Επισης εχει μερικες δεκαδες υπαλληλων υπευθυνους τομεων,χωρων,αποθηκαριων,λογιστηριων κλπ,σε αντιθεση με το τοπικο μαγαζακι της γειτονιας που μπορει να το δουλεψει και μονος του χωρις καν υπαλληλο ο ιδιοκτητης

 

φυσικά και τα έχει όλα αυτά μια ιντερνετικη επιχείρηση οπως ο thomann, καμία αντίρρηση.

βέβαια τα κόστος των εργατο-ωρών και το ρεύμα, το ενοίκιο κλπ που αντιστοιχούν σε μια αγορά που θα κάνει ένας Έλληνας απο το site τους είναι απειροελαχιστοτερο απο οτι σε ενα τοπικό κανονικό κατάστημα. (πακετάρισμα ,αποστολή και γεια σας…)

 

ένα site είναι ένας πάμφθηνος πωλητης (από άποψη λειτουργικών εξόδων) ο οποίος θα σου πουλήσει σε πελάτες άλλων χωρών που δεν θα είχες ποτέ την ευκαιρία να τους πουλήσεις κάτι.

με αυτήν την λογική λοιπόν, και 1 ευρώ κέρδος να βγάλεις πουλώντας μια κιθάρα σε έναν πελάτη που δεν θα είχες ποτέ, αξίζει τον κόπο...

δεν μπορεί όμως να έχει άλλες τιμές στο online κατάστημα του και άλλες στο πραγματικό.. δεν θα έχει και νόημα να ανταγωνίζεται μόνος του τον εαυτό του.

 

δείτε το αλλιώς...κάποτε οι κιθάρες κόβονταν στο χέρι και κόστιζαν πανάκριβα, τώρα γίνονται αυτόματα με cnc..

το cnc κοστίζει αρκετά χρήματα για να το αγοράσεις (όπως και ενα ποιοτικό site όπως του thomann) αλλά μετά κερδίζεις απίστευτα από εγρατο-ωρες, παράγεις περισσότερες, οπότε πουλάς και περισσότερες..

ο κατασκευαστής όμως που δεν έχει τα χρήματα να πάρει ένα cnc και εξακολουθεί να τις κόβει στο χέρι.. δεν είναι κλέφτης..

 

αν θέλεις ψωνίζεις, εάν όχι πας στην ευχή της Μεγαλόχαρης..

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει. Τα βλεπεις σαν B-stock

δεν μπορεις να το ξερεις αυτο...ισως μονο οσες εχουν υποστει φθορες η η συσκευασια τους..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να το ξερεις αυτο...ισως μονο οσες εχουν υποστει φθορες η η συσκευασια τους..

 

Συνηθως γραφουν τον λογο που ειναι b stock (ειδικα στο dv εχω πετυχει αρκετα αναλυτικη περιγραφη της καταστασης).

Μαλλον δεν θα σου πουνε "η κιθαρα ειναι πατατα μιας και μας την επεστρεψαν 35 πελατες ως τωρα" αλλα αρκουνται σε ενα πιο ευγενικο "ex-demo"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου