Προς το περιεχόμενο

Κόστος ηχομόνωσης επαγγελματικού στούντιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβασα μερικα απο τα σχολια σας.. πρωτα πιστεύω πως τα 1000€ ειναι κοροϊδία.. παιδια εμεις καναμε προβαδικο (μονο προς το παρον) σε δωμάτιο 3χ4 σε οροφο σε παλια μονοκατοικια,ηχομόνωση δε καναμε ακόμα και σας διαβεβαιώνω πως έχει τον πιο καλό και καθαρό ήχο για ροκ στην τέλεια ένταση που έχουμε παίξει,μη σε τρομάζουν μίλτο δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (γνώμη μας όλα αυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

διαβασα μερικα απο τα σχολια σας.. πρωτα πιστεύω πως τα 1000€ ειναι κοροϊδία.. παιδια εμεις καναμε προβαδικο (μονο προς το παρον) σε δωμάτιο 3χ4 σε οροφο σε παλια μονοκατοικια,ηχομόνωση δε καναμε ακόμα και σας διαβεβαιώνω πως έχει τον πιο καλό και καθαρό ήχο για ροκ στην τέλεια ένταση που έχουμε παίξει,μη σε τρομάζουν μίλτο δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (γνώμη μας όλα αυτα)

 

Η ακουστικη βελτιωση ενος χωρου ειναι ανεξαρτητη διαδικασια απο την ηχομονωση ενος χωρου και μπορει να γινει ευκολοτερα και με μεγαλυτερα περιθωρια λαθους. Η καλη ακουστικη ενος χωρου, μιλωντας για χωρο προβας, ειναι εφικτη με την προσθηκη ακουστικων επιφανειων (απορροφηση, διαχυση) και η κατασκευη ειναι ευκολη. Η χωροθετηση τους ομως οταν προκειται για επαγγελματικο στουντιο ειναι καλο να γινεται απο μηχανικο ακουστικης.

 

Η ακουστικη ενος επαγγελματικου δωματιου μιξης και μαστερινγκ επιβαλλεται να γινει απο μηχανικο ακουστικης μιας και θα κρινει το τελικο αποτελεσμα στην μουσικη. 

 

 

Η ηχομονωση εμπλεκει ζητηματα στατικης μελετης γιατι εαν δεν γινει σωστα εκτος απο πιθανοτητα αποτυχιας μπορει να βλαψει την ακεραιροτητα του κτιριου και να υπαρξουν θυματα.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να δωσει το χιλιάρικο και να του πούνε οτι δεν μπορεί ο χώρος να χρησιμοποιηθεί για στούντιο;

 

Επιπλέον , υπάρχει περίπτωση η μελέτη να βγεί έτσι ώστε αναγκαστικα και την αποπεράτωση να υποχρεωθεί ο ενδιαφερόμενος να την δώσει στην ίδια εταιρεία;

 

Τι εγγυήσεις δίνουν οι εταιρείες αυτές στην κατασκευή(μελέτη επίβλεψη);

Σε περίπτωση που δεν έχει το ανάλογο αποτέλεσμα τι γίνεται; Υπάρχουνε αστικές/ποινικές ευθύνες όπως γίνεται και στους μηχανικούς;

 

 

σαφως και υπαρχει...

εχω εγω παραδειγμα φιλου,που εδωσε περισοτερα απο 1000 ευρω,και τελικα δεν προχωρησε με αυτην την εταιρια,γιατι οταν του δωσανε την προσφορα του ζητουσανε πολυ περισοτερα απο οτι αλλες εταιριες,οι οποιες του δωσανε προσφορα χωρις να τον χρεωσουνε...και φυσικα τα λεφτα αυτα τα εχασε...

και σημειωτεον οτι και στις 2 εταιριες ειχανε μιλησει για συμβολαιο για το αποτελεσμα

 

 

Η ακουστικη βελτιωση ενος χωρου ειναι ανεξαρτητη διαδικασια απο την ηχομονωση ενος χωρου και μπορει να γινει ευκολοτερα και με μεγαλυτερα περιθωρια λαθους.

 

 

νικο μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με αυτο...??

δλδ για να καταλαβω,η ακουστικη βελτιωση δεν επιτυγχανεται με αναλογη ηχομονωση...???

και οταν αναθετω σε εναν μηχανικο να μου κανει ηχομονωση σε εναν χωρο,δεν το κανω για να εχω ακουστικη βελτιωση του χωρου...???

γιατι μου φαινονται τα ιδια πραγματα με αλλα λογια...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωροθετηση τους ομως οταν προκειται για επαγγελματικο στουντιο ειναι καλο να γινεται απο μηχανικο ακουστικης.

 

 

εμεις στα επαγγελματικά στουντιο που πηγαίναμε δε βρίσκαμε ακουστικό αποτέλεσμα σαν αυτό που έχουμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

νικο μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με αυτο...??

δλδ για να καταλαβω,η ακουστικη βελτιωση δεν επιτυγχανεται με αναλογη ηχομονωση...???

και οταν αναθετω σε εναν μηχανικο να μου κανει ηχομονωση σε εναν χωρο,δεν το κανω για να εχω ακουστικη βελτιωση του χωρου...???

γιατι μου φαινονται τα ιδια πραγματα με αλλα λογια...???

 

Η ηχομονωση γινεται για μην ενοχλεις και να μην σε ενοχλουν.

 

Η ακουστικη βελτιωση γινεται για να υπαρχουν σωστες-ποικιλες ακουστικες συνθηκες ηχογραφησης στο δωματιο ηχογραφησης και σωστη 'μεταφραση' της ηχογραφησης στο δωματιο μιξης-μονιτορινγκ.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχομονωση γινεται για μην ενοχλεις και να μην σε ενοχλουν.

 

Η ακουστικη βελτιωση γινεται για να υπαρχουν σωστες-ποικιλες ακουστικες συνθηκες ηχογραφησης στο δωματιο ηχογραφησης και σωστη 'μεταφραση' της ηχογραφησης στο δωματιο μιξης-μονιτορινγκ.

 

 

Νικος

 

συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.

θεωρω αυτονοητο ομως οτι οταν κανω ηχομονωση,την κανω (εκτος απο το να μην ενοχλω) για να εχω ακουστικη βελτιωση του χωρου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις στα επαγγελματικά στουντιο που πηγαίναμε δε βρίσκαμε ακουστικό αποτέλεσμα σαν αυτό που έχουμε τώρα!

 

Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο οπως μηχανηματα, ακουστικα οργανα και χωροταξια αλλα το σημαντικοτερο ειναι το μεγεθος του χωρου.

 

Υπαρχει μια χρυση τομη, ουτε πολυ μικρος μπορει να ειναι ο χωρος γιατι τοτε τα ακουστικα βοηθηματα δεν θα εχουν ουσιαστικη συνεισφορα αλλα ουτε πολυ μεγαλος γιατι η αντηχηση του χωρου θα 'θολωσει' την μουσικη.

 

Χαιρομαι που καταφερατε να εχετε καλο ακουστικο αποτελεσμα απλα διαχωρισα δυο εννοιες Ηχομονωση και Ακουστικη βελτιωση. Εσεις κανατε το δευτερο που ειναι ευκολοτερο και λιγοτερο επικινδυνο ακομη και αν κανετε κατι λαθος

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.

θεωρω αυτονοητο ομως οτι οταν κανω ηχομονωση,την κανω (εκτος απο το να μην ενοχλω) για να εχω ακουστικη βελτιωση του χωρου μου.

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Υπαρχουν απειροι παράγοντες, όπως τα υλικα. Πχ. διάφορα υλικά είναι και για absortion και για διάθλαση και όλα που λέει ο λόγος. Αλλά ότι λέει ο FABRICAUDIO είναι το σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες.

θεωρω αυτονοητο ομως οτι οταν κανω ηχομονωση,την κανω (εκτος απο το να μην ενοχλω) για να εχω ακουστικη βελτιωση του χωρου μου.

 

Οχι, ειναι δυο διαφορετικα βηματα. Ηχομονωση μπορει να γινει και σε μια πηγη θορυβου (π.χ. βενζινοκινητη γεννητρια) αλλα δεν θα εχει καλο ακουστικο αποτελεσμα μεσα στην κατασκευη που θα ειναι η μηχανη.

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και η ακουστικη με την ηχομονωση ειναι 2 διαφορετικα πραγματα, προσωπικα φανταζομαι οτι το να υπολογισεις το κοστος της ηχομονωσης (αρα να σου κανει προσφορα μια εταιρεια) ειναι σχετικα ευκολο και ειμαστε οκ, το κοστος της ακουστικης φυσικα ειναι πιο δυσκολο και πρεπει να γινει σοβαρη μελετη, εξου και απο την αρχη συζηταω για κοστος ηχομονωσης...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου