Προς το περιεχόμενο

String action...Too low??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη η εντυπωση μου ειχε σχηματιστει... ???

Τεσπα την πάω στο μάστορα και βλέπω.

 

Διαβάζοντας για ακουστικές μάλλον μπέρδεψες το nut με τον κοκάλινο καβαλάρη .

Αυτός όντως θέλει ''τσόντα'' για να ανέβει το action σε μια ακουστική  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι...Γενικά το ξαναδιάβασα το αρθράκι και πιστεύω ότι μπορώ να κάνω γενικά τη δουλειά μόνος μου για να ανεβάσω το action αλλά έχω γενικά μια απορία όσον αφορά την αλλαγή string gauge.

 

-Το να βάλω 9αρες απο 10αρες που χει(κατα 99% οπως ειπα) εργοστασιακές μήπως θα χει περισσότερο αρνητική παρά θετική επίπτωση στην καταπόνηση του λαιμού;

-Αφού βάλω τις χορδές,σηκώσω το action και κουρδίσω εκεί που πρέπει ελέγχω απ'ευθείας το λαιμό για το relief του truss rod ή περιμένω να κάτσουν;Να το τσεκάρω περιοδικά για να το ρυθμίζω ή καλύτερο είναι να γίνονται λίγες αλλαγές στο truss rod;Επίσης,αλλάζει κάτι στο truss rod απο τη στιγμή που η κιθάρα είναι set neck;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλω 9αρες απο 10αρες που χει(κατα 99% οπως ειπα) εργοστασιακές μήπως θα χει περισσότερο αρνητική παρά θετική επίπτωση στην καταπόνηση του λαιμού;

 

δεν υπαρχει λαιμος που να ......καταπονειται... ::)... μπορεις να βαλεις οτιδηποτε χορδες θελεις απο 8αρες μεχρι 13αρες,ολοι οι συγχρονοι λαιμοι εχουν trussrod οποτε δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.

 

 

Αφού βάλω τις χορδές,σηκώσω το action και κουρδίσω εκεί που πρέπει ελέγχω απ'ευθείας το λαιμό για το relief του truss rod ή περιμένω να κάτσουν;

 

καταρχην αν αλλαξεις νουμερο χορδων θα πρεπει να ξαναφτιαξεις το ΙΝΤΟΝΑΤΙΟΝ (πολυ σημαντικοτερο απο το relief),αφου λοιπον φτιαξεις και το ΙΝΤΟΝΑΤΙΟΝ μπορεις να τσεκαρεις το relief,προσωπικα εγω τσεκαρω το relief καθε φορα που πιανω την κιθαρα (απλα παταω τη χορδη πισω απο το 1ο ταστο με το αριστερο μου χερι και πατωντας την ιδια χορδη πισω απο το 14ο ταστο μετραω πατωντας την με τον αντιχειρα την αποσταση της απο το 7ο ταστο....2 δευτερολεπτα δουλεια δηλαδη....)

 

 

ή καλύτερο είναι να γίνονται λίγες αλλαγές στο truss rod;

 

το Truss rod ειναι εκει για να το ρυθμιζουμε οποτε υπαρχει αναγκη,αν η κιθαρα σου δεν εκτιθεται σε δραματικες αλλαγες υγρασιας (δηλ.ζεις στην Αθηνα) τοτε μαλλον δεν θα το ρυθμιζεις και συχνα (εγω εχω να ρυθμισω ,μετα την original ρυθμιση ,τις κιθαρες μου κανα 6αρι χρονια......πραγματικα απορω με κιθαριστες που τρεχουν την κιθαρα τους για σετ-απ καθε..... δευτερη Παρασκευη... ;D

 

 

Επίσης,αλλάζει κάτι στο truss rod απο τη στιγμή που η κιθάρα είναι set neck;

 

ναι,αν χαλασει πετας ολη την κιθαρα αν ειναι σετ νεκ,αν ειναι bolt on απλα αλλαζεις μπρατσο.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπειρα ευχαριστώ από μένα superfunk,τόσο για το άρθρο(στην αρχή αυτού του thread δεν είχα παρατηρήσει ότι εσύ ήσουν ο συγγραφέυς του αριστουργηματος  ;) ) όσο και για τις απαντήσεις σου!

 

Ίσως μια τελευταία ερώτηση: οι αλλαγές υγρασίας είναι σημαντικότερες από τις αλλαγές θερμοκρασίας;Αν ναι,αξίζει να ψάξω να πάρω κανένα από κείνα τα humidifiers;(ο,τι κι αν ειναι αυτα γιατι μονο ονομαστικά τα ξέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αλλαγές υγρασίας είναι σημαντικότερες από τις αλλαγές θερμοκρασίας;

 

φυσικα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου