Προς το περιεχόμενο

Σπιτικό studio


santa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ναι υπαρχει διαφορα ... αντε ηχοληπταραδες μου

 

Ποιά είναι η διαφορά ρε μεγάλε; Θα σε προσφωνούσα και "Θεό των επιχειρημάτων" αλλά επιφυλάσσομαι για την επόμενη απάντηση σου...

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ADVANTAGES OF BALANCING

 

* It discriminates against noise and crosstalk.

* A balanced interconnect (with a true balanced output) allows 6 dB more signal level on the line.

* Renders innocuous ground-loops, so that people are not tempted to start "lifting grounds" This tactic is only acceptable if the equipment has a dedicated ground-lift switch, that leaves the metalwork firmly connected to mains safety earth. In the absence of this facility, the optimistic will remove the mains earth (not quite so easy now that moulded plugs are standard) and this practice must be roundly condemned as DANGEROUS.

 

 

...αυτοι δεν ειναι λογοι για να προτιμισεις BALANCED ?

... οχι μονο για level σηματος ...αλλα και για ground loops...

αυτο λεω μονο και οτι για ενα home studio ειναι καλυτερα να εχεις BALANCED wirring για πολλους λογους ...

απαντησε σε αυτο και ασε τις ΘΕΩΡΙΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα ψυχραιμια

q

ακου τι γραφει αυτο που παρεθεσες

6 db

σου λεει κατι αυτο το νουμερο?

 

το unbalanced σημα ειναι ενα καλωδιο με μια γειωση

 

το balanced ειναι δυο καλωδιακια με μια γειωση. το ενα εχει την κανονικη φαση και το αλλο την αναποδη. για τους γνωστους λογους (θορυβος κλπ) η ανεστραμενη φαση ξαναανστρεφεται και γινεται συμφασικη και πλεον ειναι ανεστραμενος ο θορυβος . και αφου προστεθει στο αλλο κανονικης φασης σημα συνεπαγεται οτι ο κατα την μεταφορα κεκτημενος θορυβος (τι γραφω σημερα ο θεος :) ) θα ακυρωθει και η ενταση του σηματος θα διπλασιαστει αφου θα προστεθει στον εαυτο της.

προσοχη. διπλασιασμος στην ενταση σημαινει αυξηση 6 db . αν θελετε το εξηγω γιατι . το εχω κανει παλια σε ενα αλλο ποστ. (στην πραγματικοτητα ειναι 6db ακουστικη ισχυς αλλα αν μιλαμε γαι ρευματα σε dbu ειναι 3db , επαναλαμβανω αν θελετε το εξηγω γιατι)

 

προσοχη ομως εδω! αυξηθηκε απλως η ενταση του σηματος σε δεδομενη δυναμικη περιοχη με τον διπλασιο θορυβο (αυτον που ειχε ουτως ή αλλως το σημα εν τη γεννεση , signal to noise ratio που λεμε) αρα σιγα το κερδος. δε μιλαμε για αυξηση Gain δηλαδη . ειναι δηλαδη σαν να παιρνω ενα σημα απο μια πηγη και την βαζω σε ενα δευτερο καναλι ταυτοχρονα στην κονσολα και το διπλασιαζω . δε κερδισα τιποτα. καλυτερα να ειχα απλως ανεβασει το fader λιγες γραμμουλες , το ιδιο ειναι.

Δηλαδη αυτο που μετραει ειναι ο λογος σηματος προς θορυβο και οχι τι σταθμη εχει το σημα μου (κι ας κουβαλαει τον θορυβο που του αναλογει. γιαυτο στα μεγαλα καλωδια , παντα balanced γιατι αλλιως το gain μας , που θα εξακολουθει να ειναι σεβαστο σε ποσοτητα , θα ειναι βουτηγμενο μεσα στον θορυβο.

 

ελπιζω να εγινα αντιληπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει φιλαράκο...

 

Ακριβώς κάτω από εκεί που πήρες το απόσπασμα (και επειδή πρέπει να αναφέρουμε τις πηγές μας: http://www.dself.dsl.pipex.com/ampins/balanced/balanced.htm) υπάρχει και η παράγραφος DISADVANTAGES OF BALANCING την οποία παρέλειψες. :)

 

Επί της ουσίας, αυτά που παραθέτεις με πείσμα, τα ανέφερα ήδη. Ξαναδιάβασε τα να φωτιστείς.

 

Επίσης, αυτά που αντιγράφεις είναι αρκετά θεωρητικά ("άσε τις ΘΕΩΡΙΕΣ"), γιατί στη πράξη το ground loop μπορείς να το αποφύγεις αν βάλεις όλες τις συσκευές στο ίδιο πολύπριζο, αλλά μάλλον με την πράξη δεν έχεις ασχοληθεί.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα... Το θέμα είναι αυτό που ανέφερες, ότι "χάνονται dB" και ακόμα δεν έχω βρει που πήγαν...

 

με τα DB του σηματος που χανονται δεν μου απαντα καποιος τι γινεται ομως.

η παραπανω απαντηση δεν ειναι αυτο που λεμε στην συγκεκριμενη περιπτωση.

απλως εξηγεις γιατι τι ειναι bal / unbal

με τα db που χανονται λογω της unbalanced συνδεσμολογιας γερασιμος?

 

Και για να τελειώσει αυτή η ιστορία, σαφώς και οι balanced συνδεσμολογία είναι καλύτερη από την unbalanced σε περιβάλλοντα με θόρυβο και είναι και πιο ακριβή σε υλοποίηση. Αυτό όμως δεν κάνει την unbalanced να υστερεί σε home studio setups. Αν κάποιος μπορεί να επενδύσει σε balanced, καλά θα κάνει.

 

 

¶ντε καληνύχτα,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε κερδισα τιποτα. καλυτερα να ειχα απλως ανεβασει το fader λιγες γραμμουλες ' date=' το ιδιο ειναι.

Δηλαδη αυτο που μετραει ειναι ο λογος σηματος προς θορυβο και οχι τι σταθμη εχει το σημα μου (κι ας κουβαλαει τον θορυβο που του αναλογει. γιαυτο στα μεγαλα καλωδια , παντα balanced γιατι αλλιως το gain μας , που θα εξακολουθει να ειναι σεβαστο σε ποσοτητα , θα ειναι βουτηγμενο μεσα στον θορυβο.

 

ελπιζω να εγινα αντιληπτος.[/quote']

 

 

απολυτα :)

 

..ουτε εγω λεω οτι με unb. συνδεση δεν κανεις δουλεια μην τρελαθουμε τωρα ,εξαλλου για την περιπτωση του φιλου μου ειπε οτι εχει ροτελ ενισχυτη ειναι και ασκοπο να επερνε καρτα με balanced output

thanx για το info

 

γερασιμε σορρυ για το υφακι ρε(εχω ασχοληθει στην πραξη παντως) :P

καλο βραδυ παιδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου