Προς το περιεχόμενο

EBS Bass Amps - Stack ή Combo?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα απίστευτο jam νομίζω ότι ερωτεύτηκα με την EBS... Ίσως η μεγαλύτερη πλάκα που έχω πάθει ποτέ στη ζωή μου... Έπαιξα καρφί σε αυτό εδώ το κουκλί: http://www.thomann.de/gr/ebs_cl_450.htm και ήταν μία απερίγραπτη εμπειρία που δεν την έχω ξαναζήσει... Ίσως με έναν EDEN... Το θέμα μου είναι το εξής... Να μαζέψω λεφτά για να τον πάρω (10 Live είναι+5 για την καμπίνα) ή να πάω στην ΠΟΛΥ οικονομικότερη λύση:http://www.thomann.de/gr/ebs_classic_session_60_combo.htm? Είναι ίδια μάρκα με διαφορά τα watt (το οποίο μας βολεύει γιατί θα μπορώ να παίζω και σπίτι)... Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν μοιάζουν ηχητικά οι 2 ενισχυτές? Τα κλιπ στο thomann είναι κάτι παραπάνω από υπέροχα σε σχέση με άλλα που έχω ακούσει (μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός)... Θα πάω να δοκιμάσω τον combo αν υπάρχει Ελλάδα βέβαια αλλά θέλω να ξέρω γενικές γραμμές μην πέσω από τα σύννεφα... Πιστεύεται πως θα μπορεί να υποστηρίξει Live (κυρίως ως μόνιτορ)? Αν ναι πετάω πεταλιέρες και τα πάντα όλα στα σκουπίδια και παίρνω ένα booster και τέλειωσα!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 watt αδυνατο για λαιβ ουτε για μονιτορ καν.

Οσο δυνατα κ αν ειναι αυτα τα 60 ειναι υπερβολικα λιγα.Εγω παιζω οριακα με 100 του roland.Θα θελα 150-200 watt για τα project που συμμετέχω το λιγοτερο.

Στο ενα που ειχα κ λαιβ πεμπτη το 100ρι ηταν πονεμενο οταν ανοιξαν λιιιιιγο τα γκάζια.Μιλαμε για ντραμερ κουνούπι οχι τπτ ροκαδες ξεχαρμανιαστες...καθεσαι διπλα του κ τον τρως στα μουτρα χωρις προβλημα κ παλι δεν παιζει να βγαινεις ανετος.

 

Απλα ξεχνα το το 60 ετσι χωρις πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχες τα λεφτα περισσια και .....ενα εκατομμυριο ευρα στην τραπεζα της Ελβετιας καβατζα, ποιον απο τους δυο θα επερνες?? Pq2xk9B0.gif                     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 60αρης (γιατι τους EBS κι εγω τους ζαχαρωνα) εχει λιγοτερες ρυθμισεις και 60W ειναι οριακα ακομα και για μικρα gigs. Ισως να κοιτουσες γι αυτον: http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=5351

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μερικα χρονια ειχα αποφασισει να παρω το κεφαλι με την κλασσικη δικια του καμπινα.το ειχα βρει,το επαιξα,χαζεψα και ειχα τα 800ε στο χερι μου...απλως δεν τον πηρα τελικα γιατι μενω σε πολυκατοικια(και ειναι κριμα να χαρεμιζεται παιζοντας τον στο 0,5-2)για τα live επισεις επειδη δεν εχω αμαξι δεν θα μπορουσα να τον κουβαλαω απο πολη σε πολη(ειμαι απο επαρχεια)οποτε μου εμεινε αποθημενο ;D.προτεινω το κεφαλι γιατι βγαζει ανετα lives ειτε μικρα ειτε μεγαλα ειναι για πολλα ειδη μουσικης και θα σου μεινει για μια ζωη απο πλευρας κατασκευης και αξιοπιστιας

καλες αγορες λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα απίστευτο jam νομίζω ότι ερωτεύτηκα με την EBS... Ίσως η μεγαλύτερη πλάκα που έχω πάθει ποτέ στη ζωή μου... Έπαιξα καρφί σε αυτό εδώ το κουκλί: http://www.thomann.de/gr/ebs_cl_450.htm και ήταν μία απερίγραπτη εμπειρία που δεν την έχω ξαναζήσει... Ίσως με έναν EDEN... Το θέμα μου είναι το εξής... Να μαζέψω λεφτά για να τον πάρω (10 Live είναι+5 για την καμπίνα) ή να πάω στην ΠΟΛΥ οικονομικότερη λύση:http://www.thomann.de/gr/ebs_classic_session_60_combo.htm? Είναι ίδια μάρκα με διαφορά τα watt (το οποίο μας βολεύει γιατί θα μπορώ να παίζω και σπίτι)... Υπάρχει κάποιος που να ξέρει αν μοιάζουν ηχητικά οι 2 ενισχυτές? Τα κλιπ στο thomann είναι κάτι παραπάνω από υπέροχα σε σχέση με άλλα που έχω ακούσει (μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός)... Θα πάω να δοκιμάσω τον combo αν υπάρχει Ελλάδα βέβαια αλλά θέλω να ξέρω γενικές γραμμές μην πέσω από τα σύννεφα... Πιστεύεται πως θα μπορεί να υποστηρίξει Live (κυρίως ως μόνιτορ)? Αν ναι πετάω πεταλιέρες και τα πάντα όλα στα σκουπίδια και παίρνω ένα booster και τέλειωσα!!!

 

- Μεταξύ των 2 που αναφέρεις, το κεφάλι για μένα είνα πολύ καλύτερο απ' οποιαδήποτε άποψη.

 

- Ηχητικά, κεφάλι - combo δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση. Ο 2ος είναι ένα ενισχυτάκι μελέτης, αξιοπρεπές όμως γι'αυτή τη δουλειά.

 

- Αν είναι να φτάσεις οικονομικά, στην αξια του κεφαλιού, αξίζει να δώσεις επιπλέον 150 Ε, και να πάρεις original Σουηδικό EBS  http://www.thomann.de/gr/ebs_hd350.htm   γιατί απλά, ηχητικά δεν έχει καμμία σχέση με τους κινέζικους.

 

Με μια ακρόαση,θα καταλάβεις τι εννοώ. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μηχανημα που λεει ο ιλος grorig το εχω παιζει και το παιζω αρκετες φορες στο στουντιο που κανουμε τις προβες μας.πολυ καλο μηχανημα δεν εχει μεγαλες διαφορες απο το classic απ οσο θυμαμαι δηλαδη...το καλο ειναι ο εχει πανω και τον comp/limiter που για μενα απλως σπερνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Funky καλώς ήρθες στους EBSόπλικτους ;D Φοβερά μηχανήματα... Με αυτούς τους δύο δεν έχω παίξει... Στο παρελθόν έχουν περάσει από τα χέρια μου- σε συναυλίες και πρόβες- και κεφάλια και κόμπο. Όλα έπαιζαν φοβερά.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα, έτυχα σε έναν κόμπο με 2 10αρια και ήταν λουκούμι...

 

Από εκεί και πέρα το θέμα είναι πόσο αντέχει η... μέση σου  ;D ;D ;D Αν θέλεις φουλ στακ ήχο θα στραφείς στο κεφάλι και στα... συμπαρομαρτούντα του  ;D

 

Πάντως το κόμπο με τα 60 βατ (αν είδα καλά), είναι λίγο στο όριο... Νομίζω ότι η EBS έχει πιο μεγάλους κόμπο με περισσότερα... γκάζα  ;)

 

Καλύτερα να κοιτάξεις προς αυτούς.  

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η EBS έχει πιο μεγάλους κόμπο με περισσότερα... γκάζα  ;)

 

και  με πολλά περισσότερα φράγκα  ;D

http://www.thomann.de/gr/ebs_neogorm_210.htm

και ο neodrome στα 150W είναι πάνω από χιλιάρικο

εγώ είχα  τον πρώτο ,εξαιρετική  ποιότητας  κατασκευή ευέλικτος  στις  μεσαίες συχνότητες    ( παραμετρικό eq)  με ένα  tube character switch εντελώς αδιάφορο ,και με όλα τα σύγχρονα καλούδια di output ,fx loop ρυθμιζόμενο twiter  κλπ  ,ελαφρύς  για solid state στα 350W .

Bέβαια σε αυτό συμβάλουν  τα 10’’ νεοδυμίου τα οποία ηχητικά για μένα είναι λίαν επιεικώς  απαράδεχτα (έχω και ένα 12’’ και τρώω τα λυσσακά μου)

Aggressive στεγνά ,άχρωμα, ιδανικά όμως για μοντέρνες τεχνικές και παιξίματα -εκεί επικεντρώνεται  η ebs- (εγώ δεν κατέχω απο αυτά) με active μπάσα τα πάει καλύτερα, για τα δικά μου fenderoξυλα ήταν  αδιάφορα ,τα παλιότερα  της σειράς proline  μάλλον κεραμικά ακούγονται πιο ζέστα και της classic σειράς ακόμη πιο vintage  η οποία σειρά ξεφεύγει αρκετά απο το ηχόχρωμα των άλλων σειρών.

 

Εν κατακλείδι : είναι οι ebs κάλοι ενισχυτές ;

Απάντηση : όσον αφορά την ποιότητα τους ,από τους καλύτερους ,για τα υπόλοιπα πρέπει να ρωτήσεις τα αυτιά σου πάντα σε συναρτήσει με την μουσική που παίζεις

 

ΥΓ. Ρίξε  όμως μια μάτια και εδώ:

 

εχει και άλλα  ;)

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν θα βγάζει Live ο 60αρης κάθισα και το σκέφτηκα και αποφάσισα ότι με +120/150 ευρώ παίρνω ένα μόνιτορ και το σέρνω μαζί μου... Αφού έτσι και αλλιώς αμάξι θα χρειάζομαι αν δεν έχουν ενισχυτή το μεταφορικό δεν είναι θέμα (γιατί έτσι και αλλιώς μία κεφαλή - καμπίνα το ίδιο ογκώδες φορτίο θα είναι)... Και έτσι θα μπορώ να μελετάω και σπίτι σε αξιοπρεπή επίπεδα ώστε να αποδίδει ο ενισχυτής αλλά να μην φάω έξωση... Το θέμα είναι αν ξέρει κανείς αν μοιάζουν αυτοί οι 2 ενισχυτές μεταξύ τους?

 

ΥΓ. Ρίξε  όμως μια μάτια και εδώ:

 

εχει και άλλα  ;)

Αν εξαιρέσω τον Bassman όλοι οι fender που έχω παίξει ήταν απλά εμετικοί!!! Συγγνώμη... :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου