Προς το περιεχόμενο

Κόστος ηχομόνωσης επαγγελματικού στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνω, αλλα 1000+ ευρω???

 

Γιατι δεν μου λεγατε στο αρχικο μου ερωτημα "μαν τα αξιζουν γιαυτα που κανουν"ε?ε?ε?  ;)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα για να σου φτιαξει μια απο τις γνωστές εταιριές στο χώρο ένα στούντιο 80 τμ  οπως λες, θα σου κοστίσει τουλάχιστον 80.000 ευρώ με το κλειδί στο χέρι. Που σημαινει με περα απο τη μόνωση και τα πλωτά πατώματα με μπετό κλπ, εξαερισμους, ηλ/κά, βαψίματα, ενα λογικό sound treatment, πορτες κλπ.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας, η αληθεια ειναι οτι εχω σπουδασει οικονομικα και καταστρωνω το business plan (τρομαρα μου) και πραγματι ο παραγοντας ηχομονωση ειναι το βασικοτερο εξοδο, δεν περιμενα με 10.000 να κανω μονωση, απλα ηθελα να ενημερωθω τι παιζει και αν αξιζουν/τι γνωμη εχετε για τα χρηματα που ζητανε για τις μελετες.

Μετρητα υπαρχουν καποια, οπως και σταθερη δουλεια (δικια μου) οποτε ως καποιον βαθμο το κεφαλαιο υπαρχει (ε, το να δανειστω 10000 δεν το λες δανειο!)

 

Σωστα το εθεσε ο φιλος οτι ειναι αξιοποιηση και οχι επενδυση. Εξαλλου απο παραγωγες ξερω τα βασικα (αν και εχω κανει καλες σπιτικες παραγωγες)

 

Συνειδητα λοιπον γνωριζω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας αλλα πιστευω οτι μπορω να συνδυασω το πακετο προβες/απλες demo παραγωγες.

 

Γραφοντας μεχρι εδω ισως σας δινω την εντυπωση οτι δεν το εχω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου τι θελω ακριβως, ισως και ναναι αληθεια, απλα ψαχνομαι μαζευοντας γνωμες να δω τι μπορει να γινει γενικοτερα.

 

Φυσικα η αγορα ειναι σχετικα κορεσμενη, αλλα το πιστευω (εχοντας παει στα περισσοτερα προβαδικα της Αθηνας) οτι ενα ποιοτικο προβαδικο παντα θα εχει δουλεια - αρκει ναχει λογικες τιμες.

 

 

 

Πολυ καλα κανεις και ρωτας πριν κανεις καποια κατασκευη.

 

Η ιδεα να ασχοληθεις επαγγελματικα ως ιδιοκτητης στουντιο απαιτει ορισμενα παγια εξοδα.

 

1. Εναρξη εταιρειας

 

2. Πληρωμη τεβε αφου θα εισαι ελευθερος επαγελματιας

 

3. Κατασκευη του χωρου

 

4. Συντηρηση του χωρου και πληρωμη λογαριασμων

 

Απο αποψη κατασκευης ειναι αρκετα σημαντικο να γινει σωστα μιας και δεν θα μπορεις να κανεις επεμβασεις αργοτερα. Μιας και ρωτησες για μια γενικη τιμη κατασκευης θα ελεγα οτι το κοστος ειναι περιπου 500 ευρω το τετραγωνικο. Βεβαια οσο περισσοτερες εργασιες κανεις μονος σου θα μπορεσεις να μειωσεις το κοστος αλλα η κατασκευη ενος επαγγελματικου στουντιο δεν μπορει να γινει αποκλειστικα απο εσενα μιας και απαιτουνται γνωσεις στατικου μηχανικου, ηλεκτρολογου, μηχανικου ακουστικης κ.τ.λ  

 

Βεβαια οπως ανεφερες ενα ποιοτικο στουντιο θα εχει παντα δουλεια, απο την δικη μου εμπειρια τρια πραγματα παιζουν καθοριστικο ρολο για την βιοσιμοτητα ενος στουντιο

 

1. Φιλοξενια-προσωπικη σχεση

2. Χωρος-Εξοπλισμος

3. Τιμη [Οτιδηποτε ανω τον 10 ευρω ανα ωρα (χωρις φπα) για προβα θεωρειται ακριβα]

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει απαντηθεί συγχωρέστε με :

 

Είναι απαραίτητη η ''ηχομόνωση'' ? εννοώ θα ενοχλείς κανέναν αν απλά φτιάξεις έναν ωραίο χώρο να προβάρεις εσύ και οι φίλοι σου . Ίσως αν το έβλεπες πιο χαλαρά ,σαν χόμπι δλδ και έκανες το κέφι σου κάνοντας κάποιες παραχωρήσεις στις ώρες που θα ''βαράς'' ?

 

Θα ήταν πολύ μικρότερο το κόστος και μεγαλύτερη η χαρά  :D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω, αλλα 1000+ ευρω???

 

Γιατι δεν μου λεγατε στο αρχικο μου ερωτημα "μαν τα αξιζουν γιαυτα που κανουν"ε?ε?ε?  ;)

Γνωρίζεις το παρόν κόστος ανθρωποημέρας για έναν experienced consultant ?

Ξέρεις ακριβώς το μέγεθος του κτιρίου που θέλεις να εκτιμήσουν; Άλλο το ισόγειο, άλλο υπόγειο, άλλο 1ος και άλλο όλοι μαζί.

Ξέρεις τι θέλεις να επιτύχεις; Απλές προσωπικές εγγραφούλες με άντε κιθάρα, πιανάκι, φωνή; Πρόβες με τα φιλαράκια; Επαγγελματικό στούντιο;

Τα έβαλες σε λίστα όλα αυτά που ζητάς λεπτομερώς;

Πήγες σε αρκετές εταιρείες με την ίδια λίστα;

Σού έδωσαν την ίδια τιμή όλες;

Αν ναι, τότε ναι.

Μάλλον είναι λογική η τιμή.

Αν μπορείς να την δικαιολογήσεις στον εαυτό σου σε μια τόσο αβέβαιη κίνηση, είναι άλλο θέμα.

 

Σε κάλυψα τώρα; ε; ε; ε;

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fabric

Τα γνωριζω ολα αυτα καθως ειμαι λογιστης (απλα το αναφερω), οποτε ξερω πανω κατω τα κοστη (εκτος απτο ηλεκτρικο ρευμα που θα καιω που δεν εχω ιδεα ποσο πρεπει να το εκτιμησω..

Επισης στις τιμες συμφωνουμε, δηλαδη 12 ευρω μαζι με τον ΦΠΑ την ωρα

 

@Gavramid

Οπως εγραψα νωριτερα, το υπολογιζα γυρω στα 50.000-60.000

 

@kostas80

Αυτο εξεταζω δηλαδη αν αξιζει για κατι σοβαρο ή να βρω κατι αλλο/εστω απλο χαλαρο προβαδικο για την μπαντα

 

@audiokostas

Με καλυψες! ε! ε!

Τα βασικα στοιχεια (σχεδια του ακινητου, ηλεκτρολογικα κλπ τα γνωριζω) απλα φανταστηκα οτι θαρθει να πιουμε καφε, θα του δωσω 100-200ευρω ναμ ου πει μια πρωτη γνωμη..μιλησα με 2 εταιριες και μου παν 1000 η μελετη

 

@manosx

Κολαω στο "ελα δωσε μας 1000 ευρω και σου κανω μια μελετη, ισως δεν το χειριστικα καλα εγω, σιγουρα καποιος εμπειρος αν δει τον χωρο μεσα σε κανα 10λεπτο θα μπορει να σου πει

- αν κανει γιαυτο το πραγμα

- τι λυσεις υπαρχουν

- τι ΔΕΝ μπορει να γινει

- ενα ενδεικτικο κοστος

 

οποτε του λες "οκ, προχωραμε στην μελετη" αυτα τα ειπα στην μια εταιρεια και εφαγα πανυγηρικο ακυρο..

 

@ Ολους  :P

οπως εγραψα πιο πανω επειδη ο χωρος δεν ειναι μεγαλος και το στουντιο σιγουρα δεν προοριζεται μονο για ηχογραφησεις, προφανως δεν μιλαμε για το σουπερ ντουπερ στουντιο που θαχει ειδικα διαμορφωμενα rooms αναλογα με το τι ηχογραφεις. Μιλαμε για ενα στουντιο με 2 αιθουσες, με εμφαση στην ποιοτητα και την ακουστικη..Οποτε μιλαμε για προβαδικο που θα μπορει να κανει ντεμο παραγωγες..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα 1000 ευρώ από το πουθενά χωρίς να έχει δει καν τον χώρο και χωρίς να σου έχει πει χειροπιαστά πράγματα πάνω στην συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνονται πολλά. 1000 ευρώ από εδώ 100 από εκεί μπορεί να μειώσεις το κόστος ή στην τελική καλύτερα να τα φας σουβλάκια, αλλά ίσως απλά έτσι να δουλεύει ο κλάδος των κατασκευών και αν είναι έτσι δύσκολα θα το αλλάξεις. Από την άλλη κι εγώ όταν μιλάω με πελάτη έχω κάνει την μελέτη της αγοράς και του ανταγωνισμού του και πολλές φορές έχω και κάποιο προσχέδιο αλλά δεν το θεωρό λογικό να του ζητάω και ένα χιλιάρικο μπροστά για να του κάνω μετά την οικονομική μου προσφορά. Του λέω ξεκάθαρα τι μπορώ να κάνω γι' αυτόν με συγκεκριμένα στοιχεία για την περίπτωσή του γιατί στην τελική εγώ τον θέλω για πελάτη. Αυτός έχει και άλλες επιλογές. Βέβαια αν όπως λες έχεις σκοπό να δώσεις γύρω στα 50.000-60.000 δεν βλέπω τον λόγο να μην τους εμπιστευτείς και στο ότι αυτά τα 1000 θα πιάσουν τόπο.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου