Προς το περιεχόμενο

Σπιτικό studio


santa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

q δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη να σου εξηγησω. αλλα το Balanced unbalanced δε φτιαχτηκε για αυτο που νομιζεις

θα επανελθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα μπορουσατε να μ προτεινετε καποια κονσολα?

τι λετε για την TAPCO MIX260FX της MACKIE? βασικα ειμαι αναμεσα σε αυτη και στην behringer ub1222fx. ειναι σχεδον στην ιδια τιμη. εχετε δοκιμασει καποια απο αυτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

q δεν εχω χρονο αυτη τη στιγμη να σου εξηγησω. αλλα το Balanced unbalanced δε φτιαχτηκε για αυτο που νομιζεις

θα επανελθω

 

χμμ κοιτα ... δεν σου κανει λιγο εντυπωση οτι ολα τα επαγγελματικα μηχανηματα εχουν BALANCED I/O???? (ανεξαρτητα αν ειναι για LIVE P.A η για STUDIO χρηση)....

....περιμενω παντως ολο αυτια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις balanced συνδέσεις το σήμα μεταφέρεται από 2 αγωγούς και η θωράκιση δεν αποτελεί μέρος της διαδρομής του σήματος (signal path). Έχουμε δηλαδή 3 καλώδια στη σύνδεση. Τα σήματα στους 2 αγωγούς είναι όμοια και συμμετρικά (δηλαδή αντεστραμμένα - inverted) ως προς ένα κοινό σημείο αναφοράς (γείωση). Με αυτό τον τρόπο' date=' οποιαδήποτε εξωτερική παρεμβολή (θόρυβος) εμφανίζεται όμοια και στους δύο αγωγούς του σήματος και έτσι είναι δυνατή η ακύρωση της (αντιστρέφοντας το σήμα των 2 αγωγών στο προορισμό, ο θόρυβος γίνεται πλέον συμμετρικός μεταξύ των 2 αγωγών και αν προσθέσουμε 2 συμμετρικά σήματα παίρνουμε μηδενική τιμή). Αυτό επίσης επιτρέπει στα balanced καλώδια να έχουν μεγάλο μήκος σε αντίθεση με τα unbalanced.

 

Στις [b']unbalanced[/b] συνδέσεις το σήμα μεταφέρεται μόνο από έναν αγωγό (hot) ενώ η θωράκιση είναι η γείωση (cold). Αυτό μπορεί να δουλέψει καλά μέχρι περίπου 10 μέτρα, καθώς η διάταξη λειτουργεί ως κεραία μακρών σημάτων και σε μεγαλύτερα μήκη καλωδίων είναι ευαίσθητη σε παρεμβολές σημάτων θορύβου χαμηλών συχνοτήτων.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????????

ναι και ?

με τα DB του σηματος που χανονται δεν μου απαντα καποιος τι γινεται ομως.

η παραπανω απαντηση δεν ειναι αυτο που λεμε στην συγκεκριμενη περιπτωση.

απλως εξηγεις γιατι τι ειναι bal / unbal

με τα db που χανονται λογω της unbalanced συνδεσμολογιας γερασιμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στησει και τις 3 καρτες που ανεφερες...λοιπον..

η audiophile 192 εχει και αυτη balanced inputs-outputs....εχει πολυ καλυτερη δυναμικη περιοχη απο την 24/96...γενικα την προτεινω σε σχεση με την 24/96(εχει επισης jack και οχι rca...)...anyway..

η 1212m εχει πολυ καλες δυνατοτητες routing,συνδεδμολογιας αλλα και αρκετα αρνητικα που προσεξα...::

--αν εισαι απειρος θα φας χοντρο μπερδεμα για να την ''καταλαβεις''(το royting της...)...αν δεν εχεις μεγαλην σχεση δηλ. με το αντικειμενο...θα ταλαιπωρηθεις..

--αντιμετωπισα ενα προβλημα που με...τσαντισε αρκετα...επειδη οι αποστασεις των jacks ειναι πολυ κοντινες θα δυσκολευτεις να βαλεις καλωδια καπως...σοβαρα τα περισσοτερα απο τα οποια εχουν καποιο...ικανοποιητικο παχος...!!ισως δλαδη να ζορισεις πολυ και την καρτα το οποιο ειναι πολυ επικινδυνο.. :? :?

επειτα απο ολα αυτα αν ημουν απειρος χρηστησ σιγουρα θα κατεληγα στην 192...αν οχι θα το εψαχνα πιο αναλυτικα και για τξ\ην 1212m...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα DB του σηματος που χανονται δεν μου απαντα καποιος τι γινεται ομως.

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Δεν χάνονται DB σήματος λόγω unbalanced συνδεσμολογίας αυτής καθ'αυτής. Θα έχεις όμως πτώση έντασης αν χρησιμοποιήσεις unbalanced συνδεσμολογία σε καλώδια μήκους πάνω από 2-3 μέτρα. Η απορία σου ποια είναι ακριβώς;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαίνω. Δεν χάνονται DB σήματος λόγω unbalanced συνδεσμολογίας αυτής καθ'αυτής. Θα έχεις όμως πτώση έντασης αν χρησιμοποιήσεις unbalanced συνδεσμολογία σε καλώδια μήκους πάνω από 2-3 μέτρα. Η απορία σου ποια είναι ακριβώς;

 

Είναι αστείο αλλά πριν λίγες ημέρες μιλούσα με κάποιον (της αγοράς ηχητικών) που μου έλεγε το ίδιο πράγμα, περί πτώσης σε DB όταν χρησιμοποιείς unbalanced καλώδια - χωρίς διευκρίνηση για το θέμα του μήκους. Φαίνεται ότι ο μύθος κυκλοφορεί ευρύτατα, γι' αυτό έχει μπερδευτεί και ο φίλος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω θελω μια καρτα για να κανω καλα την δουλεια μου.

δηλαδη φιλε musictech ποια καρτα θα επαιρνες?αν σου εδινα την audiophile 24/192 και την 1212m? κοιτα για τα καλωδια που λες τα καπως χοντρα,νταξ δεν ξερω. Εγω ενα μικρο studiο θελω να φτιαξω. Ουτε εχω πολυ hardware. Μια κονσολιτσα ακομα θα παρω.Αυτο.

 

δεν θελω ας πουμε να πρεπει να παρω χιλιαδυο καλωδια για να κανω μια καλη ηχογραφηση. Ουτε ειμαι κανας προφεσορας.17χρονων ειμαι!απλα θελω να παρω μια καρτα,και να μην χρειαστει του χρονου να αλλαξω.Θελω να ειναι ΚΑΙ καλη. κατι ΟΧΙ λιγοτερο απο 24/192.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου