Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με "μετάφραση" του Buffer Size (ΜΒ) σε χρόνο (msec)


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok σαφές...επικεντρώθηκα περισσότερο στην RME που διαθέτω κι εγώ πέρα από την M-Audio και για αυτό παρασύρθηκα.

 

Φαίνεται λοιπόν στην περίπτωση τη δική σου -η οποία είναι και ασφαλέστερη εφόσον έχεις δοκιμάσει διάφορες κάρτες σε διάφορα συστήματα- οτι το Latency δεν εξαρτάται από Επεξεργαστές, Μητρικές και Μνήμες.

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω για την περίπτωση της M-Audio μου όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα έσκαγα αν δεν δοκίμαζα κι εγώ.

 

Έβγαλα την RME από τον υπολογιστή Α και την τοποθέτησα στον Υπολογιστή B για να δω αν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα Latency.

 

Πλέον οι δύο υπολογιστές δεν προέρχονται απο πρόσφατο format όπως στην αρχική σύγκριση αλλά είναι ο καθένας με διάφορα πράγματα φορτωμένος.

 

Η RME στον υπολογιστή B με Buffer Size στα 128MB δίνει

2,967msec Input Latency και

3,748msec Output Latency

 

ακριβώς δηλαδή τα ίδια όπως στον Υπολογιστή Α!!

 

Ξαναλέω μετρήσεις έγιναν με Cubase SX3 στα 44,1kΗz 16 bit.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Latency δεν έχει να κάνει ούτε με τον τύπο του επεξεργαστή ούτε με την συχνότητα λειτουργίας του ούτε με την μνήμη του συστήματος.

 

Σωστό...εν μέρει.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις ακουστά περί cpu utilization.

Eπίσης είμαι σίγουρος ότι έχεις ακουστά περί crackling noises, ή αλλιώς όπως λέει ένας συνεργάτης τα "τσικ τσικ" και οι μικροδιακοπές στον ήχο κατά το playback.

Πρόσφατα σε ένα thread για το omnisphere είχα παραθέσει κάποια required specs σύμφωνα πάντα με την spectrasonics.Δες ποια είναι.

Όλα παίζουν ρόλο, πόσο μάλλον η κεντρική μονάδα επεξεργασίας και η total μνήμη του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

 

Για να απαντηθεί σωστά το ερώτημά σου φίλε korg_nikos, πρέπει να κάνεις τα specs στο σύστημά σου φύλλο και φτερό. Μιλάμε για απειροελάχιστες διαφορές (από 0,1 έως 0,3 ms) στην ούτως ή άλλως εικαζόμενη απόκριση του συστήματος, άρα οποιαδήποτε μικρή διαφορά στο σετάπ μπορεί να μπερδέψει λίγο τον αλγόριθμο για τον υπολογισμό του latency. Π.χ.:

-Η μνήμη τρέχει double channel ή ασύγχρονα;

-Τι τύπος ακριβώς είναι κάθε η CPU και πόσα MB είναι η Cache του; (όπως σωστά το επεσήμαναν οι προλαλήσαντες).

-Σε ποια DIMM slots είναι οι μνήμες. Είναι ακριβώς ίδια τοποθετημένα στις δύο μητρικές;

-Έχεις ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις στο BIOS και το ίδιο BIOS revision στις μητρικές;

-Τέλος το πιο σημαντικό, επειδή μιλάμε για pci Κάρτα, παίζει ρόλο σε ποιο slot είναι. Είναι το ίδιο και στις δυο μητρικές;

-Και επειδή μιλάμε για M-AUDIO PCI κάρτα, και μάλιστα παλιά: Τι IRQ configuration έχουν τα δύο Μ/Β; Είναι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μοιρασμένες οι IRQ στο σύστημα; Είχα παλιά μια Delta 44, περίπου σύγχρονη της κάρτας σου, και θυμάμαι ότι είχε μεγάλο πρόβλημα με τη ρύθμιση των IRQ και το γνωστό πρόβλημα των M-AUDIO DRIVERS τότε= cracks and pops.

 

Γενικά αν θες να απαντήσεις αυτό το ερώτημα όπως και δήποτε, μπορεί να χρειαστεί να ψάξεις πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψα και πριν οτι δεν πρόκειται να μπω σε τόσο τεχνικές λεπτομέρειες για να μην κουράσουμε. Από ό,τι θυμάμαι μιλάμε για ίδια τσιπάκια Dual Channel με ταχύτητα σύγχρονη του FSB τοποθετημένες στα ίδια Slots. Bέβαια ο υπολογιστής A απέκτησε και τρίτο. Πρόβλημα με Resources δεν είχα ποτέ και οι κάρτες ήταν τοποθετημένες στο ίδιο pci slot. BIOS Ρυθμίσεις ίδιες και Bios Version ίδιο.

 

Με την Μ-Αudio δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με Clicks και Pops στα 128mb Buffer ούτε με οδηγούς.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι οτι σε 2 συστήματα με ίδιες μητρικές, διαφορετικούς επεξεργαστές, ίδια τσιπάκια μνήμης αλλά ποσοτικά μόνο περισσότερη RAM στον έναν από τους 2 συνέβαιναν τα εξής.

 

Μ-Αudio. Παρουσίαζε μικρότερο Latency στον υπολογιστή με τον αργότερο επεξεργαστή και την περισσότερη μνήμη. H Σύγκριση έγινε στα 128MB Buffer 44,1kHz 16bit και με περασμένους μόνο οδηγούς μητρικής κάρτας γραφικών και ήχου μετά από φρέσκο Format.

 

RME. Παρουσιάζει ακριβώς το ίδιο Latency στα δύο συστήματα ακόμα και αν οι δύο υπολογιστές έχουν πλέον διαφορετικά πράγματα φορτωμένα.

 

Όσον αφορά την απάντηση που θέλω να πάρω ξέρω οτι προφανώς δεν θα την πάρω 100% γιατί η RME που δοκίμασα ο ίδιος προσωπικά (αλλά και άλλες κάρτες όπως δοκίμασε ο φίλος dimfil) ακυρώνει ό,τι εικάζουμε για διαφορετικά configuration συστημάτων.

 

Mε λίγα λόγια ακόμα και να διαλύσω τα συστήματά μου για να φτάσω σε κάθε λεπτομέρεια και να την αναφέρω εδώ έτσι ώστε να διαπιστώσουμε οτι τα συστήματα τελικά έχουν μικρές ή έστω μεγάλες διαφορές που κάνουν το Latency να υπολογίζεται διαφορετικά θα υπάρχει η RME (και οι κάρτες που έχει δοκιμάσει ο Dimfil) που θα μας ακυρώνει εμφανίζοντας ίδιο Latency και στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό...εν μέρει.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις ακουστά περί cpu utilization.

Eπίσης είμαι σίγουρος ότι έχεις ακουστά περί crackling noises, ή αλλιώς όπως λέει ένας συνεργάτης τα "τσικ τσικ" και οι μικροδιακοπές στον ήχο κατά το playback.

Πρόσφατα σε ένα thread για το omnisphere είχα παραθέσει κάποια required specs σύμφωνα πάντα με την spectrasonics.Δες ποια είναι.

Όλα παίζουν ρόλο, πόσο μάλλον η κεντρική μονάδα επεξεργασίας και η total μνήμη του συστήματος.

 

Προφανώς και παίζει σημαντικό ρόλο το σύστημα για την ποιότητα και την ποσότητα των καναλιών-εφέ-vst που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σε δεδομένο buffer size όπως φαίνεται πχ εδώ http://www.dawbench.com/dawbenchdsp-i7part1.htm αλλά εγώ αυτό που είπα είναι ότι αν το Cubase σου δείχνει πχ 3.212ms με ένα Pentium 4 θα δείχνει ακριβώς το ίδιο και σε ένα Core i7.

 

Τώρα στις δοκιμές που έκανα πάλι χθες, όσες κάρτες και να δοκίμασα σε όποιο pc και να τις έβαλα είχα τα ίδια αποτελέσματα δηλαδή για δεδομένο buffer size τα Cubase-nuendo έδειχναν τις ίδιες ακριβώς μετρήσεις.

 

Θα σου πρότεινα φίλε Korg_nikos χωρίς να προσπαθώ να το παίξω έξυπνος να ξαναδοκιμάσεις και με την M-audio (αν είναι εφικτό) άλλη μια φορά καθώς μπορεί να σου είχε ξεφύγει κάποια λεπτομέρεια καθώς άνθρωποι ήμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O sfaku ελάλησε ορθά.

Και να συμπληρώσω...

-Η μνήμη τρέχει double channel, (triple channel) ή ασύγχρονα;

Έχω δει αρκετό κόσμο να έχει κατανεμημένες εντελώς λάθος τις μνήμες στα slots.

Έχω παρατηρήσει επίσης  ότι πολύ λίγοι διαβάζουν τα ψιλά γράμματα στα manual των motherboards.

Kαι εξηγούμαι.

Υπάρχουν motherboards τα οποία υποστηρίζουν π.χ. capacity 8 giga total memory.

Οκ ως γνωστόν ένα 64 bit λειτουργικό σύστημα υποστηρίζει έως 192 giga ram αλλά το θέμα είναι ότι (ακόμα) τα motherboards δεν υποστηρίζουν τέτοιες χωρητικότητες.

Στα ψιλά γράμματα π.χ. ενός συγκεκριμένου ASUS manual, τονίζει ότι για να δει το σύστημα και τα 8 αυτά giga (έχοντας φροντίσει βεβαίως βεβαίως να έχουμε 64 bit λειτουργικό) πρέπει να τα εγκαταστήσουμε και στα 4 slots του motherboard...!!!

Korg_Nikos λαβύρινθος παλικάρι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα φίλε Korg_nikos χωρίς να προσπαθώ να το παίξω έξυπνος να ξαναδοκιμάσεις και με την M-audio (αν είναι εφικτό) άλλη μια φορά καθώς μπορεί να σου είχε ξεφύγει κάποια λεπτομέρεια καθώς άνθρωποι ήμαστε...

 

Το σκέφτηκα κι εγώ. Αν και ήμουν σίγουρος άρχισα να αμφιβάλλω κι εγώ για τις τιμές που είδα ειδικότερα μετά την τοποθέτηση της RME στον B βλέποντας τα ίδια Latency με τον Α.

 

Φοβάμαι μήπως όταν πρωτοέβαλα την M-Audio να μην κλείδωσα το Rate και να έπαιξα κανένα κομμάτι που να ήταν στα 48k και να έριξε το Latency.

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό ξανά ούτως η άλλως αφού ξεσύνδεσα κονσόλες καλώδια υπολογιστές τα έκανα όλα άνω κάτω και μιλάμε συνολικά για 80 καλώδια πίσω από το γωνιακό Desktop μου που έχει και τους 2 υπολογιστές... δουλειά δεν είχε ο διάολος γ@!#%σε τα παιδιά του...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανέρχομαι μετά από πολλές δοκιμές εγκατάστασης-πλήρους απεγκατάστασης οδηγών και Software στους υπολογιστές Α και B με την Μ-Αudio.

 

Mιλάμε πάντα για 44,1kHz στα 16bit αν και το bit resolution δεν νομίζω οτι παίζει ρόλο στο Latency όπως το Sample Rate. Επίσης το συγκριτικό έγινε με τους ίδιους Drivers

 

Οι τιμές που πήρα για την M-Audio ήταν

3,277msec Input Latency

3,871msec Output Latency σε οποιονδήποτε από τους δύο υπολογιστές.

 

Οι τιμές που πήρα για την RME ήταν

2,967msec Input Latency και

3,748msec Output Latency σε οποιονδήποτε από τους δύο υπολογιστές.

 

Πάντως θυμάμαι καλά οτι πριν την πρώτη απομάκρυνση της M-Audio από τον Α οι τιμές ήταν διαφορετικές (και φυσικά οι οδηγοί ήταν οι ίδιοι). Στην υποθετική περίπτωση που "νόμιζα" οτι έπαιρνα τιμές για 44,1kHz ενώ "πραγματικά" έπαιρνα τιμές για μεγαλύτερο Rate να πω οτι δοκίμασα σε όλα τα ανώτερα του 44,1kHz Sample Rates της M-Audio έτσι ώστε να εξακριβώσω αν κάποιο από αυτά θα μου έδινε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα με τις τιμές που είχα διατυπώσει αρχικά. Aν κάποιο από τα Sample Rates έδινε τα ίδια αποτελέσματα τότε το λάθος θα ήταν προφανώς δικό μου. Το θέμα ομως είναι οτι κανένα δεν συνέπιπτε με αυτά που είχα δώσει αρχικά.

 

Μετά και τις χθεσινές δοκιμές όμως, οι οποίες έγιναν 2 φορές για κάθε κάρτα και κάθε υπολογιστή, φαίνεται οτι ανεξαρτήτως σε ποιον υπολογιστή εγκαθίστανται  οι 2 κάρτες διατηρούν σταθερό Latency για κάθε ένα από τα Sample Rates.

 

Συμβαίνει δηλαδή αυτό ακριβώς που αναφέρει ο dimfil.

 

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, αν τελικά δεχτούμε οτι RAM CPU και MB δεν παίζουν ρόλο στο Latency που αναφέρει το DAW, είναι οτι κάτι συνέβαινε με τον οδηγό ή οτι είχε περαστεί οδηγός πάνω από τον προηγούμενο και υπήρξε κάποιο θέμα στο overwrite.

 

Οι δοκιμές που έγιναν χθες με καθαρή απομάκρυνση οδηγών και καθαρισμό της Registry μετά την απομάκρυνση επιβεβαιώνουν τα γραφόμενα του Dimfil. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά φίλε μου korg γιατί αν έβρισκες άλλες τιμές πάλι θα μας έβαζες σε μπελάδες  :P Άντε μετά να βρίσκαμε τι γίνεται...?

Δοκίμασε και με 64 buffer size ή αν έχει 96 (χεχε πάλι σε μπελάδες θέλω να σε βάλω) μήπως και αντικρίσεις πάλι το μαγικό νούμερο 2,257msec, αλλιώς ίσως όπως λες και εσύ να ήταν θέμα περίεργης εγκατάστασης του driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου