Προς το περιεχόμενο

Κόστος ηχομόνωσης επαγγελματικού στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι δονησεις ειναι πολυ υπουλο πραγμα. Θα γεμισεις τα παντα απο 40Hz και κατω.

Τωρα να σου πω την αληθεια 5' απ'το μετρο δε ξερω αν ειναι ασφαλες αποσταση.

Το σημαντικο ειναι το ποσο κοντα ειναι η γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πας να νοικιασεις ενα υπογειο φιλε μου...

βαλε και εναν συναγερμο  και θα σου ρθει φτηνοτερο απο ολα οσα καλως ονειρευεσαι να κανεις.... εγω θα σου λεγα πως ουτε 100 χιλιαρικα δεν σου φτανουν....

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πας να νοικιασεις ενα υπογειο φιλε μου...

βαλε και εναν συναγερμο  και θα σου ρθει φτηνοτερο απο ολα οσα καλως ονειρευεσαι να κανεις.... εγω θα σου λεγα πως ουτε 100 χιλιαρικα δεν σου φτανουν....

 

φανταζομαι οτι εννοεις το κοστος της ηχομονωσης σε οροφο ειναι πολυ υψηλοτερο αποτι σενα υπογειο?

σωστα καταλαβα?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν υπαρχει ΚΑΝ λογος να σκεφτεσαι studio σε οροφο....

αν δεν σε δειρουν οι λοιποι γειτονες τοτε θα χρειαστεις πολλαπλασια χρηματα για μηνυσεις μεχρι και κατασχεσεις..

αυτα δεν γινονται σε οροφους.δεν υπαρχει ......

ο ηχος μεταδιδεται απο τις κολωνες και μονο ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ...!

αν τωρα εχεις τοσα λεφτα ενα παλιο υπογειο κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το προτζεκτ που επιθυμεις.

 

 

 

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν υπαρχει ΚΑΝ λογος να σκεφτεσαι studio σε οροφο....

αν δεν σε δειρουν οι λοιποι γειτονες τοτε θα χρειαστεις πολλαπλασια χρηματα για μηνυσεις μεχρι και κατασχεσεις..

αυτα δεν γινονται σε οροφους.δεν υπαρχει ......

ο ηχος μεταδιδεται απο τις κολωνες και μονο ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ...!

αν τωρα εχεις τοσα λεφτα ενα παλιο υπογειο κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το προτζεκτ που επιθυμεις.

 

Δυστυχως, ειμαι λιγο δυσπιστος απεναντι σου, γιατι δεν μου αναλυεις/εξηγεις γιατι να ειναι τοσο μεγαλο το κοστος.

Αυτο με τις κολωνες δεν το δεχομαι γιατι και στο υπογειο υπαρχουν κολωνες και το κτηριο δεν κατοικειται, ειναι αποθηκες οι υπολοιποι οροφοι οπως και τα τριγυρω κτηρια.

Επισης αυτη τη στιγμη μου ερχονται 2 στουντιο που ειναι σε οροφο και δεν ειχαν ποτε τετοια προβληματα...

Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι η τεχνική γνωμοδότηση (Technical Consulting) με όλα τα παραδοτέα που απορρέουν από αυτήν είναι αρχικό και βασικό μέρος του business plan.

Κοινώς και μη με παρεξηγήσεις, με πορδές δεν βάφουνε αυγά.

 

Και μην μπερδεύουμε τους sound engineers με τους μπογιατζήδες παρακαλώ.

 

σαφως και με πορδες δεν βαφονται αυγα...γιατι αν βαφοντουσαν με πορδες,το πασχα δεν θα μπορουσαμε να κυκλοφορησουμε στους δρομους απο την μποχα...

απο εκει και περα...

αν μιλας σαν μηχανικος ηχου,θα σου απαντησω και εγω σαν υποψηφιος πελατης σου...

οταν θελω να φτιαξω κατι,κανω μια ερευνα αγορας.δεν μπορει λοιπον ο καθενας που ρωταω αν μπορει να αναλαβει να μου φτιαξει αυτο που θελω,για να μου δωσει μια τιμη και το τι υλικα θα χρησιμοποιηθουν να θελει 1000+ ευρο...αυτο δεν λεγεται τεχνογνωσια...αυτο λεγεται αεριτζηδικα λεφτα...δωσε μου την προσφορα σου,να παρω και απο 2-3 ακομα,να κατσω να υπολογισω τι με συμφερει να κανω,και απο εκει και περα,αν επιλεξω εσενα,χρεωσε με για την τεχνογνωσια σου,οχι 1000 αλλα 10.000 ευρο...αυτο λεει η λοξικη και ο νομος της ελευθερης αγορας...

εμενα προσωπικα το ''δωσε μου 1000 ευρο να σου πω τι θα σου κοστισει'' μου ακουγεται σαν ''δωσε μου 1000 ευρο τωρα γιατι με αυτα που θα σου ζητησω δεν θα το κανεις σε εμενα,οποτε να βγαλω και εγω κατι''...

θα με ενδιεφερε ομως να μου πεις το κοστος της μελετης απο την δικη σου πλευρα.ενδαχομενα να εχω λαθος,και να αναθεωρησω τις αποψεις μου

 

 

βασικα δεν υπαρχει ΚΑΝ λογος να σκεφτεσαι studio σε οροφο....

αν δεν σε δειρουν οι λοιποι γειτονες τοτε θα χρειαστεις πολλαπλασια χρηματα για μηνυσεις μεχρι και κατασχεσεις..

αυτα δεν γινονται σε οροφους.δεν υπαρχει ......

ο ηχος μεταδιδεται απο τις κολωνες και μονο ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ...!

αν τωρα εχεις τοσα λεφτα ενα παλιο υπογειο κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το προτζεκτ που επιθυμεις.

 

 

 

δλδ,θες να μας πεις οτι οι κολωνες του κτιριου ξεκινανε απο το ισογειο...???στο υπογειο δεν εχει κολωνες...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.

καταρχην χρειαζεται μελετη απο ειδικους ....

σκεφτηκες ποτε ποσο κοστιζει μια καλη κονσολα? (ενοουμε ψηφιακη ε?)

μονο το μικροφωνο για την φωνη εχει κανενα 3-4000.

ποσα μικρ. αραγε θελεις??

τσακα τσακα σε εφτασα στο 10-12.οοο μονο για τα μικ.

ο χωρος χρειαζεται γεωμετρια στον ηχο , το οποιον ομιλουμε για πανελς και μονωσεις σε τρελλα λεφτακια....

οι κολωνες στο υπογειο εχουν τα λεγομενα ''πεδιλα''. δεν πατανε σε πατωμα μπετου στο οποιο κατοικει καποιος απο κατω ,παρα μονο απο το ταβανι.

ειναι απλη φυσικη να κατανοησεις τισ ταλαντωσεις μιας χορδης στην βαση της και στην μεση της.

στα γραφω απλα λαικα.

αυτα τα 2 στουντιο μαλλον ειναι ηχογραφησης και οχι ''ξεκαβλ---τος''.

κι εγω ξερω τετοια. το ενα χτισμενο μεσα στο αλλο....δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.

τελος αυτην την εποχη ακομα και τα καλυτερα στουντιο περνανε τρελλη κριση.

με 3 ευρω την ωρα πηγαινε σε ενα στουντιο με τους φιλους σου να τα χωσετε οσο θελετε...

παρε σπιτι και  ενα MAC ,μια καρτα , ενα PROTOOL και  μετα βρες ενα στουντιο ''σοβαρο'' με εναν ηχοληπτη που τον εμπιστευεσαι , να περασεις και τα φυσικα οργανα (φωνες κλπ κλπ).

 

 

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το κοστος κατασκευης/ηχομονωσης ενος στουντιο.

Για να βοηθησω την συζητηση εχω τις εξης ερωτησεις:

 

1. Γιατι ειναι πιο ακριβη η ηχομονωση σε οροφο αποτι σε υπογειο? (επειδη γλυτωνουμε την μονωση του πατωματος?)

2. Εχετε καποιο ενδεικτικο κοστος για τις δυο περιπτωσεις (υπογειο - οροφος) ανα τετραγωνικο μετρο? (στο περιπου δεν ζηταω ακριβεια)

3. Σε οσες εταιρειες ηχομονωσεων ηρθα σε επαφη μου ζητανε 1000ευρω μονο για την μελετη του χωρου, κατι ξερουν φανταζομαι, αλλα γιατι τοσο πολυ? το βρισκετε λογικο?

4. Αν καποιος εχει φτιαξει δικο του στουντιο και θελει ας μοιραστει τις εμπειριες του μαζι μου σχετικα με την μονωση αλλα και τα ηλεκτρολογικα, ακουστικη χωρου, κοστος εξοπλισμου και οτι αλλο πιστευει οτι θα φανει χρησιμο.

 

Γενικα θελω να δω περιπου τι budget απαιτει η κατασκευη ενος στουντιο για προβες αλλα και ηχογραφησεις.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

 

Ανεφερες οτι γνωριζεις αυτα που εγραψα μιας και εισαι λογιστης, αυτο ειναι ηδη ενα υπερ για να γνωριζεις τα παγια εξοδα που σε περιμενουν.

 

Αναφορικα με τις αρχικες ερωτησεις σου

 

1. Δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τιμη μεταξυ υπογειου και οροφου.

 

2. Για το ενδεικτικο κοστος στο εχω ηδη αναφερει

 

3. Τα 1000 ευρω περιλαμβανουν μετρηση του χωρου, σχεδιασμο και παραδοση μελετης ηχομονωσης και ακουστικης βελτιωσης του χωρου. Αυτο βεβαια δεν θα συμβει με μια απλη συναντηση αλλα απαιτουνται αρκετες ωρες δουλειας. Ειναι παρομοιο με το να ζητησεις απο ενα αρχιτεκτονα να σου βγαλει ενα σχεδιο για ενα σπιτι, εαν εχει παρει το εργο εξαρχης θα ειναι μεσα στην τιμη και το σχεδιο αλλα εαν απλα θελεις μια μελετη χωρις ομως να εχεις σκοπο να αναθεσεις το εργο στην εταιρεια τοτε η εταιρεια απλα θα χαραμισει εργατοωρες για κατι ανουσιο.

 

4. Εχω φτιαξει επαγγελματικο στουντιο μαζι με τον αδερφο μου το οποιο λειτουργει εδω και δυο χρονια και ειχα την ευθυνη (μαζι με εναν καλο μου φιλο) του σχεδιασμου μιας και ειμαι μηχανικος ακουστικης. Ειναι μια διαδικασια που πηρε γυρω στα δυο χρονια για σχεδιασμο, αλλαγες, υπολογισμος για υλικα-κοστη, και ερευνας καια αλλα δυο χρονια για την κατασκευη

 

 

Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι η κατασκευη ενος επαγγελματικου στουντιο με το οποιο θα χρεωνεις τον μουσικο (θα κοβεις αποδειξη) θα πρεπει να πληρει

 

1. κανονες ηχομονωσης,

2. υγιεινης,

3. εξαερισμου

4. μουσικα μηχανηματα τα οποια θα εξυπηρετουν τους αναλογους σκοπους

 

 

Ολα αυτα μπορουν να επιτευχθουν απο μια επαγγελματικη εταιρεια και οχι απο ενα φορουμ. Εαν θελεις να μαθεις τι πρεπει να προσεξεις καλα κανεις και ρωτας αλλα εαν θελεις να φτιαξεις μονος σου ενα επαγγελματικο στουντιο μεσα απο γνωμες σε ενα φορουμ ειναι αδυνατο γιατι

 

1. Ο καθενας θα λεει την γνωμη του αλλα δεν θα αναλαμβανει καποια ευθυνη και απλα θα ξοδεψεις λεφτα σε πειραματισμους

 

2. Ειναι σαν σε ρωτησω πως μπορω κανω την δουλεια ενος λογιστη επειδη απλα ειμαι καλως στα μαθηματικα.

 

 

Νικος

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω επισκεφθει το Στουντιο του Νικου οντως ειναι μια ακρως επαγγελματικη κατασκευη

με πολυ προσωπικη δουλεια ,ανετους χωρους και πιστευω καλο ηχο σαν προβαδικο .Ο Νικος σιγουρα γνωριζει απο πρωτο χερι  τι γινεται σε τετοιες καταστασεις .Τωρα απο εκει και περα ειναι στο χερι σου να προχωρησεις η να το αφησεις προσωρινα ;;;;( ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΥΝΤΙΟ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να δωσει το χιλιάρικο και να του πούνε οτι δεν μπορεί ο χώρος να χρησιμοποιηθεί για στούντιο;

 

Επιπλέον , υπάρχει περίπτωση η μελέτη να βγεί έτσι ώστε αναγκαστικα και την αποπεράτωση να υποχρεωθεί ο ενδιαφερόμενος να την δώσει στην ίδια εταιρεία;

 

Τι εγγυήσεις δίνουν οι εταιρείες αυτές στην κατασκευή(μελέτη επίβλεψη);

Σε περίπτωση που δεν έχει το ανάλογο αποτέλεσμα τι γίνεται; Υπάρχουνε αστικές/ποινικές ευθύνες όπως γίνεται και στους μηχανικούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου