Προς το περιεχόμενο

Κόστος ηχομόνωσης επαγγελματικού στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mιλτο επειδη δεν ειμαι ειδημων περι τα στουντιο αλλα εχω φτιαξει ενα προσωπικο χωρο μελετησ και προβας 3-4 ατομων 15 τετρ. μετρων με πολυ καλο ηχο ,και πολυ οικονομικο σαν κατασκευη

(room in aroom) με προσωπικη εργασια 95 % η συμβουλη μου ειναι να  απευθυνθεις σε καποιον που εχει ξαναφτιαξει παρομοιο χωρο (οχι εταιρεια με μελετες και τετοια πραγματα γιατι τα 80 τετρ.μετρα θα σου πανε 15-20000 ευρω με εξαερισμους και aircondition ) Αυτη η τιμη ειναι πολυ σχετικη και νομιζω συντηρητικης εκτιμησης,για να μην φανω οτι λεω μπουρδες  ειναιν προσωπικη εκτιμηση που ισως εγω πετυχαινα πιεζοντας τις τιμες προς τα κατω λογω κρισης κλπ.

Απο την αλλη μερια αυτες οι εποχες ειναι "περιεργες" για τετοιου ειδους επενδυσεις γιατι η αποσβεση δεν θα γινει γρηγορα και τα τετοιου ειδους στουντιο ειναι πολλα  .Καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ..θεωρω τα 15.000 - 20.000 μικρο ποσο, βεβαια δεν μπορεις να ξερεις και να εκτιμησεις αν δεν δεις τον χωρο, πως πρεπει να διαμορφωθει κλπ κλπ. Το ποσο το υπολογιζω με βαση διαφορα αλλα τοπικ που διαβασα στο νοιζ, δεν εγινα απο χτες ειδικος!

 

Οσο για τους καιρους που ζουμε, φαντασου το εξης, εχεις εναν χωρο κοντα σε μετρο ο οποιος δεν μπορει να ενοικιαστει, αλλα απτην αλλη ειναι ιδιοκτητος και απλα καθεται, εκει λοιπον σκεφτεσαι "μηπως να κανω το βημα?" αυτο δεν το λεω για να δικαιολογησω τον εαυτο μου, απλως για να καταλαβετε απο που πηγαζει η ολη ιδεα, αν αντιθετα εμπαινα σε διαδικασια να αγορασω/νοικιασω χωρο κλπ τοτε σιγουρα δεν θα εκανα κατι.

τωρα ειμαι στο σταδιο μαζευω γνωμες, επισκευτηκα μερικα στουντιο, ε είπα να και ρωτησω στο νοιζ, τοσοι μουσικοι ειναι εδω μεσα!  :P

 

Οπως και να εχει σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντασου το εξης, εχεις εναν χωρο κοντα σε μετρο ο οποιος δεν μπορει να ενοικιαστει, αλλα απτην αλλη ειναι ιδιοκτητος και απλα καθεται, εκει λοιπον σκεφτεσαι "μηπως να κανω το βημα?"

 

Και γω σου λέω οτί αν όντως έχεις το όποιο ποσό,ξέχνα τα studio και άλλα τέτοια ωραία,αγόρασε μερικές μετοχές και αν και όταν ανέβουν χρησιμοποίησε τον "αέρα" που κέρδισες και φτιάξε studio και ότι άλλο σου περνάει απ το μυαλό.Γιατί αν κατάλαβα σωστά,εσύ το σκέφτεσαι σαν επένδυση που κατά τη γνώμη μου είναι από τις χειρότερες που μπορείς να κάνεις... ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Η κουβεντα παει αλλου βεβαια.... αλλα το θεμα ειναι πως οτι επενδυση και να κανει κανεις αυτη τη στιγμη, με την ασφυξια που επικρατει στην αγορα καποιος θα γυρισει να του πει οτι ειναι κακη ιδεα. Η σωστη λεξη στην περιπτωση δεν ειναι επενδυση αλλα αξιοποιηση  ηδη υπαρχοντος χωρου, που ισως να μην προσφερεται για κατι αλλο.... ή που πολυ απλα απο τις υπαρχουσες επιλογες για αυτο το χωρο καμμια αλλη δεν προσφερεται για τον κατοχο. Προφανως δεν μπορουμε να του πουμε "γινε γιατρος επειδη ο χωρος που διαθετεις προσφερεται για ιατρειο και θα πιασει"!  :P ;D

 

  Η δημιουργια στουντιο - προβαδικου ετσι κι αλλιως:

 

  -  Παντα ηταν μια επισφαλης επενδυση,ακομα και σε καλες εποχες.

  -  Προϋποθετει τη σχετικη μουρλα με το αθλημα, οπου το βλεπεις κατι μεταξυ επαγγελματος και χομπυ. Δεν μπορει να το κανει καποιος που δεν εχει ψωνιο με τη μουσικη και το βλεπει μονο σαν "επενδυση".... ::)

 

  Επομενως ολα εξαρτωνται απο την τσεπη σου. Ποσο σε καιει το ποσο που θα δωσεις, παιρνοντας ως δεδομενο οτι κατα 90% ΔΕΝ θα κανεις αποσβεση για καιρο και θα το δεις σαν επιχειρηματιας - χομπιστας ταυτοχρονα. Αν εχεις την πολυτελεια - και εχοντας επιγνωση οτι ειναι πολυτελεια - προχωρα και εμεις γουσταρουμε που οι μπιζνες γυρω απ΄τη μουσικη αυγατιζουν. Αν ομως το ποσο που θα διαθεσεις - κατα τη γνωμη μου 15 χιλιαρικα και πανω μεσ΄το νερο - ειναι αιματηρες οικονομιες ή βασιζεσαι οπωσδηποτε σε αυτα τα λεφτα ή προκειται να μπλεξεις με δανεια κλπ κλπ.... Τοτε οντως καλυτερα να το αφησεις το concept....

 

 

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλτο φιλε μου συμφωνω με τους προηγουμενους και συ δικιο εχεις σαν σκεψη αλλα και οι καιροι δυσκολοι ,προς θεου μην μπλεξης με τραπεζα γιατι θα τρελλαθεις ,αν εχεις οικονομιες τοτε αν το αποφασισεις να εισαι φειδωλος στα εξοδα και πιεστικος στις αγορες (παζαρια κανε). Παντως σου ευχομαι καλη τυχη οτι και ν'αποφασισεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, η αληθεια ειναι οτι εχω σπουδασει οικονομικα και καταστρωνω το business plan (τρομαρα μου) και πραγματι ο παραγοντας ηχομονωση ειναι το βασικοτερο εξοδο, δεν περιμενα με 10.000 να κανω μονωση, απλα ηθελα να ενημερωθω τι παιζει και αν αξιζουν/τι γνωμη εχετε για τα χρηματα που ζητανε για τις μελετες.

Μετρητα υπαρχουν καποια, οπως και σταθερη δουλεια (δικια μου) οποτε ως καποιον βαθμο το κεφαλαιο υπαρχει (ε, το να δανειστω 10000 δεν το λες δανειο!)

 

Σωστα το εθεσε ο φιλος οτι ειναι αξιοποιηση και οχι επενδυση. Εξαλλου απο παραγωγες ξερω τα βασικα (αν και εχω κανει καλες σπιτικες παραγωγες)

 

Συνειδητα λοιπον γνωριζω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα πιστευω οτι μπορω να συνδυασω το πακετο προβες/απλες demo παραγωγες.

 

Γραφοντας μεχρι εδω ισως σας δινω την εντυπωση οτι δεν το εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου τι θελω ακριβως, ισως και ναναι αληθεια, απλα ψαχνομαι μαζευοντας γνωμες να δω τι μπορει να γινει γενικοτερα.

 

Φυσικα η αγορα ειναι σχετικα κορεσμενη, αλλα το πιστευω (εχοντας παει στα περισσοτερα προβαδικα της Αθηνας) οτι ενα ποιοτικο προβαδικο παντα θα εχει δουλεια - αρκει ναχει λογικες τιμες.

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, η αληθεια ειναι οτι εχω σπουδασει οικονομικα και καταστρωνω το business plan (τρομαρα μου)

Τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι η τεχνική γνωμοδότηση (Technical Consulting) με όλα τα παραδοτέα που απορρέουν από αυτήν είναι αρχικό και βασικό μέρος του business plan.

Κοινώς και μη με παρεξηγήσεις, με πορδές δεν βάφουνε αυγά.

 

Και μην μπερδεύουμε τους sound engineers με τους μπογιατζήδες παρακαλώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι η τεχνική γνωμοδότηση (Technical Consulting) με όλα τα παραδοτέα που απορρέουν από αυτήν είναι αρχικό και βασικό μέρος του business plan.

Κοινώς και μη με παρεξηγήσεις, με πορδές δεν βάφουνε αυγά.

 

Και μην μπερδεύουμε τους sound engineers με τους μπογιατζήδες παρακαλώ.

 

Πες τα χρυσόστομε...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου